DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3570890,91%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

‘Bayram kutlayacak hal kalmadı’

ABONE OL
Mart 14, 2014 23:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık personelinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle, 14 Mart Tıp Bayramı’nı bayram gibi karşılayıp, kutlayamadıklarını ifade eden Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Hayati Yıldız, “İktidar ve bürokrasinin yandaş sendikayı da yanlarına alarak kurdukları şer üçgeni sağlık çalışanlarında bayram kutlayacak hal bırakmadı.” dedi.Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hayati Yıldız, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi Isparta Devlet Hastanesi önünde üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Yıldız’a, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Balaban ile Tabip Odası Başkanı İlker Büyükyavuz da destek verdi. İktidarın sağlık çalışanları için herhangi bir çalışma yapmadığını ifade eden Yıldız yaptığı açıklamasında; “Yarın (Bugün) 14 Mart Tıp Bayramı. Ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi ve aynı zamanda 14 Mart 1919’un yani İstanbul’u işgal eden düşmana karşı tıbbiye öğrencilerinin ve hekimlerin protestosunun yıl dönümü. Her iki hadisede her yıl kutlamaya ve hatırlamaya değer. İşte sağlık çalışanları için böylesine bir tarihi değeri olan bugünü, 14 Martı bizde bu sene bir bayram gibi karşılamak ve kutlamak isterdik.

Ama İktidar ve bürokrasinin yandaş sendikayı da yanlarına alarak kurdukları şer üçgeni sağlık çalışanlarında bayram kutlayacak hal bırakmadı.

İşine geldi mi bir gecede kanun çıkartan, TBMM’yi torba yasa üretim merkezine çeviren iktidar, mevzu sağlık çalışanları olunca bugüne kadar kılını bile kıpırdatmadı. Çalışanların istediği düzenlemeleri yapmadı.

2013’ün ocak ayında yeni bir bakan göreve başladı. Ama o da eskisini artmadı. Çalışan hakkını hukukunu gündeme getirmedi. Çalışanın sorunlarına kulak tıkadı.

Bürokratlar çalışanlara nasıl baskı yaparız’ın derdinde oldular. Siyasetçilerle birlikte ayrımcılık yaptılar. Ötekileştirmeler yaşandı.

İktidar ve bürokrasinin çalışanlara yaptığı türlü baskılarla, bunlara giydirdiği yetki gömleği de çalışana zulüm aracı yapıldı.

İşte böyle bir düzenin kurulduğu ortamda Doktorundan Hemşiresine, Ebesinden, ATT’sine, Sağlık Memurundan Hizmetlisine kadar herkes yandı. Hak kaybı yaşadı.

Son yapılan toplu sözleşmede mücadele dururken, müzakere devam edecekken Memur-Sen hemen imzayı attı. 500 bin sağlık çalışanının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden oldu. Kamu çalışanlarının iki yılı heba edildi.

Performans ödemeleri son yıllarda adeta bir yalana döndü. Sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları ücretleri mumla arar hale geldi. Bugün Üniversite hastanelerinde hekimlerin haricindeki Araştırma Görevlisi Doktorlara az miktarda ve sağlık çalışanlarına yaklaşık 3,5 TL gibi performans ücretlerinin verildiği utanılacak bir hal ortaya çıktı.

Döner sermayede adaletsizlik, nöbet ücretinde eşitsizlik, geçici görevlendirmelerde adam seçmecilik gibi ne kadar hukuka ters, etiğe aykırı iş varsa hepsi mubah sayıldı. Kul hakkı, anayasal ilke, kanun önünde eşitlik yalan oldu.

İş yükü sürekli arttırıldı. Kâr etmemiz lazım, çok çalışın. Modern kölemiz olun denildi. Aile hekimlerine 200’e yakın görev verilirken ücretleri çeşitli bahanelerle sürekli düşürüldü. Asistanlar 36 saat nöbet gibi insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı.

Bir kanunla özelde çalışanlar devlet memuru yapılırken, her ne hikmetse devlet kurumlarında hizmet veren kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına, vekil ebe hemşirelere ve 4/C’lilere bu hak tanınmadı.

Yüzbinlerce sağlık çalışanı atama beklerken onlara yine kayıtsız kalındı. Sağlıkta işgücünü ithal sağlık çalışanı ile karşılamaya çalışan bir zihniyet ortaya çıktı.

Hizmetliler sınavla yeterliliklerini ispatladıkları halde memur yapılmadı.

Yıpranma payı, lisans tamamlama gibi sağlık çalışanlarının beklentileri yok sayıldı.

Çalışma hayatını zehir ettiniz bari emekliliği sefil etmeyin, döner sermayeleri emekliliğe yansıtın talebini ilettik, hep bahaneler üretildi.

Hiçbir şey yapmıyorsunuz hiç olmazsa çalışanların can güvenliliğinden endişe etmeden hizmet sunmasını sağlayın dedik. Ancak göstermelik düzenlemeler yapıldı. Doktorlar katledildi. Hamile sağlık çalışanları tartaklandı. Hastaneler basıldı. Her ay bin sağlık çalışanı şiddete uğradı.

Mobbing en çok kamu hastanelerinde yaşanır hale geldi. Tüm sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldı.

İşte halimiz böyle iken, hangi sağlık çalışanına dokunsak bin ah duyarken nasıl bayram kutlayacağız. Fakat bu anlamlı günü sağlık çalışanları değil, sağlık çalışanlarını sorunlar yumağı içinde bırakanlar kutlayacak. Yine süslü sözler, hamaset dolu mesajlar işiteceğiz.

Biz bunlara kanmayacağız. Hani diyorlar ya lafa değil icraata bakın diye Bizde icraata bakıyoruz, Bize bayramı zehir edenlere ve bayramı kutlamamıza mani olanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Sağlık çalışanlarına sırtlarını dönenlere sağlık çalışanları da sırtlarını dönecektir.

Sağlık çalışanları bu iktidarın ve yandaş sendikalarının söylediği yalanlardan usandı ve bıktı.

Tutulmayan sözlerden, hayata geçmeyen uygulamalardan, müjde ile başlayıp hüsrana dönen açıklamalardan sağlık çalışanları bunaldı.

Biz sağlık çalışanları olarak artık oyalama ve göz boyama ustalarına gereken dersi vermeliyiz.

Ekmeği için onuru ile hizmet üreten sağlık çalışanlarına yapılanları kabul etmeyeceğiz.

Zulme, ancak paslı vicdanlar razı olur. Biz rıza göstermeyeceğiz hak ve hukuk için inandığımız yolda yürüyeceğiz. Kimin masum, kimin suçlu olduğunun birbirine karıştığı bir düzene rağmen yine de çalışan hakkı diyeceğiz. Alanlarda ve her platformda mücadeleyi yılmadan yorulmadan ve hiç durmadan sürdüreceğiz.

Siyasetçi, bürokrat ve yandaş sendikanın kirli ittifakını elbette ki bozacağız. Çalışana zulüm yapanlardan, Bayramı zehir edenlerden hesap soracağız.

Sorunlar görmezden gelinmeye, taleplere sırt çevrilmeye devam edilirse daha çok 14 Mart çalışana zehir olur. Sağlık çalışanlarının günden güne eriyen; mali, sosyal ve özlük haklarını dile getirdiğimiz bir tarih olarak kalır. Bayram gelmiş neyimize diye sağlık çalışanları çile çekmeye devam eder.

Yöneticiler iyi niyet dileklerini ve süslü sözcüklerini bir kenara bırakmalı ve biz sağlık çalışanı için ne yapabiliriz’in derdinde olmalıdırlar.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü, adil ve huzurlu bir çalışma ortamının tesis edildiği günleri görmek istiyor. Çağrımıza ve isyanımıza kulak verilmediği, sorunlara çözüm bulunmadığı takdirde, hizmet üretmekten kaynaklı demokratik hakkımızı kullanıp, ileri ki tarihlerde iş bırakma eylemleri yapacağımızı ilan ediyor, hepinize saygılar sunuyor ve teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP