DOLAR 15,9271 0%
EURO 17,0245 -0.14%
ALTIN 949,660,11
BITCOIN 466736-3,36%
Isparta
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Büyü ve cinlerden nasıl korunulur?

Büyü ve cinlerden nasıl korunulur?

ABONE OL
Mart 23, 2016 02:58
Büyü ve cinlerden nasıl korunulur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korku türündeki Azazil filminin ikinci serisi 25 Mart’ta gösterime giriyor. Yapımcı Burak Memişoğlu, filmde geçen olaylarla ilgili babası Salih Memişoğlu’nun tecrübelerinden yararlanmış. Aynı şekilde biz de Salih Hoca’nın bilgilerinden yararlanıp, cinler alemi hakkında merak edilen soruları sorduk. Büyüden ve onların zararlarından korunmak üzerine konuştuk.

Salih Memişoğlu, aslında cinlerden korkulmaması gerektiğini, onların da insanlardan korktuğunu söylüyor. İşte cinler alemi, büyü, sihir ve korunma yöntemleri…

Siz insanları rukye yöntemiyle mi tedavi ediyorsunuz?

Hayır, bizim işimiz metafizik.

Nasıl yani?

Hasta geliyor, ismini ve anne ismini alıyorsunuz. Üzerinde herhangi sihir veya büyü varsa yerini de buluyoruz. Gerekirse yerinden alıyoruz. Yahut bir şeyler görüyorsa, halisünasyon yaşıyorsa, cinlerle ilgili bir şeyse üzerinden alıyoruz.

Bu olaylar nasıl ortaya çıkıyor, belirtileri neler?

Sebepsiz bayılmalar oluyor, doktora gidiyor. Bakıyorsun, ne MR’da ne EKG’de bir şey yok. Ama hasta bir şeyler görüp bayılıyor. Bu cinlerle ilgili oluyor. Yok, eğer EKG’de MR’da bir şey çıkıyorsa, zaten ben onunla hiç ilgilenmiyorum.

Mesela eve girdiğinde daralma oluyor, eşini görmek istemiyor. Devamlı baş ağrısı ve yorgunluk oluyor. Gece uykuda kuvvetli terleme ve halüsinasyonlar oluyor. Uykuda sıçrıyor. Karabasan şeklinde olaylar oluyor. Tam olacak bazen işleri, büyüyle alakalı olarak bir yere gelip kalıyor. Mesela Alişan’ın evine gittiğimizde büyüye rastgeldik. Evinde duvarlara İbranice yazılar yazılıyordu. Annesi çamaşır suyu ve sirkeyle  siliyordu. Ardından tekrar yazılıyordu. Gittik daire çizdik, bir daha da olmadı.

Rüyada belli olur mu?

Şimdi rüyalara nasıl güvenilir bu da bir başka konu. Ama bazı büyüler kendini rüyada kedi köpek yılan gibi belli eder. Bu ilk çağlarda olur. İkinci çağlarda zaten kendileri gelir.

İnsanlar üzerlerinde bir şeyler olduğunu kolayca farkına varabilir mi?

Bazı insanlar bunu hissederler. Şimdi yanında cinlenmiş biri olsun, asla onun yanında sesli bir şekilde Cin süresi ve Ayete-l Kürsi okuyamazsın. Hatta sessiz okusan bile etkilenir.

Neden okuyamazsınız? Filmin fragmanında da buna benzer ezan sahnesi vardı.

İşte ‘Allah birdir’ kelimesini duyunca bayılıyor. Üzerinde kafir cin olanlar, kötü enerji olanlar ya da tam büyüye maruz kalanlar yanında Kur’an okunmasını istemez. Okunduğu zaman kulaklarını kapatır. Namaz kılamaz, boğulur. Kaç rekat kıldığını unutur. Kur’an okuyamaz kendisi de. Banyoda aynaya baktığı zaman şekiller görür. Bunlar belirtilerdir. Bu tür şeylerle ilgili bir doktora müracat edilecek ve ya sağlam bir hoca bulacak. Ama bu alemde çok şarlatan vardır. Her merdivenin altında bir adam bulursunuz. Size dairenizi sattırır bir de hayallerinizle oynar. En büyük sıkıntımızdan biri de bu.

Sabah biri geldi. Çok entresan, demiş ki bu sihri çözmemiz için benimle birlikte olmalısın. Böyle bir hoca olabilir mi? Böyle bir sürü. Kadın rahim kanseri, çocuğu olmuyor. Ona diyorki daireni sat. İşte Peygamberin güzel hadisi var: Bizi aldatan bizden değildir. Bu işi Müslüman olmayan biri zaten yapamaz.

Büyüyü ya da rahatsızlığı nasıl buluyorsunuz?

Daire kuruyoruz. Mesela bir kadına bulaştıkları zaman onunla konuşuyorum. ‘Nereden geldin diyorum, şuradan geldim’ diyor, ‘aslında ip var’ diyor. Gidip ipi alıp çözdüğümde, zaten oradan kayboluyor. Ya da biz ona daire çizip hapsediyoruz. O kafir şeyi ya da üç harfli artık ne diyorsanız, hapsedince ona zaten musallat olamıyor. Yani bu konuyla ilgili 3 – 4 yöntemimiz var. Çok ağır olunca doktorlar, psikiyatrlarla çalışıyoruz. Birbirimize faydamız oluyor.

BÜYÜ BÜYÜYLE ÇÖZÜLMEZ

Biliyorsunuz, kendisinde büyü olduğundan şüphelenen insanlar, bunu bozmak için başka büyücüye gidiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Büyüyü çözen insan büyücü olamaz. Büyüyü çözen hocadır. Büyü bir başka büyüyle çözemez. Büyü bir yöntemdir. Felak ve Nas süreleri ile birlikte, Allah’ın ayetleriyle çözülür.

Büyü dışında da insana bulaşırlar mı bu varlıklar?

Tabi, musallatlar var. Bunların Müslümanlar’ı musallat olmazlar, ama kafir olanları var. Onlar Müslümanlar’a eziyet ederler. Mesela adam banyoya girer, gusül abdesti alır. Abdesti aldığı yerde eğer idrarını yapıyorsa, bir de bakarsın, yarım saat sonra bayılmalar başlar.

TEDAVİ SÜRESİ

Tedavi nasıl oluyor, kaç dakika sürüyor?

Ben 11 dakikayı geçmem. 7 – 10 dakika. Bazen fazla bir şey olduğu zaman onu sonraya atarım. Genelde iki seansta, çok yoğun olunca 3 seansta bitiyor. Bi tane ıkı tane ise tek seansta alırım.

Hastalar acı çekiyor mu?

Çekiyor tabi. Beş altı kişi zor tutuyor adamı. Ama o şeyin ismini aldığım anda tak diye kalkıyor. Beş dakika önce beş kişinin zor tuttuğu kişi kalkıp oturuyor.

Büyünün bir derecesi var mı?

Her büyünün kendine öz bir enerjisi, kendine öz bir kafir cini vardır, o cin devreye girmeden olmaz. 7 tayfa cin vardır. Tek bir cinde yapabilir, bir sürü de olabilir. Birkaç tane olursa halüsinasyonlar ve bayılmalar görülür. Tek bir tane olursa hafif belirtiler görülür. Mesela iplere düğüm atanların şerrinden diye indirmiş Allah, ama bizim milletimiz, çocuğu düşürmüş. Sübyan var diye hocaya gidiyor, hoca düğüm atıyor. Bu bulaşık suyuyla bulaşık yıkamaya benzer.

ÖZEL HASTANELER VAR

Arabistan tarafından bu işler için hastaneler kuruluyor, Türkiye’de de olur mu?

Elbette, Arabistan’da var, başka ülkelerde var. Türkiye’de böyle bir hastaneye bırak, cinlerin varlığını kabul eden doktorun elinden diplomasını alırlar. Doktorlar çalışmıyor muyuz, çalışıyoruz. Çok doktorla beraber epilepsi olmayıp ilacını kullanan insanı tedavi ettim. Şizofren denilip de, doktorlarla konuşup ilacını kestiğimiz çok oldu. Tersini düşünelim, hoca hoca dolaşıp iyi olamayan hastaya da ilaç vermişizdir doktorlarla. Bize gelen hastalar ilaç istemiyor. Onları iknada zorlanıyorum. Yani hocalık işin var hem doktorluk diyorum. Aslında hocalık işi yok. Maksat doktorun ilacını kullansın.

KURTULMAK İÇİN BASİT BİR FORMÜL

Bu işten kurtulmak için bir formül açıklamıştınız, ‘’Bir sabah ezan okunurken bir bardak suya 11 Ayetel Kürsi, 11 Fatiha suresi, 11 Felak -Nas suresi, 11 defa da “La İlahe İlla ente subhaneke inni küntü minez zalimin”, 11 “La havle vela kuvvete illa billah il aliyyil azim” diyerek suya okur ve namazını kıldıktan sonra evinin penceresini açıp gökyüzüne 3 dakika baktıktan sonra niyetini tutup içerse o gün üzerinde o sihrin veya musallat olan varlıkalrın gittiğini bir saat içinde anlayacaktır.’’ şeklinde..

Aynen öyle. Çok ilerlememiş olacak tabi. Başı çok ağrıyan insanlar olur. Migren değil ama migren gibi ağrısı. Onlara şunu tavsiye ediyorum. Adam bir balkon ya da cam önüne gelir, ellerini açar, 3 İhlas 1 Fatiha okur ellerinin içine. Gözlerini 10 dakika ovalar, ilk gözlerini açıp semaya baktığında ağrısının çıktığını görür sanki, ağrı kesilir. Bu sihir, büyü ya da nazardansa bunlar olur. Doktorluk bir şey varsa doktor gerekir.

Musallat ise ve o an çıktıysa geri gelir mi?

Musallat da olsa gelmez, çünkü yanarak çıkıyor.

Müslüman olmayan insanlar tedavi edebilir mi?

Kesinlikle edemez. Hatta yabancı korku filmlerindeki bütün cin çıkarma ayinleri başarılı olamaz. Ya hasta ölür, ya papaz çarpılır. Ama Kur’an-ı Kerim’in ayetleriyle altında kalkamadığım hiçbir varlık olmadı. Beni çok papazlar arar. Altından kalkamıyoruz bu işin derler, gider yardımcı olurum. Mesela Almanya’da öyle yerler gördüm ki, bir Türk fabrikasında tuvalet kapıları kendi kendine açılıp kapanıyor.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Korunmak için neler yapılmalı?

Sihiri ve büyüyü çözen, insanları cinlerden veya kötü enerjilerden kurtaran yegane ayetlerdir. Bunun da uygulanış şekilleri vardır. Mesela eczanede ilaçlar var, hastalığına göre alıyosun. Ayetler de insandaki duruma göre.

Bununla ilgili hadisler de var. Tuvalete girerken yapılacak dualar, eve girerken yapılacak dualar gibi?

Tabi bunlar etkili. Peygamberimiz ümmetine örnek olmuştur. Onun yaşadığı hayatı yaşıyorsan, bunlar kolaylıkla olmaz. Eğer oluyorsa, bu bir imtihandır. Yani bugün Felak, Nas suresi indi. Peygamberimize büyü yapıldı. Gelen ümmeti görsün diye.

Bizim halkımız batıl inançlara çok inanır. Allah bize Kalem suresini indirdi. Nazara faydalı. Ama milletimiz kurşun döküyor, nazar boncuğu takıyor. Hiçbir faydası yok bunların.

NAZAR BONCUĞU ŞİRKTİR

Kurşun ve boncuğun bir faydası yok yani…

Kurşun patlayıcı bir madde olduğundan dolayı şekiller çıkar, zannedersiniz biri bir şey saplıyor, ama alakası yok. Sirkenin de sihre büyüye bir faydası yok, salataya faydası var.

Nazar konusunda, evladın baba, anneniz kızına nazara geçer. Ama Allah’ım senden yardım isteriz deyip, öbür taraftan Yarabbi sen Kalem süresini indirdin benim sana ihtiyacım yok nazar boncuğu takar düzelirim derse imandan çıkar. Nazar boncuğu eskiden boynuzlar asılırdı evlere. Bunu görün de nazara karşı ayet okuyun diye bir hatırlatmaydı. Ama insanlar şimdi boncuğa tapıyor.

Çocukları nasıl koruruz?

Şimdi çocuk evde televizyondaki dizilerde sanatçıların ismini, annesinin babasının ismini bilir. Ama Felak ve Nas surelerini, Ayete-l Kürsi’yi bilmiyor. Bu iş evde eğitimle başlıyor. Her çocuk korunma ayetlerini mutlaka bilecek. Çocuk akşam yatarken muhakkak Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okuyacak. Eğer küçükse, okuyamıyorsa, ailesi suya okuyup ona içirecek.

İSLAM’DAN UZAKLAŞMAMAK GEREK

İslam’dan uzaklaşınca mı artıyor bu olaylar?

Kesinlikle. İslam’dan uzaklaşmamız lazım. Peygamberimiz’den uzaklaşmamamız, varisleri alimlerden uzaklaşmamamız lazım. Ancak alimlerin söyledikleri de Kitap’a dayanacak. Toplum olarak İslam’dan uzaklaşmamamız lazım. Abdestli dolaşmalıyız. Kolay kolay abdestli birine musallat olan cin görmedim. Çok önemlidir abdest. Kafir cinler, abdestli insana musallat olamaz, olursa Allah’ın bir sınavıdır.

CİNLER ALEMİ

İnsana neden zarar vermek isterler?

Düşünüyorsun, mantıksız ama maalesef yapıyorlar. Mesela Kanal 7’de bir program yaptık. Urfa’da evler kendi kendine yanıyor. Böyle bir sürü örnek var. Geçen ay Mamak’taydım. Bir ev sahibi kaymakamlığa sığındı. O eve gittik, kendi kendine yanıyordu. Gittik şu an yanmıyor.

Büyü yapılmak istendiğinde kafir cinler mi kullanılıyor?

Sihir, büyü kafir cin olmayınca devreye girmez. O hocalarda kafir cin olmadıkça büyü olmadıkça girmez. Ama, Allah bunu yapanın kafir olduğunu söylüyor.

İnsana aşık olurlar mı?

Onlar çok çeşitlidir. Aslında normalde hiçbir kimse başka bir alemden birini istemez. Ama onlarda bazı kötüler var. Çok kolay kolay seçmezler. Müslümanları vardır. Kendi alemlerinde Müslümanlarla evlenirler. Bazen ben tek tük gördüm, Müslüman kadın cin, Müslüman erkek insanla evlendi. Ama adam işinden gücünden oluyor. Evini ihmal ediyor. Bu bir huzursuzluktur.

İnsanlarla evlilik nasıl oluyor?

Fiziki olarak bir evlilik olmaz. Peygamberimiz’e de biri sordu biri, bir cin ile evlenmek istiyorum diye. Kerih görülmüştür. Çünkü sorarlar, ‘Çocuğun nerde ya da doğan çocuk nedir?’ Çünkü onlardan çocuk doğmaz, doğdu gibi gözükür. Arada fizik farkları var. Hayal olarak, nasıl rüyada birisiyle birlikte olduğunuzu görürsünüz, o da öyle. Ancak rüyayı saniyelik görürsünüz, cinlerle evlilik öyle değil. Onlarla istediği zaman birlikte olursunuz, ama onu da rüyada görürsünüz. Cinlerle normal karı koca hayatı yaşanılabilse de, çocuk doğmaz. Gerçek bir ilişki olmaz, rüyada ilişki yaşıyormuş gibi onu istediği an yaşayabilir. Çok evlenen vardır ama ayrılıyorlar. Ya onlardan ya da insan olan eşlerinden ayrılacaklar. Yoksa evdeki eşini ihmal edecek.

‘ŞEYHİM BENİ KURTAR DİYOR AMA…’

Cinleri inkar edenler var bir de…

Bunları inkar etmek, Kur’an’ı inkar etmektir, insan dinden çıkar. Bazı hocalar bunlar cin değil çandır gibi değişik değişik manalar veriyor. Binlerce telefon vardır, sinyalleri dolaşır ve birbirine çarpmaz. Her cinin de bir ismi vardır. Kendi tayfası vardır. Kafilesi vardır. Onlar da yerler. Büyü vardır, sihir vardır. Nazar vardır. Bu konu da bir de, mesela adam bayılıyor, ey gavs hazretleri, ey şıhım beni kurtar diyor, ama Allah’ım beni kurtar demiyor. Bu da başka bir şirktir. Son dönemde yok şıhlar, yok tarikatlar, şimdi o kadar azdırmışlar ki, adama bana her ay iki milyar getireceksin senin şıhın olacağım diyor. Tabi doğru şeyhler de vardır, ama adam diyor ki şıhım bana dedi ki, Fatiha’yı okuyacaksın. Neden okuyacaksın? Okurken Peygamberimiz’i düşüneceksin, onunla konuşuyor gibi olacaksın. ‘Ey Allah’ın resulü. Ricacı ol da bağlı olduğumuz şeyh bizi kurtarsın.’ Yani bir Peygamber, bir şıhtan ricacı mı olur? Bunlar şirktir. Allah bunlardan korusun. Yapacağız şey Allah’ın Kur’an’ına sarılmaktır.

’10 DAKİKA SONRASINI BİLEMEZLER’

Define aramak için kullandıklarını söyleyenler de var…

Bazı insanlar cinlerle define ararlar, ama cinler bilmez. Eğer bilselerdi, ben yer altında bir şey bırakmazdım. Ama kayıpları bulabilirler. Hatta devletler arası kullanabiliyor şu anda. Mesela bazı cinayetler bu şekilde çözülebiliyor. En azından yüzde 80’ine kadar yaklaşabiliyorsunuz. Ama bu da bir sıkıntıdır, alt yapısı olmalı.

Geleceği de bilemezler değil mi?

10 dakika sonrasını bilemezler. Şu anda bir şeyler yapılıyorsa bir yerlerde, bazen bilinir. Ama yarın saat 3’te şu olacak diyen yalan söyler.

Hatta, Peygamberimiz’den dini öğretmelerini için kendilerine adam göndermelerini istemişlerdi. Peygamberimiz de onlara öğretmenler gönderdi. Yolda katlettiler. Bir pusu. Allah bildirse bildirir, bak bildirmedi. Peygamberimiz’in eşine iftira atıldı, ama ayet inene kadar Peygamberimiz onu bilemedi.

İnsan vücuduna nereden giriyorlar?

Hiç belli olmaz. Ayaktan başlar saç teline kadar girebilir.

Durup dururken girerler yani?

Durup dururken giremezler. Bir büyü olur, cin onu devreye sokar. O kanalla girer.

Vücutta mı yaşıyorlar?

Tabi. Kafir cinler vücutta her zaman yaşamaz. Girer, fizik ötesi bazı işleri yaptırır çıkar gider. Eğer devamlı vücutta olsa felç gibi olur.

KARABASAN KONUSU

Mesela gece yatıyorsunuz, bir şey çöküyor. Sure okumaya başlıyorsunuz, ama zorlanıyorsunuz. Sanki okutmuyorlar size. Bunun nedeni ne?

Şimdi bu iki türlüdür. İnsanlarda uyku terörü vardır. Uyku terörü ise doktorluktur. Bir de uyku sendromu vardır. Yine doktorluktur. Eğer karabasan şeklinde ise, işte yatarken onu diyorum, Felak ve Nas suresini okuyun, için diye. Diliniz dönmez o anda, ama yavaş yavaş döndükçe, dönene kadar terden su olursunuz. Bunun da formülü var. Her akşam, 7 gün boyunca yatarken, bir bardağa Ayete’l Kürsi, Felak ve Nas suresini okuyun, bir de Cin suresinden 1’den 10’dar eklerseniz, kolay kolay bir şey olmaz.

Ama karabasan, kafir cinlerin rüzgarı demektir. Eğer sana musallat olmuş olsa gündüz de musallat olur. Gelir gözünün önüne bir varlık şeklinde, onu gördüğünüzde kasılır, bayılır, düşersiniz. Vücudun tam uyku durumuna geçtiği anda, iki araya, perdenin arasına girdiği kafir cinin rüzgarıdır. Ruhlar belirli aralarda vücuda girip çıkarlar, onlar da bu anda giriş çıkış yaparlar.

Her bölgenin ayrı bir cini var mı?

Öyle bir şey yok. Afrika’daki bir cinin ismini bileyim, çağırayım. 4 saniyede burada. Yer-mekan diye bir şey yok onlarda.

Hastalıklarda cinlerden istifa edebilir misiniz?

Cinlerin yapabileceği iki üç olay vardır insanlar üzerinde. Mesela ameliyat yapamazlar. Kalp damar yolunu açamazlar. Eğer açabilseler, Koşuyolu’na iki tane koyarım hastaneyi kapatırlar.

Düşünün beyin damarlarınız kapalı, cin o damarı açamaz. Başka bir cin o damara girdiyse o cin oradan alınır, damar açılır. Bu başka bir şey.

‘DEFNE YAPRAĞI ÇOK ÖNEMLİ’

Cinlerin de insanlardan korkmasıyla ilgili olarak… Peygamberimiz’den gelen rivayetler var. Peygamberimiz şeytanın Hz.Ömer’den korktuğunu söylüyor.

Elbette, Müslümanın olduğu yere kafir cin olmaz. Ayet okunuyor orda. Burada leş kokusu olsa üç dakika oturur gideriz. Onlar için de Kur’an-ı Kerim’in oturtuğu yerde misk kokusu gelir. Onlar sevmezler misk kokusunu. Defne yaprağı da çok önemlidir. Vücuda girdiği an onun kokusundan rahatsız olurlar. Kokuyu aldıkları an kaybolurlar. Defne olan vücuda da girmezler. Kanda olsa kana girmezler.

SALİH HOCA: ÇOCUĞUMU BOĞDULAR

Siz bu işi nereden öğrendiniz?

Öğrenme işi  iki şekilde olur. Hocadan hocaya çok nadirdir. Bir kere algıların açık olması lazım. Bunu bir hoca nasıl yapabilir ki? Bu yaradılışla alakalı. Bu işi yapan asla namazı bırakmayacak. Asla zina, içki, kumar olmayacak. Bu yapıyorum demek inandırıcı değildir. Bu bir ilimdir. Ben 7 yaşından beri uğraşıyorum. Çok çeşitli araçlar vardır. Bunu kötülüğe kullanamam. Zina asla yapamam, boğarlar.

Size düşmanlık beslerler mi?

Elbette.

Sizden dolayı tanıdığınızdan da uzak dururlar mı?

Benim evime Allah’ın izniyle kolay kolay bir şey olmaz mesela. Ama bilinçsiz bir yaparsın, o zaman başka. İlk başladığım dönemde çok acemice iş yapıyordum. Eşimin karnındaki çocuğu boğdular, 8 aylık çocuk öldü. Hatta karşıma geldi, çocuğunu boğacağım dedi.

Neden yaptı peki?

Kafir cindi. O zamanlar bir insandan birden fazla cin alamıyorduk. Bir yere gittim, üç tane vardı. Üçüne birden girdim. Birini elimden kaçırdım. Bana musallat olamadı, ona oldu. Ama şimdi yapamıyorlar.

Hastalarınız sizi gördüğü anda tepki veriyor mu?

Şimdi yolda yürüyeyim. Cinlenmiş biri beni görsün, üstümde bir şey olduğunu hissetsin, bayılıyor zaten. Bir gün ruhsat işi için karakola gittim. Kafamı çevirip bir daire kurdum, dört kişi birden düşüp bayıldı.

Diğer hocalarla konuşuyor musunuz?

Bir program yapsam, bir tane adam bulamam. Ne yaptıklarını biliyorum. O yüzden çocuklarıma da ben öldükten sonra hiçbir hocaya gitmeyin derim. Güvenim kalmadı. Bir yere kadar gidiyor, bakıyorsun oradan sonra iş değişiyor. 300 – 400 neyse de, alıyor 3 bin 4 bin lira. Bir de zenginse adam, tek seansta bitirmiyor, üç seans dört seans uzatıyor.

FİLMİN GELİRİ YETİMHANEYE

Filme gelecek olursak, devamı gelecek mi?

Onu bilmiyoruz. Filmi zaten oğlum yapıyor. Ben ona yaşadıklarımı aktarıyorum. Kafama yatmadığı filmi yapmam Yetimhanede para azaldığı zaman film yapıyoruz. 6 – 7 ay idare ediyoruz.

Başka teklifler geliyor mu?

Sinemacılar gelip orada çekim yapmıştır. Film teklifleri geliyor ama kabul etmiyoruz.

Yetimhane hakkın bilgi verir misiniz?

Hatay içinde yetimhanelerimiz. Biz aslında Edirne’de bir yurt düşüyorduk. Orda hem Kur’an eğitimi hem imam hatip şeklinde. Ama Suriye savaşı çıkınca çok acıklı yerler vardır, o yetim çocuklar ne olacak diye o tarafa kaydık. Sağ olsun, belediye yer verdi. Orada bir okul yaptık. Okulda sınıf ve mescit var. 730 tane şehit çocuğunu aldık. Türkmen ve Suriyeli çocuklar. Yardım toplamadık. Kiraları, yiyecek ve giyimleri de bize ait. Hastane masrafları da aynı şekilde.

Servis araçlarımız var, her sabah onları alıyoruz. Eğitim veriyoruz. Kur’an kursu olur orası öğleden sonra bazen. Akşamları ailelerine geri dönüyorlar.

Yazın tatilde okulu Kur’an kursuna çeviriyoruz. Çok güzel gidiyor.

Destek alıyor musunuz?

Hiç bir kurumdan almıyoruz. Bir ekibimiz var zaten, bir vakıf. Dünya Şehit Çocukları Vakfı.

Yardım yapmak isteyenler nereye başvurmalı?

Yardım yapmak isteyenler gidip bizzat verebilir. Ancak, biz zaten çeviriyoruz orayı. Bizden daha kötü olanlar var, bizim ihtiyacımız yok. Onlara yapsınlar.

Kaynak : Haber7

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP