DOLAR 16,8195 -0.13%
EURO 17,5775 0%
ALTIN 977,540,00
BITCOIN 3404205,15%
Isparta
22°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

BERAT KANDİLİNİZİ KUTLARKEN

ABONE OL
Temmuz 3, 2012 23:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÜBAREK
BERAT KANDİLİNİZ
KUTLU OLSUN

Müslümanların büyük bir anlayış içerisinde kutladığı, Yüce Mevlâ’dan af ve mağfiret dilediği gecelerden biri BERAT GECESİdir. Borçtan ve suçtan kurtulma anlamını üzerinde taşıyan berat kelimesi, dini anlayış içerisinde Allah trafından af edilme, günahlardan temizlenme anlamını taşımaktadır.

Onun için biz bu mübarek gecede Allah’ın gazabından rızasına, cezasından af ve mağfiretine sığınmak için kulluk görevlerimizin yanında dua ve niyazda bulunacağız. Çünkü berat gecesi allah celle celalühünün mağfiretinin, affının bol olduğu bir mübarek gecedir. Bu müjdeyi bize âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi vesellem efendimiz müjdelemektedir…

Mübarek üç aylarda başlayan kandiller dizisi Regaip Kandili ile başladı, Miraç Kandili ile devam etti ve Şaban ayının on beşinde kutlayacağımız Berat Kandili’ne ulaşıldı…

Berat Kandiliniz mübarek olsun. Allah celle clalühü hepimize sağlık, sıhhat ve âfiyetler versin…

* * *
Muhterem okuyucularımız bu mübarek gecede birçok berekete ve hayra vesile olacağımız için mutluluk duyuyoruz. Bu duyguyu merhum, BAYRAK şâiri Arif Nihat Asya, “Berat Gecesi ” şiirinde şöyle dile getiriyor ve bize sunuyor:

” Her mümine bir kutlu berattır verilen;
Nimetle huzurdur, hayattır verilen…
Bilsen ne cömert olur bu gökler pazarı,
Üç Yasin’e bir çift kanattır verilen… “

Berat Gecesinde yapılan ibadetlerin, duaları, tövbelerin ve iyiliklerin yeri büyüktür. Bu gecenin belli bir ibadet şekli bulunmamakla beraber duaların, niyazların bolca yapıldığı bir gece olarak bilindiği gerçektir. Ayrıca bu gecede kullar için hüküm verilmektedir. Kullar için Allah celle celalühüye ulaştırılan her iş ve bilgi sonuca ulaştırılır ve hükme bağlanır…

İnşallah bizim için verilecek hükümler de berata uygun olur…

* * *
Bu duygular içerisinde yeniden Berat Gecenizi kutlarken Sohbeti Yüce Peygamberimizin bir Hadisi ile noktalamak istiyoruz. Bir ders alan olur diye düşünüyoruz:
” Bu gece Şabanın on beşinci gecesidir. Cenabı Hah bu gece Beni kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinin sayısı kadar kimseyi cehennemden azâd eder.

Fakat bu gece Allah’a eş koşanların, kin güdenlerin, akraba ile münasebetlerini kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana-babalarına isyan edenlerin, bilerek bir kimseyi öldürenlerin ve içkiye müptelâ olanların yüzüne bakmaz…”

İnşallah bizler yüzüne bakılanlardan oluruz. beratımızı alırız…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP