DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3559772,58%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CHP Grup Başkanvekili Özel: Isparta İçin Meclisi Açmadılar
  • Gazete32
  • Isparta
  • CHP Grup Başkanvekili Özel: Isparta İçin Meclisi Açmadılar

CHP Grup Başkanvekili Özel: Isparta İçin Meclisi Açmadılar

ABONE OL
Şubat 10, 2022 19:06
CHP Grup Başkanvekili Özel: Isparta İçin Meclisi Açmadılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’da yaşanan elektrik kesintiye ilgili tartışmalar sürüyor. İyi Partili Milletvekili Aylin Cesur’un TBMM’de düzenlediği basın toplantısının ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’de bir basın toplantısı düzenledi. Özel’in gündeminde de Isparta’da elektrik kesintisi, hedefinde AK Parti vardı. Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

MECLİS’İ KAPATTILAR ÇÜNKÜ İŞLERİNE GELMEDİ

Sizler buradasınız, bizler buradayız ama Meclis çalışmıyor. Bugün Meclis’in çalışmaması AKP tarafından şöyle gerekçelendiriliyor: ‘Elimizde görüşecek kanun yok.’ Muhalefet partileri olarak ve ülkenin ana muhalefet partisi olarak buna her aşamada itiraz ettik, bir kez daha itiraz ediyoruz. Meclis’in kapanma kararında hiçbir muhalefet partisinin ve CHP’nin oyu, kabulü, rızası yoktur. Meclis’i kapattılar, çünkü Meclis’te CHP’nin vereceği Isparta ile ilgili araştırma önerisinin görüşülmesi işlerine gelmezdi. Elektrik faturalarının yarattığı infiali, vatandaşın düştüğü zorluğun konuşulmasını istemiyorlardı. Ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin elindeyken verilen kıyak burslar… Bu haftaki kapalı tutulan Meclis’teki bu konuyla ilgili takipçisi olacağız.

BU İKTİDAR ANLAYIŞININ BU ÜLKEYE VERECEĞİ BİR DAKİKALIK KATKI BİLE YOKTUR

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok az yaşanan birkaç günü yaşadık. Isparta’da iktidarın ne kadar yeteneksiz ne kadar beceriksiz, ne kadar yorulmuş ve ne kadar yönetme kabiliyetini yitirmiş olduğunu gördük. Ülkenin 9. Cumhurbaşkanı’nın memleketine, Meclis’in Başkanvekili’nin memleketine dört gün boyunca elektrik veremediler. Bu tablo kabul edilebilir bir tablo değil. İnsanları açlıkla terbiye eden Recep Tayyip Erdoğan daha birkaç gün önce ‘CHP demek gaz yağı demektir, mum demektir’ diyordu. Sanki kendisinden önce yaşanmış her şey CHP dönemindeymiş gibi. Isparta’da vatandaşı muma, gazyağına, battaniyeye ve tir tir titremeye ve devletin kendine ulaşmamasının büyük yalnızlığına mahkum ettiler. Yanı başında belediyelerimiz var; Antalya ve Burdur. Hemen aradılar. AK Partili Isparta Belediyesi, Burdur ve Antalya belediyelerimizin sıcak yardım elini reddetti, siyasi gerekçelerle. Beklediler Kastamonu’dan, Sivas’tan, Bursa’dan gelsin diye. Bu kadar siyasi kaygıları ön plana alan, bir afet sırasında komşunun yardım elini bile siyasi saiklerle iten bir iktidar anlayışının bu ülkeye daha vereceği bir dakikalık katkı yoktur. İktidarda oldukları her dakika bu ülkeye yüktür. Bir saniye o şatafatlı ışıklarından tasarrufu düşünmeyen Saray rejimi, kendisi varamadığı için bakanı eliyle yine vatandaşa çay dağıtmıştır. AK Parti dönemi ile özdeşleşmiş aymazlığı ısrarla tekrar etmekten geri durmamışlardır.

TÜRKİYE KADAR ELEKTRİĞİ PAHALI BAŞKA ÜLKE YOK

Avrupa’nın en pahalı elektriğini tüketen ülkesiyiz. Ülkenin insanlarının eline geçen paraya ve öbür eline tutuşturulan faturaya baktığınızda; Türkiye kadar elektriği pahalı başka ülke yok. Dağıtım şirketleri alt yapıya gerekli yatırımı yapmadılar. Kayıp kaçak oranları hedeflerinin sürekli altında kaldılar. 10 yıllığına daha kayıp kaçak bedellerinin bölüşülmesi, vatandaşların sırtına yüklenmesi, kanun yoluyla uzatıldı. Şirketler görevlerini yerine getirmediler. Enerji fon bedellerini tahsis ettiler ama devlete ödemediler. 2020’nin ve 2021’in enerji fon bedelleri, elektrik dağıtım şirketlerinde, vatandaştan alınmıştır, ama devlete verilmemiştir. Faturalardaki şeffaflık ortadan kalktı. Birçok kalem, sosyal medyada kalem kalem tartışıldığı için bir sonraki ay gizlendi. Elektrikte kayıp kaçak düşmedi. Aksine üzerine düşeni yapmamasının ve cezalandırılmamasının sonucu olarak bu oranlar arttı. Çünkü kayıp kaçak konusunda devletin elektrik üreten kurumu Elektrik Üretim A.Ş., 32 kuruştan bu dağıtım şirketlerine fatura ediyor. Bu dağıtım şirketleri 32 kuruştan elektrik alırken vatandaşa 4 ila 6 katına bu elektriği vatandaşa satıyorlar. Kayıp kaçak meselesi bu şirketlerin bir derdi olmaktan çıktı, rant kapısı haline dönüştü.

BEŞLİ ÇETE BAŞROLDE

Isparta’da yaşananlar, burnunun dikine giden yandaşı zenginleştirme hesabı yapan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vatandaşa ödettiği faturadır. Farklı şirketler de var ama ‘beşli çete’ başrolde. Vatandaştan topladığı parayı devlete ödemeyen kim derseniz; yine Cengiz, yine Kolin karşımıza çıkıyor, en ağırlıklı olarak. Bu ‘beşli çete’nin vergi borçlarını silenlere sesleniyoruz. Bu vatandaşı mağdur eden bu şirketlerin daha fazla kayırılmasını asla kabul etmiyoruz. Bu şirketlerin yakalarını bırakmayacağız. Vatandaşların mağduriyeti için EPDK gerekli tazminat işlemini başlatmalıdır. Maddi manevi tazminatlar bu şirketlerden çatır çatır alınmalıdır. Plan Bütçe Komisyonu’nda bu ‘beşli çete’nin vergi borçlarını silenlere sesleniyoruz. Bu vatandaşı mağdur eden bu şirketlerin daha fazla kayrılmasını kabul etmiyoruz. Meclis açıldığında tez elden hem Isparta’da yaşananların hem de elektrik özelleştirmesinin vatandaşa çıkardığı faturayı gündeme getireceğiz. Hadi AKP ve MHP oylarıyla reddedin.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP