DOLAR 16,8314 -0.14%
EURO 17,5476 -0.08%
ALTIN 977,640,00
BITCOIN 3417556,15%
Isparta
22°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Cenaze Töreni

ABONE OL
Aralık 10, 2011 20:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Kasım 2011 Çarşamba 17:16

Bilhassa şu günlerde televizyonlarımız ve gazetelerimizde büyük yer kaplayan ölüm haberleri hepimizi üzüyor, duygusallaştırıyor. Bir aile ferdini hele ana, babayı son yolculuğuna göndermek, son kez ‘’Seni seviyorum’’ diyememek, yarım kalan hayaller geride kalan için hayatın kötü sürprizi. Geriye kalan hatıralar bir teselli, aynı zamanda da bir isyan sebebi hayat boyu. Yakın zamanda bir anneyi kaybettik, üzüntüyü, kederi uzaktan da olsa yaşadık, dalıp gittik. Keşke elimizden bir şey gelse de anne ve babalarımız hep yanımızda olsa. Bizleri üzen diğer bir isim ise Dünya elektronik devi Apple’ın kurucusu Steve Jobs’dı. Tüm dünyada sosyal medya kullanıcıları, birçok veda mesajı yazdı, dünyanın çeşitli yerlerindeki mağazaların önüne çiçekler bıraktı. Başarılarıyla, yaşam sevinciyle, mesajlarıyla fenomene dönüşen Jobs, O’na yakışır bir şekilde uğurlandı.

Yazıma, son günlerdeki manşet haberlerden başladım ancak üzülerek belirtmeliyim ki bu, Türkiye’de başka ölümlerin gerçekleşmediğini göstermiyor. Televizyonlarda pek göze çarpmasa da gazetelerin ara sayfalarında bir ölüm haberi daha vardı, son bir ayda tam 43 işçi yaşamını yitirmişti. Manşetten daha üzücü bir tabloydu bu. Belki de hepimizin 3. sayfalarda görmeye alıştığı trafik kazası haberleri gibiydi; olağan ve sıradan.

O önemsetilmeyen ölümler birike, birike bir ana habere, bir gazete manşetine sığmayacak hale gelmiş. Son bir ayda ölen işçi sayısı 43, son dokuz ayda ise 419. Evet, amansız hastalıktan yahut yaşlılıktan ölene bir çare yok belki fakat daha yaşlanmanın tadını çıkaramamış, torunlarını sevememiş, başkalarının ihmalinden dolayı yaşamını yitirmiş ya da yitirecek insanlar için hiç mi çare yok? Atölyelerinde, fabrikalarında, madenlerinde çalışan işçilerden geçim sağlayan patronların alabileceği hiç mi önlem yok ya da bunları denetleyecek memur nerede? Günlerdir medyayı meşgul eden Steve Jobs, geriye 7 milyar dolar bıraktı. İşçinin ölüsü bile para yapmıyor, bırakın parayı haber niteliği bile taşımıyor. Geriye milyarlar bırakmakla, paslı bir tulum bırakmak arasında çok fark var: Biri manşet diğeri sıradan…

Artık görmekten bıkıp usandığımız terörün bu yılki bilançosu 258. Sivili, Pkk’lısı, askeri tam 258 kişi hayatını terörden kaybetmiş. Yine bu yıl trafik kazalarında 1691 kişi can vermiş. Bir önceki yazımda da ele aldığım kadın cinayetleri 2003’den bu yana 3961 gibi bir rakama ulaşmış. Üstünde titreyerek durduğumuz teröre kıyasla saydığımız bu ölüm sebeplerine karşı hiçbir önlem almayanlar da birer terörist, ihmallerde bir terördür.

Bugün Steve’in ölümüne üzüldük, sebebini araştırdık, inanamadık. Belki de yarın töre kurbanı Ayşe’nin, kaynakçı Mehmet’in, şoför Recep’in ölümüne üzülüp, arkasını arayacağız…

Yapacak mıyız?

Kim bilir…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP