DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3625410,26%
Isparta
17°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BAŞARI İÇİN TAVSİYELER

ABONE OL
Aralık 10, 2011 20:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 Ağustos 2011 Perşembe 18:35

Son zamanlarda OGS ve LYS sınavlarıyla ilgili bir çok değerlendirmeler ve eleştiriler yapıldı. Tabii ki hepimiz Isparta’nın mevcut şartları ile başarı sıralamasında önlerde olmasını istediğimiz için, konu epeyce gündemde kaldı. Bence ulaşılan sonuçlara göre başarı için projeler geliştirilmelidir.

Isparta’da öğrenciler, ana ve babalar, okullar, dershaneler , özel dersler ve diğer unsurlar başarı için amansız bir yarış içindeler. Her okul derece yapmaya, her öğrenci istediği okulu kazanmaya azami gayret göstermektedir.

Başarı; başarma isteği ve iddiasıyla yola çıkan, kararlı ve azimli insanların geliştirip uygulayacağı yöntemlerle varabileceği bir hedeftir. Eğitimde başarıya ulaşmak; okul, aile, sosyal çevrenin işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Bu ayaklardan biri eksik olursa ve sorumluluklarını yerine getirmezse arzu edilen sonuçlara ulaşılamaz. Başarı için yola çıkanlar, engelleri aşabilecek bilgi ve deneyime sahip olmalı ve yorgunluğa yenilmemelidirler. Başarılı insanlar; bilgili, kaliteli, seviyeli ve ufku yüksek toplumların ana kaynağıdır.

Çocuklarda; özgüven duygusu geliştirilerek, sevildiği, önemsendiği hissettirilmelidir. İlgi ve yakınlık esirgenmemelidir. kendisini değer olarak görmeyen çocuklar ve gençler problem oluşturmaya itilmiş olurlar. Sınavların hem öncesi, hem sonrasında ve özellikle sonuçların açıklanacağı gün ve saatlerde heyecan doruğa ulaşmaktadır.

Okullar, öğretmenler, öğrenciler, ana-babalar, ebeveynler dikkat kesilmektedir. Sonuçlara göre de başarısızlık masaya yatırılır ve değerlendirilir. Anca masaya yatırılan hastanın hastalanmasına katkı sağlayanlar, iyileştirmede de görevlidirler.

Olumsuz sonuca katkı sağlayanlar kendilerini sorgulamazlar. Hatta kötüyü iyi, yanlışı doğru gösterme çabaları etkili olur ve senaryoları seyretmeye devam ederiz. Sizin çırpınmalarınız, çabalarınız etkili olmaz. Eliniz ermez, gücünüz yetmez…

Başarıya ulaşmak için, öncelikle başarısızlığı kabullenmek gerekiyor. Çünkü eksiyi görürsek, artı için tedbirler geliştirebiliriz. Tüm yönleriyle yapılacak değerlendirmeler, öz eleştiriler başarı grafiğini yükseltebilir. Eğitimde başarı, eğitimle ilgisi olmayan manevralarla sağlanamaz.

Başarıyı istenilen seviyelere yükseltebilmek için;

_ Test çözme teknikleri öğrencilere ayrıntılı bir şekilde öğretilmelidir.(Sınavlar test olarak yapıldığı için)

_ Okullar ortak ders ve deneme sınavlarını sınav esaslarına göre uygulayarak, öğrencilerde sınav kaygısını en aza indirmelidirler.

_ Öğrenciler, performans değerlendirme ve başarı izleme grafikleri ile takip edilmelidir.

_ Dershaneler, ortak sınav birimi oluşturarak soru bankalarından tüm okulların yararlanmasına katkı sağlayabilirler.

– Okullar ile velilerin sürekli irtibatlarını sağlayacak iletişim tekniklerinden yararlanılmalıdır. Okul- aile işbirliği, bilgilendirme yönlendirme gerçekleştirilmelidir.

_Okullarda öğretmenler, yöneticiler kaliteyi yükseltmek için öğrencilerle iyi diyalog geliştirmelidir. Başarıya herkesin katkısı sağlanmalıdır.

Başarının yolu; programlı çalışmak, fedakarlık, yorgunluk… olduğuna göre; öğrenciler, öğretmenler, ana-babalar, okul yöneticileri, il ve ilçe yöneticileri fedakarlıklarını esirgememelidirler.

_ Moral ve motivasyon başarılı sonuçlara ulaşmada önemli bir faktördür. Hedefler yüksek tutulmalı ve herkes sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmelidir.

_ Yüksek motivasyon, sürekli konsantrasyon, etkili öğrenme stratejileri ve sınav psikolojisine hazırlık konularında gerekli tedbirler alınmalıdır.

_ Ustaya başarının sırrını sormuşlar, iki kelime demiş: DOĞRU KARARLAR…!

Sürekli doğru kararları nasıl alabildiğini sormuşlar, tek kelime demiş: TECRÜBE…!

Bu tecrübe denen şeyin sırrı nedir diye sormuşlar. İki kelime demiş: YANLIŞ KARARLAR…!

Benim şu anda tespitlerim acizane bunlar. Elbette daha izlenecek yol ve takip edilecek yöntemler çokça vardır. Atatürk’ün bir sözüyle yazımı tamamlamak istiyorum.” Zafer, zafer benim diyebilenindir. Başarı, başarılı olacağım diyebilen ve başarılı olabilenindir.”

Saygılarımı sunuyorum. Başarıya ulaşanları, başarıya katkı sağlayanları ve daha iyi sonuçlara ulaşmak için çaba harcayanları tebrik ediyorum. Isparta’nın daha yüksek seviyelerde başarıları hak ettiğine inanıyorum. Çözüm için el ve gönül birliği ile çalışmak için şartların oluşturulmasına herkes ve her kesim katkı sağlamalıdır. Hak ettiğimiz başarılara ulaşmak dileğiyle…

İSMAİL ASLAN – Milli Eğitim Müdür Yardımcısı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP