Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri “Metaverse Girişim Stüdyosu”nu Ziyaret Etti

Isparta İl Milli Eğitim

Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan “Isparta İli Eğitimin Niteliğini Geliştirme Projesi (ENGEP)” kapsamında ilimizde görev yapan bilişim teknolojileri öğretmenlerine yönelik “Metaverse Girişim Stüdyosu Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

Öğrencilerin bilim, kültür, sanat, spor ve sosyal alanındaki faaliyetlere katılımını artırmak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı bireyleri yetiştirme hedefine katkı sağlamak amacıyla başlatılan ENGEP kapsamında gerçekleştirilen programda öğretmenler, ülkemizin ilk metaverse odaklı ön kuluçka merkezi “Metaverse Girişim Stüdyosu”nu yakından tanıdı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Metaverse Girişim Stüdyosu Proje Koordinatörü Doç. Dr. Pınar Göktaş, metaversenin pandemi dönemi sonrasında daha da gündeme geldiğini vurgulayarak “Metaverse’den eğitim, sağlık, turizm başta olmak üzere hemen hemen her alanda yararlanabiliyoruz. Eğitim alanına sağladığı katkıya baktığımızda başarı ve performansın artması, işbirlikçi öğrenme gibi olumlu etkileri ile karşılaşıyoruz.” dedi.Doç. Dr. Göktaş, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteği ile açılan Metaverse Girişim Stüdyosunun bölgemiz ve ülkemiz için büyük önem taşıdığını söyledi.

Bilişim teknolojileri öğretmenlerini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız ise ülkemizin ilk metaverse odaklı ön kuluçka merkezi olma özelliğine sahip stüdyonun Üniversitemiz bünyesinde açılmasından ve öğrencilere hizmet vermesinden büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından bilişim öğretmenleri, metaverse dünyasında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için hazırlanan stüdyoda yer alan Avatar, VR, NFT ve Yeşil Stüdyoları gezerek bilgi edindi. Dijital gözlükleri deneyimleyen öğretmenler, Türkiye’de ilk kez SDÜ Metaverese Stüdyosunda gerçekleşen Atatürk’ün NFT Stüdyosunu gezdi, sanal alan atölyesi ile farklı mekanları tanıdı. Metaverse dünyasına giriş yapmak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunan Stüdyo, öğretmenlerin de ilgisini çekti.