DOLAR 16,5395 -2.05%
EURO 17,5744 -1.7%
ALTIN 969,49-2,26
BITCOIN 341763-4,83%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Başarısını televizyon izlememeye bağladı

ABONE OL
Nisan 2, 2013 17:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YGS-6 puan türünde Türkiye dördüncülüğü elde eden Süleyman Demirel Fen Lisesi Öğrencisi Muhammed Said Seferbey, başarısında evde televizyon olmamasının büyük faktör olduğunu söyledi. Gazetecilere başarısının nasıl geldiğini açıklayan Seferbey, şöyle konuştu: “Her şeyden önce stres yapmadım. Stres yapmamanın beraberinde evde televizyon olmamasının etkisi var. Düzenli olarak çalıştım diyebilirim ama kendimi sıkmadan kendi istediğim zaman çalıştım. Stresli geçmediği için bu süreçte başarılı oldum. Evde televizyon olmaması boşa vakit harcama oranını azaltıyor. Televizyonda birçok gereksiz program var bu yüzden daha çok derslerime yoğunlaşabildim. Televizyon olunca dikkatiniz dağılıyor. Acaba şu program ne oldu onu merak ediyorsunuz. O yüzden evde televizyon olmamasını tavsiye ederim.”

İkinci sınavda hedefinin öncelikle dereceyi düşürmemek olduğunu belirten Seferbey, şunları söyledi: “İlk 100’e girmek benim için yeterli. Şu an Tıp Fakültesi’ne gitmeyi düşünmüyorum. Genel eğilim o tarafa doğru ama Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne gitmek daha mantıklı. Özel üniversite olursa Koç veya Sabancı özel olmazsa Boğaziçi veya İTÜ’yü tercih edebilirim.” Sınava hazırlık sürecinde heyet raporu almadığını ve okuluna gittiğini söyleyen Seferbey, “Sınava hazırlanırken heyet raporu almadım. Zaten herkes okuldan gidiyor. Okula gittiğiniz de ders çalışan arkadaşlarınız oluyor. O yüzden okula gitmek daha iyi” diye konuştu.

ISPARTA’NIN HEDEFİ İLK ÜÇ

Öte yandan YGS’de genel başarıda Türkiye beşincisi olan Isparta’da İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk, dereceye giren öğrenceleri ödüllendirdi. Öztürk, YGS-6’da Türkiye dördüncüsü olan Muhammed Said Seferbey ile birlikte, YGS-2’de Türkiye 42’incisi Burak Şahinoğlu, YGS-2’de Türkiye 74’üncüsü Burak Şahinoğlu ve YGS6’da Türkiye 96’ıncısı Tolga Yiğit’i altın ve kitapla ödüllendirdi.

YGS sonuçlarına göre geçen yılı Türkiye 8’incisi olan Isparta’nın bu yıl beşinciliğe yükseldiğini belirten Öztürk, şöyle konuştu: “Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Her başarının bir bedeli var. Isparta’da öğrencilerimiz, öğretmen ve yöneticilerimiz ile velilerimiz bu bedeli ödemiş ve hak ettikleri başarıyı elde etmişlerdir. İlimizde ilk 500 öğrenci arasına dokuz öğrencimiz ilk 1000 öğrenci arasına ise onbir öğrencimiz girmiştir.

Öğrencilerimizi yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bu başarıya katkıda bulunan tüm öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyorum. Velilerimizin duyarlılığı, öğretmenlerimizin ülkemizin eğitim meselesi ile dertlenerek fedakarane çalışmaları ile okul yöneticilerinin liderlikleri sayesinde bu başarı sağlanmıştır. Hedefimiz gelecek yıl ilk üçe daha sonra Türkiye’de birinci sıraya yükselen il olmaktır.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP