Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Benim Başkanım İşini Bilir!

Isparta Belediye Başkanı Şükrü

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Fatih Mahallesi’nde bulunan İtfaiye, Zabıta ve Temizlik Müdürlüğü’nün eski hizmet binalarının bulunduğu alanı 14 Şubat Salı günü parsel parsel sattı. Ancak dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı şimdiki satılan arsanın bir kısmını kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere belediyeye şartlı devir aldı. Şartlı tahsisle belediyeye geçen ve kamusal alan ilan edilen yer satıldı! Arazisini o dönem belediyeye devreden Şakir Esenkaya isimli vatandaş satışın iptalini istedi. Esenkaya, Isparta 2. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtı. 

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, İtfaiye, Zabıta ve Temizlik Müdürlüklerinin eski hizmet binaları önce yıktı. Daha sonra ise parsel parsel sattı.

Kayıtlarda sosyal tesis ve yurt olarak gözüken alan 1994-1999 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Aybatılı tarafından yeniden düzenlendi.

Düzenlemeyle birlikte o bölge belediyeye tahsis edildi.  14 Şubat 2023 tarihinde satılan alanın bir kısmının özel mülkiyet olduğu, sadece kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere belediyeye şartlı devredildiği gerçeği ortaya çıktı.

BELEDİYEYE DİLEKÇE YAZDI!

O bölgenin satılacağını öğrenen Şakir Esenkaya isimli vatandaş Isparta Belediyesi’ne 18.01.2023 tarihinde bir dilekçe yazdı. Esenkaya Dilekçesinde, o alanın kamu hizmetleri için belediyeye devredildiğini ifade etti. Hatta kanun maddelerini de sıralayan Şakir Esenkaya, emsal teşkil eden mahkeme kararlarını da dilekçesine sundu.

Dilekçesinin devamında; ‘İhdas sonucu oluşan parselin kendisine iade edilmesini, iade edilmeyecekse onaylanan 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Madde uygulaması sonucu  umumi hizmet kullanımı için oluşan park alanı olarak tekrar plan değişikliği yapılarak düzenlenmesini istiyorum. Taleplerimden her hangi birinin oluşmaması durumunda konuyu mahkemeye taşıyacağımı bildiririm” dedi.

Piyasa değeri milyonlarca Türk Lirası değerindeki arazisini sadece kamu hizmeti için bağışlayan Şakir Esenkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Kaya imzasıyla verilen cevap ise şaşkınlık yaşadı. Belediye’den verilen cevap: “İlgili dilekçenize istinaden söz konusu ada ve parselin bulunduğu bölgede yapılan imar uygulanması yapılıp olup, imar uygulamasının yapıldığı tarihteki tapu kayıtları ve oluşan parseldeki malikler içerisinde adınıza kayıtlı her hangi bir tapuya rastlanılmamıştır” denildi.

KONUYU MAHKEMEYE TAŞIDI

İhaleyle kendi mülkünün satıldığını ifade eden Şakir Esenkaya, avukatı aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı. Esenkaya, Isparta Belediye Meclisi’nin 14.06.2019 tarih ve 142 karar sayılı kararının yürütülmesinin durdurulmasına ve akabinde iptaline karar isteğinde bulundu.

Şakir Esenkaya dilekçesinde; başka şehirlerde yaşanan iptalleri emsal olarak dosyaya sundu.

(Sami Toksöz – Tuna Ünal)