Site icon Gazete32

BİLGE KRAL

Türk İslam Dünyası Liderleri serisi 4

ALİYA İZZET BEGOVİÇ

Aliya İzzetbegoviç ,Bosna-Hersek’in samac kasabasında 1925 yılında doğdu.Dedesi Aliya bir Osmanlı subayıdır .Üsküdar’da askerlik yaparken Türk kızı Sıdıka hanımla evlenir birlikte Bosnaya giderler .Bu evlilikten dede Alianın 5 evladı olur.. Dini bilgisini önce annesinden alan torun Alia,mahalle camisinde,bir süre Kur’an kursuna devam eder.Torun Alia, Altı yaşında camide kıldığı sabah namazlarını ve hocanın okuduğu Rahman suresini unutamadığını hatıralarında yazar..

Kırklı yılların başında, Hırvat ve Sırpların saldırıları karşısında her şeylerini bırakıp,kendilerini korumak için , belli bölgelere yerleşen Müslümanlar ‘genç Müslümanlar teşkilatı’nı kurarlar.Bu teşkilat kısa zamanda Avrupa’da hızlı şekilde örgütlenirler.Begoviç,16 yaşında bu teşkilata üye olur.1943 yılında lliseyi bitirir. Hırvat ve Sırp ordusunda asker olmak istemez.Önce Hırvatların askere almak istemesi üzerine kaçar.1945 de Partizan’lar (Tito’nun ordusu)Saraybosna’ya girince Aliya, Saraybosna’ya geri döner.Bu defa Sırplar tarafından yakalanır zorla askere alınır.Askerliğini bitirmeden, Sovyet ve Tito karşıtı propaganda yapmaktan ceza evine gönderildi .

Genç Müslüman teşkilatına üye olmak ve İslamcılık suçlamasıyla tekrar beş yıl hapis cezasına çarptırılır.Hapisten çıktıktan sonra Hukuk ve ziraat eğitimi alır.Bir süre avukatlık yapar.Yugoslavya da dergi ve gazetelerde yazılar yazar. Siyasi temelli İslam Manifesto’sunu yazar ,Müslümanların haklarını savunur. Bunun üzerine tekrar tutuklanır 14 yıl hapse mahkum olur.

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra hapisten çıkar.’Demokratik Hareket Partisini’ kurar.1990yılında İslam Manifestosunu tekrar yayınlayınca Müslümanların dikkatlerini üzerine çeker.Müslümanların lideri olur. Büyük mücadelelerden sonra 1992 yılında , Bosna-Hersek’in bağımsızlığını ilan eder.Bu bağımsızlık ilanını hazmedemeyen Sırplar,aynı gün Meşhur Bosna savaşını çıkarırlar ve Müslümanlara saldırırlar.Silahsız masum sivilleri öldürürler..

Avrupa’nın ortasında 20.yy da Sırplar katliama başlarlar.3 yıl hiçbir kuruluşu dinlemeden Müslümanları katlederler. Bütün Dünya insanlığı bu katliamları seyrederler.Sırplar Bosna’yı çevreleyen İğman dağlarına kurdukları siperlerden, yolda yürüyen Müslümanları uzun menzilli Sniper silahlarla şehit ederler.Bosna’da ,SİLAHSIZ VE TEŞKİLATSIZ Müslümanlar sokaklara çıkamaz, camilere gidemez hale gelirler.

Müslümanlar tüneller kazarak yer altında yaşamaya mahkum oldular. Müslümanlar bir müddet sonra savaşmayı öğrendiler.Kendi aralarında topladıkları paralarla silah aldılar.Sırplara direnmeye başladılar.Savaşın sonlarına doğru, Aliya liderliğindeki Müslüman’ların savaşı kazanacakları anlaşıldı. , Bunun üzerine Sırplar;Boşnak’ların yaşadığı Gorajde va Srebrenica ya hiç acımadan saldırdılar.Katliama başladılar.

Sırplar;.Birleşmiş Milletlerin gözü önünde 200 bin Müslümanı 1992 yılında hunharca katlettiler.,Bununla da yetinmeyen Sırplar 2 milyon Müslümanı da sürgün ettiler.Avrupanın şımarık çocuğu Sırplar şöyle diyordu:Avrupanın ortasında Müslümanların ne işi var?.Bu Müslümanlar tükenmeli?. Yokolmalıydı?.Ama istedikleri olmadı.Herkesin bir hesabı varsa ALLAH’ında vardı !.Müslümanlar direnmeyi ve savaşmayı öğrendiler.hatta saldırılara geçtiler.İşte o zaman oyun bozuldu .Müslümanlar savaşı kazanmaya başladılar.Savaş, Sırpların aleyhine dönüyordu.Sırplar için iş ters gidiyordu.Avrupa ve Amerika hemen araya girdi , anlaşma teklif ettiler..Hırvatlar,Sırplar,AB,ABD isteği ile Dayton anlaşması imzalandı.. Böylece taraflar, Dayton anlaşmasıyla savaşı bitirdiler.Anlaşma gereği Bosna -Hersek bağımsız devleti Alia İzzet Begoviç tarafından kuruldu. Katliamdan kurtulan ve sürgünden dönebilen Müslümanların oyları ile 1996 yılında Alia İzzet Begoviç, Bosna-Hersek cumhurbaşkanı seçildi.

Cesaret ve kararlığı ile herkesin genç yaşta dikkatini çeken Bilge Kral Begoviç,.İnandığını bütün baskılara rağmen söylerdi.Bu tavrını mahkemede yargıçlara,uluslar arası kuruluş toplantılarında delegelere de gösterdi.Yok edilmek istenen milletini her ortamda savundu ve ülkesini İslam kültürüyle ayağa kaldırmaya çalıştı.

Aliya İzzetbegoviç,yakın tarihimizin en önemli seçkin bilge düşünürlerinden biridir.Ölümüne yakın,

ALİYA , VEDA KONUŞMASINDA HALKINA ŞÖYLE SESLENİR!:Bu günleri gösteren yüce Allah’a şükürler olsun .Tarihimizi kanla yazdık,evlerimiz yakıldı, yıkıldı.

Düşmanlarımız mert değildi.Alçakça katliamlar yaptılar.Dünya şimdi toplu mezarlarda gördü katliamları.Gerçekleri haykırmıştık görmediler,inanmadılar.Yıkılan camilerimizi onaracağız.Yakılan evlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Şehitlerimizle cennette buluşacağız.Artık Bosna-Hersek hür.,Bayrağımız göklerde dalgalanıyor.

SELAM SANA EY HALKIM!. Bize saldıranlar,Hazreti İsa’nın bütün sözlerini çiğnediler.Irza tecavüz, masumları öldürmek,hiçbir dinde yoktur.Onlar cani ve sadece canidir unutmayın. Nefrete nefretle cevap vermeyin.Nefret Bosna’nın ruhunu ve özünü zedeler.

BİR KELİMEYİ HİÇ UNUTMAYIN,DEVLETİN, NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU HİÇ UNUTMAYIN.DEVLETSİZ MİLLET BOŞLUĞA DÜŞER, YAPRAK GİBİ SAVRULUR GİDER.İktidara gelirseniz,kibirli olmayın,hırsızlık yapmayın,güçsüzlere yardım edin. Sanat için soyunana alkış tutup, Allah için giyinene zulüm etmeyin. Ahlak kurallarına uyun,unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur.Her iktidar geçicidir ve herkes ,er veya geç, önce millete ve nihayet,Allah’a hesap verecektir.

Öldüğüm zaman beni: OSMANLI ŞEHİTLİĞİNE DEFNEDİN. ÖZEL ANIT YAPMAYIN.

UNUTMAYIN! BİZ MÜSLÜMANLAR EZANIN ÜÇ ŞEHİRDE HİÇ DİNMEYECEĞİNE İNANIRIZ.MEKKE,….İSTANBUL…. VE BOSNA…..ATALARIMIZIN BU İNANCINA SAHİP ÇIKIN .ALİA İZZET BEGOVİÇVEDA KONUŞMASINDAN SONRA 78 YAŞINDA ÇOK SEVDİĞİ SARAYBOSNA’DA 19 EKİM 2003 YILINDA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU.Cennet mekanı olsun.