DOLAR 16,6576 0.1%
EURO 17,5050 0.46%
ALTIN 975,350,26
BITCOIN 335042-1,20%
Isparta
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur’da
  • Gazete32
  • Burdur
  • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur’da

ABONE OL
Mayıs 22, 2021 19:20
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Burdur’a geldi. Bakan Kurum, İlk olarak Bozkurt Mahallesinde Deprem evlerinde kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen Deprem Evlerinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan 655 Konut 41 dükkandan oluşan inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum incelemeleri sırasında, Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alarak, örnek daireleri gezdi. Burada yaptığı incelemelerin ardından Burdur Valiliği’ne ziyaret gerçekleştiren Bakan Kurum, karşılama töreni ve Valilik Şeref defterini imzaladıktan sonra, Vali Arslantaş’ı makamında ziyaret etti. Vali Arslantaş’ın Bakan Kurum’a Burdurla ilgili genel bir brifing verdiği ziyarette, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Burdur’da devam eden ve yeni başlayacak yatırımları görüşülerek, istişare edildi.

Bakan Kurum, Burdur programının devamında Yeşilova İlçesinde yer alan eşsiz turkuaz rengiyle, yeşille mavinin iç içe olduğu Ülkemizin en önemli dogal güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü’ne ziyarette bulundu. Vali Arslantaş’ın eşlik ettiği ziyaret sırasında Bakan Kurum Halk Plajı, Tabiat Parkı ve Beyaz Adalar çevresinde yapılan çalışmaları yerinde inceledikten sonra Burdur İli ve Salda Gölü çevresinde yürütülen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına kapsamlı açıklamada bulundu.

Bakan Kurum programının son bölümünde Gölhisar İlçesinde Unesco Dünya Geçici Miras listesinde yer alan Hızlı Atların ve Kahraman Savaşçıların Şehri olarak anılan Kibyra Antik Kentini ziyaret etti. Bakan Kurum’un Antik Kenti ziyareti sırasında, kendisine eşlik eden Kazı Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru tarafından yıllara meydan okuyan tarihi kent ve kazı çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Bakan Kurum Salda Gölü Beyaz Adalar Bölgesinde Basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Burdur’umuz, binlerce yıllık tarihi, el değmemiş tabi güzellikleri, renkli kültürüyle ülkemizin güzel şehirlerinden biridir. Bu güzel şehrimizi geleceğe taşımak için çalışmalarımızı, projelerimizi sürdürüyoruz. Sabah Valilikte toplantımızı, sonrasında ise AK Parti İl Teşkilatımızı ziyaret ettik. Şimdi Salda Gölümüzdeyiz. Salda’da halk plajında, tabiat parkında ve Beyaz Adalar kısmında incelemelerimizi yaptık.

Buraya 2 yıl önce yaptığımız ilk ziyaretimizde, Salda Gölünde hiç kimsenin kabul edemeyeceği görüntülere şahitlik etmiştik. Bu tablo hepimizi, milletimizi üzen bir tabloydu. Salda Gölünü korumak için hemen o gün harekete geçtik. O gün acil alınması gereken önlemlere dair kararlar alarak, Salda Gölünü koruma ve kurtarma projemizi başlattık.

2019 yılı Salda için bir milat oldu. Salda Gölü için çevreci, ekolojik ve doğa koruma eksenli örnek bir projeyi çok kısa sürede hazırladık. Bu bölgeyi 14 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımızın kararıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettik. Çalışmalarımızı yürüttüğümüz süreç içerisinde Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendiyle birlikte Salda’ya bir ziyaret gerçekleştirdik.

Saygıdeğer Hanımefendi Salda Gölünde yürüttüğümüz projemizi sağ olsunlar, himaye ederek bizlere destek oldular, yanımızda oldular. İlgisi ve alakasıyla her zaman çalışmalarımızı çok yakinen takip etti. Ben buradan kendilerine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Salda Gölü projemizde hemen hemen son noktaya geldik. Bugün geldiğimiz noktada şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki; yeşilin, beyazın ve mavinin bir arada olduğu Salda Gölümüz yeryüzünün cennet köşelerinden biri olarak kalacak. Peki, bu 2 yıllık süreçte neler yaptık? Burada neler değişti? Çalışmalarımızı sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum.

Salda Gölü, ne yazık ki, kötü ve hoyratça kullanılıyordu. Gölün hemen kıyısına kadar arabalarla giriliyordu. Yanında kamp kuruluyordu. Ve gelen ziyaretçiler ciddi bir kirliliğe sebep olmaktaydı. Hem bu kirliliği önlemek hem de gölün doğal yapısını muhafaza etmek için ilk önce araçların gölün kıyısına kadar girmesini engelledik. Göle girilen alanı, 3.350 metre ahşap dubalarla araç girişine kapattık.

Artık vatandaşlarımız, yürüttüğümüz projeyle doğal sit alanının 2 km uzaklığında araçlarını bırakıyor ve bu alana o şekilde girebiliyorlar. Gördüğünüz bu alan çöpten geçilmiyordu. Bütün bu alanı hızlıca temizledik. Etrafa gelişi güzel atılan çöpleri kaldırdık. Bütün alana Sıfır Atık Sistemini, ayırma sistemini kurduk. Yani buraya gelen ziyaretçiler kâğıtları, plastikleri, organik çöpleri ayrı ayrı atacak. Geçmişteki çöp görüntüleri Salda’da bir daha görülmeyecek.

Göl çevresinde derme çatma, gelişi güzel kondurulmuş yapılar vardı. Bütün bu yapıları kaldırdık.

Yerine, vatandaşlarımızın, günübirlik ziyaretlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, toprağa zarar vermeyecek şekilde düzenli alanlar tasarladık. Büfe, bölge halkımıza ekonomik katkı sağlayacak ve yöresel ürünlerini satabilecekleri birimler, duş ve soyunma üniteleri, sağlık birimi ve mescit gibi yapıları, çocuk oyun alanını; gölün 500 metre ötesinde, temelsiz, sökülür takılır, doğa ile uyumlu ahşap malzeme kullanarak yaptık. Alanda konaklama olmayacak. Yine, vatandaşımız için Salda Gölü’nün güzelliğini uzaktan gözlemleyebilecekleri seyir terasları da kuruyoruz.

Daha önce taahhüt ettiğimiz gibi bu alanda bir çivi dahi çakmadık. Herhangi bir beton yapı kondurmadık. Çalışmalarımızın %90’ını tamamladık. İnşallah 5 Haziran Dünya Çevre Gününü, doğa dostlarıyla, gönüllülerimizle, minik çevre müfettişlerimizle ve sizlerle birlikte Salda Gölünde kutlayacağız. Salda Gölü ve çevresini ÖÇK Bölgesi ilan ederek korunan alan büyüklüğünü 44 bin km2’den 295 bin km2’ye çıkardık. Yani 8 kat artırdık. Bu alanda doğal yapının bozulmasına ve kirletilmesine dur dedik.

Salda Gölünde 5 noktada su kalitesi izleme çalışmasını aralıksız yürütüyoruz. Yaptığımız izleme çalışmaları, aldığımız tedbirlerle Salda Gölünün su kalitesini iyileştirdik. Salda Gölü ve havzasını atıksu kaynaklı kirlilik ve bozulmalara karşı korumak, burada bulunan köylerin atıksularını bertaraf etmek için arıtma tesisi çalışmalarımızı başlattık. Böylece hiçbir şekilde Salda Gölüne atık su girmeyecek.

Salda Gölü kıyısında “dumansız hava sahası” oluşturduk. Böylece ziyaretçilerimiz dumansız bir alanda Salda’nın güzelliğinin keyfini çıkarabilecek. Kurduğumuz kamera sistemiyle Salda Gölünü 1 yıldır 7/24 online izliyoruz. Burada yürüttüğümüz çalışmaları herkesin şeffaf bir şekilde takip edebilmesi için sistemimizi vatandaşlarımıza da açtık.

Şu an Salda’da yürüttüğümüz tüm çalışmaları; STK temsilcileri, üniversite hocaları ve Bakanlığımızın bürokratlarından oluşan Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile birlikte yürütüyoruz. Ben buradan her birine çalışmalarıyla bizlere destek oldukları için teşekkür ediyorum. Kurulumuzun bilimsel araştırmaları ve raporları doğrultusunda aldığımız kararla ‘Beyaz Adalar’ kısmında artık göle girilmiyor, yüzülmüyor ve plaj kullanılmıyor.

Yine Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 km’lik sahil şeridinde ziyaretçi kısıtlaması getirdik. Bu bölgeye yıllık 1.5 milyon ziyaretçi geliyordu. Yıllık ziyaretçi sayısını 570 bin, anlık ziyaretçi sayısını ise 540 olarak belirledik.

Göl etrafındaki mevcut araç yolu üzerinde, doğal dokuya zarar vermeyecek şekilde bisiklet yolu yapıyoruz. Bu kapsamda hem vatandaşlarımız hem de yabancı ziyaretçilerimiz için Salda, Yeşilova, Kayadibi ve Doğanbaba ile bağlantılı ve göl çevresini tamamen dolaşacak şekilde 43 km’lik bir güzergâh belirledik. Biliyorsunuz, Salda Gölünün Mars’taki kraterlerle bir benzerliği var. Bu kapsamda, NASA, üniversitelerimiz ve Bakanlığımız ortak bir bilimsel çalışma yürütüyor. Yine STK’larımız ve üniversitelerimizle birlikte biyoçeşitlilik, su potansiyeli belirleme ve Salda Gölü yönetim planı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Salda Gölü bilimin merkezi olacak. Salda Gölünde ulusal ve uluslararası çalışmaların yürütüleceği, gençlerimizin, bölgenin doğal yapısını, ekosistemini yakından takip edebileceği bir araştırma alanı oluşturuyoruz. Salda Gölünün UNESCO Dünya Miras Listesine girmesine dair çalışmamızı da başlattık. Hakikaten doğa severlerle, yerel yönetimlerimizle, hocalarımızla birlikte Salda Gölünü en güzel haliyle geleceğe taşıyacak çok güzel bir doğa koruma projesini hayata geçirdik. Bugün Salda sadece Türkiye’nin değil, bütün dünyanın ortak mirasıdır. Bu mirası gözümüz gibi korumak hepimizin vazifesidir. Bu kapsamda çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. 2 sene önceki Salda ile bugünkü halinin arasında çok büyük bir fark var. Bunu herkes görüyor, hepimiz görüyoruz.

Dünyanın göz bebeği olan bu tabiat harikasını evlatlarımıza tüm renklerini, berraklığını, doğallığını koruyarak bırakacağız. Tıpkı bugün olduğu gibi, sonsuza dek “Salda Gölü” bembeyaz kumları ve turkuaz sularıyla görenleri kendine hayran bırakacak. Ben herkesi buradan da, cennetten bir köşe olan Salda Gölünü görmeye davet ediyorum.

Tabi böylesi kıymetli bir projenin yanı sıra Burdur’umuza yaptığımız yatırımları olanca hızıyla sürdürüyoruz. Şehrimize son 19 yılda, pek çok alanda 9.5 milyar liralık yatırım kazandırdık. Bu yatırımların 1.5 milyar lirasını da Bakanlık olarak biz gerçekleştirdik.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Burdur’da da öncelikli olarak kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burdur Merkez’de 49 hektar büyüklüğünde 2 riskli alanımız var. Bozkurt Mahallesinde bulunan 11 hektarlık riskli alanda çalışmaları TOKİ Başkanlığımız yürütüyor. Bu alanda yaptığımız, 655 konut ve 41 iş yerinin inşaatlarını %85 oranında tamamladık. İnşallah konutlarımızı en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Karasenir, Sinan ve Tepe mahallelerinde bulunan 38 hektarlık riskli alandaki çalışmaları yürütmesi için Burdur Belediyesini yetkilendirdik.

Burdur Merkez’de Necatibey Mahallesinde 3,2 hektar büyüklüğünde 1 rezerv yapı alanımız bulunuyor. Bu alandaki inşaat çalışmalarını da TOKİ Başkanlığımız yürütüyor. Alanda ilk etapta yapılacak 106 konutun projelerini tamamladık. Önümüzdeki ay ihalesini yapacak ve inşaatları en kısa sürede başlatacağız.

TOKİ’mizle Burdur’da toplam yatırım değeri 890 milyon lira olan 4.104 konut ve 82 sosyal donatının inşasını tamamladık. Yeşilova Koyunlarçeşme Mahallesinde, Kamanlı’da ve Gölhisarda toplam yatırım değeri 400 milyon lira olan 351 konut ve sosyal donatıların inşaat çalışmaları devam ediyor.

50 bin sosyal konut projemiz kapsamında 613 konutun inşaatı devam ediyor. Bucak 2. etapta yapımı devam eden 228 konutumuz %67 seviyesinde tamamlandı. Karamanlı’da yapımı devam eden 385 konutumuzda ise sona geldik. Konutlarımızın hepsini inşallah en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

100 bin sosyal konut projemiz kapsamında da Burdur’da 491 konut yapıyoruz. Merkez Kurna’da 140 konutluk projemizin ihalesini önümüzdeki ay yapıyoruz. Karamanlı’da 3. etapta yürüttüğümüz 115 konutun inşaatları devam ediyor. Yeşilova Koyunlarçeşme Mahallesinde 236 konutun ihalesini yaptık, inşaat çalışmalarını başlattık.

Merkez Necatibey ve Bozkurt mahallelerindeki kentsel dönüşüm ve gelişim proje çalışmalarının ihalesini önümüzdeki Haziran ayında yapıp, inşaat çalışmalarını hızlıca başlatacağız. Bugün ülkemizde 321 millet bahçesi projesi yürütüyoruz. Bugüne kadar 57 millet bahçemizi tamamladık, milletimizin hizmetine sunduk. Burdur Merkezde 122 bin m2’lik alanda millet bahçemizi yapıyoruz.

Burdur Bucak’ta bir millet bahçesi projesini daha değerlendiriyoruz. İnşallah çalışmalarını tamamladığımız zaman Burdur’a bir millet bahçesi daha kazandırmış olacağız. Şimdiden hayırlı olsun. Şehrimizin atık toplama, içme suyu ve kanalizasyon noktasında tüm ihtiyaçlarını gideriyor, altyapı projelerine finans desteği vermeye devam ediyoruz.

Burdur’da, İller Bankamızla son 18 yılda 546 milyon değerinde 95 proje tamamladık. Şu an toplam yatırım bedeli 22 milyon lira olan 3 projemiz devam ediyor. Ağlasun Kanalizasyon ve İçmesuyu Projemizi %64 oranında gerçekleştirdik. İnşallah bu yılın Eylül ayında projeyi tamamlayacağız. Altınyayla Atıksu Arıtma Tesisi Projemizi de %45 oranında gerçekleştirdik. İnşallah bu projemizi de önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar tamamlayacağız.

Burdur’da, bugün 6 atıksu arıtma tesisiyle nüfusunun % 83’üne hizmet veriyor hale geldik. İnşallah Burdur nüfusunun tamamına atıksu arıtma hizmeti verene kadar projelerimize devam edeceğiz. Bu kapsamda Burdur’a bir ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapıyoruz. İller Bankamız kanalıyla yürüttüğümüz projemizin çalışmalarını başlattık.

2022’nin Temmuz ayında tamamlayacağımız arıtma tesisimizle çevrenin korunması adına önemli bir hizmet yerine getirmiş olacağız. İnşallah tesisin ihalesini yapıp inşaat çalışmalarını en kısa sürede başlatacağız. Ayrıca Burdur’a yerel yönetimlerimize temizlik projeleri kapsamında da 45 milyon liralık destek sağladık.

İnşallah, Burdur’a hizmetlerimizi kat kat artırarak devam ettireceğiz. Burdur’un sahip olduğu değerleri, kültürünü, doğasını koruyarak, Salda’mızı koruyarak geleceğe taşıyacağız. Sözlerime son verirken, başlattığımız yeni projelerin, yeni yatırımların tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP