Bağlantıda Kalın

Dünya

Bayırbucak halkından Türkiye’ye mesaj

Hadi Abdullah, Türkmen Dağı’nda Rus bombardımanından kaçarak Türkiye sınırındaki çadır kentlere sığınan halkla görüştü.

Yayınlanma

,

Suriyeli aktivist Hadi Abdullah, Bayırbucak’taki Rus bombardımanından kaçarak sınırdaki çadır kentlere sığınan Türkmen ailelere mikrofon uzattı. 

Görüntülerde, bombardımanda yakınlarını kaybeden ve çadırlara sığınan Ümmü Ahmed Kapılı adlı bir kadın, Rus uçaklarının sivilleri vurduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

“Biz evimizden yurdumuzdan olduk. Bu Rus uçakları bombaları yağdırıyor ve gidiyor. Orada kim var? Siviller var, kadınlar var, çocuklar var.” 

Reklam

GELİNLİK GİYECEKKEN KEFEN GİYDİ

Ümmü Ahmed, 20 yaşındaki kızının evlenmeye hazırlandığını, gelinlik için hazırlık yapıldığını ancak Rus uçaklarının kendisini katlettiğini ifade etti.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Türkiye’nin kendilerine yaptığı yardımlar için teşekkürlerini sunan kadın, Türk F-16’larının Rus uçağını vurmasından dolayı da mutluluğunu ifade ediyor.

Ümmü Ahmed sözlerine şu şekilde devam ediyor:

Reklam

“Birileri gelse Rusya’yı vursa, kendi memleketini vursalar, çocuklarını öldürseler razı olur mu? Yeni doğan çocuklar anasız babasız kalıyorlar. Ebu Abdullah Hallak adında Türkmen bir Müslüman ise ‘sahipsizlikten’ şikayet ediyor ve “Küçük bir millet olsa başka bir millet olsa ona derhal bütün dünya dönüyor. Kobane ve Keseb için tüm dünya ayağa kalktı, bize gelince kimsenin gözü bizi görmüyor. Müslüman olduğumuz için kimse tanımıyor bizi ve ezmeye devam ediyorlar.”

Türkmen aileler, Rus saldırılarına rağmen topraklarını asla terk etmeyeceklerini vurguluyorlar. 

RUSYA OKULUMUZU VURDU

İlkokullarının Rusya tarafından vurulduğunu söyleyen Muhammed, ‘Okumak bizim hakkımız değil mi? Rusya neden bizi vuruyor‘ sözlerini sarf eti.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Beyin yiyen amip yüzünden hayatını kaybetti

Yayınlanma

,

Yazar:

Doğal bir kaplıcada beyin yiyen amiplere maruz kaldığı bildirilen 2 yaşındaki çocuk, 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Hastalığın semptomları, şiddetli baş ağrısı, ateş ve kusma ile başlarken hastalar nöbetler ve komaya girerek hayatını kaybediyor.

ABD’de meydana gelen olayda Woodrow Bundy adındaki 2 yaşındaki çocuk, ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle hayatını kaybetti.

Reklam

Nevada Kamu ve Davranış Sağlığı Bölümü tarafından yapılan açıklamada, beyin yiyen amipin (Naegleria fowleri), toprakta ve ılık tatlı sularda yaşadığını ve vücuda burundan girerek beyne ulaştığını, burada ise beyin dokusunu yok ederek ölümcül bir enfeksiyona neden olduğunu belirtildi.

Uzmanlar, insanları sıcak tatlı su kütlelerine atlamaktan kaçınmaları ve kaplıcalarda başlarını suya sokamamaları konusunda uyarıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’den alınan yumurtalarda kanserojen madde bulundu

Yayınlanma

,

Yazar:

Tayvan’ın Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulundu. Tayvan Tarım Bakanı, Türkiye’den satın alınan 127 ton yumurtada yasaklı bir madde olan nitrofurans izine rastlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada yumurtaların imha edileceği ve konu hakkında sözleşme hükümleri uyarınca tedarikçi firmadan tazminat talep edileceği belirtiliyor.

Tayvan, Türkiye’den yumurta satın alımlarını durdurdu ve ABD’den ithal etmeye yöneldi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Dünyanın en eski gazetesi kağıda veda etti

Yayınlanma

,

Yazar:

1703 yılında yayın hayatına başlayan ve 12 cumhurbaşkanı, 10 hükümdar ve 2 cumhuriyet dönemini gören gazete 320 yılın ardından günlük basılı yayınlarına son verdi.

Dünyanın en eski gazetesi olan Viyana merkezli Wiener Zeitung, son zamanlarda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği nedeniyle basılı gazetenin kârlılığını yitirmesi nedeniyle bu adımı attığını duyurdu.

Avusturya’nın yeni sağcı koalisyon hükümeti, nisan ayında şirketlerin resmi ilanları basılı gazetede yayınlama zorunluluğunu kaldırmış, böylece Wiener Zeitung’un resmi gazete rolü sona ermişti.

Reklam

Wiener Zeitung, çevrimiçi olarak yayınlarına devam edecek.

Okumaya Devam Et

Popüler