DOLAR 15,9372 0.16%
EURO 16,7937 0.16%
ALTIN 927,36-0,10
BITCOIN 4814622,94%
Isparta
18°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Burdur’da 112 Bin Doz Covid-19 Aşısı Uygulandı
  • Gazete32
  • Burdur
  • Burdur’da 112 Bin Doz Covid-19 Aşısı Uygulandı

Burdur’da 112 Bin Doz Covid-19 Aşısı Uygulandı

ABONE OL
Mayıs 11, 2021 20:47
Burdur’da 112 Bin Doz Covid-19 Aşısı Uygulandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19’a karşı önemli bir koruma kalkanı oluşturan aşılama çalışmaları İlimizde başarılı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Pandemi ile mücadelede en büyük silah olarak görülen aşılama çalışmaları, Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de, ilk günden itibaren başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenen,  hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek planlanan COVID-19 aşısı uygulanacak öncelikli grupların aşılama süreci devam ediyor.

Bu kapsamda İlimizde 14.01.2021 tarihinde başlanan aşılama çalışmaları,  Bakanlığımızca açıklanan kriterler doğrultusunda sürdürülmektedir. Bugün itibarıyla il genelinde 1. Doz 64.099, 2. Doz 48.862 olmak üzere 112.961 doz aşı uygulanmıştır. 

85 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın tamamı ile yatalak ve özürlü vatandaşlarımıza Toplum Sağlığı Merkezlerimizce oluşturulan mobil ekiplerle ve Evde Sağlık Birimlerince evlerinde aşı uygulanmıştır. Ayrıca muhtarlarımız ile yapılan planlamalar çerçevesinde köylerimizde yerinde aşı uygulamaları yapılmıştır.

Tüm ilçelerimizde toplum sağlığı merkezleri, ilçe sağlık müdürlüğü, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde aşı uygulaması yapılmaktadır. 

Vatandaşlarımız Biontech ve Sinovac aşılarından istediklerini tercih edebilmektedir. Vatandaşlarımız aşı için randevularını Alo 182 ve internet ortamında MHRS sistemi üzerinden alabilmektedir.

Aşı, Aile Sağlığı Merkezinde yapılacağı zaman, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde uygulanmaktadır. Kişinin çeşitli nedenlerle bağlı bulunduğu aile hekimine ulaşamadığı durumda ise en yakın aile hekimliği biriminden veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/birimlerinden randevu alması durumunda aşılanması sağlanmaktadır.

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş ilimizde devam eden Covid-19 aşılama süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, sırası gelen vatandaşlarımızın hiç tereddüt etmeden randevularını alarak, aşılarını yaptırmalarının pandemiyle mücadelede çok önemli olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığımız tarafından, titiz bir aşı planlama süreci yürütüldüğünü ifade eden Vali Arslantaş, İlimizde de Sağlık teşkilatımız tarafından sürecin başarılı bir şekilde uygulandığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, aşılama sürecinde görev alan bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür etti.

Sırası gelen vatandaşların mutlaka aşılarını yaptırmalarını isteyen Vali Arslantaş, ayrıca alınan randevulara da riayet edilmesinin aşılama süreci açısından zaman kaybının önüne geçilmesini sağlayacağını ifade etti. Ramazan süresince de saat 24:00’e kadar aşılamanın yapıldığını belirtti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP