Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP aşure dağıttı

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta il örgütü, Muharrem Ayını kutlamak ve gelenekleri yaşatmak için parti binası önünde aşure dağıtımı yaptı.İçinde bulunduğumuz Muharrem ayını kutlamak ve tüm mezhepler ile kardeşçe yaşanılan bir ortamın var olduğunu tekrar göstermek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ‘Kültürler, insanları bir arada tutan, yaşam sevinçleri yaratan değerlerdir. Çoğu kültürler vardır ki; Barış ve sevgiyi çağırır. Toplumsal dayanışmayı, hep birlikte var olmayı öğretir.

Kendisiyle birlikte komşusunu da düşünen değerler yaratır. Elindekilerle büyük değerler yaratmayı öğretir. Aşure, İslam inancına göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh’un Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle yaptığı bir tatlıdır. Yapılışında temel olarak buğday, kuru fasulye, nohut, şeker, pirinç kullanılır. Süsleme amacı ile de ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam, taçın, kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Tatlı hiçbir hayvansal ürün içermez. Aşure, Dünyanın diğer uluslarında ve inançlarında da vardır. Aşure benzeri tatlılar yapılıp dağıtılmaktadır. İnsanlığın ortak kültürel mirasıdır. Aşure ayı tüm insanlığa barış getirmesi dileğimizle hayırlı olsun’ dedi.

ÇAKMAKÇI’DAN BİRLİK MESAJI

Isparta Belediye başkanlığına CHP’den aday olan M. Lütfi Çakmakçı, ‘Birlik ve beraberlik içerisinde böyle güzel bir etkinlik içersinde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Alevi, Sünni ayrımı olmadan yaşılan bu güzel şehrimizde böyle etkinliklerin yapılması birlik ve beraberliğimizi perçinlemektedir. Birlik ve beraberliğin perçinlendiği bir yerde huzur olur. Bu etkinliğimize katılan ve bizleri yalnız bırakmayan tüm halkımıza teşekkür ediyorum’ dedi.