BAKA-SDÜ’den stratejik laboratuvar

BAKA-SDÜ’den stratejik laboratuvar

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:03
BAKA-SDÜ’den stratejik laboratuvar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gül ve tıbbi aromatik bitkilerde üretim, ıslah, çeşitlendirme ve kalite artıracak, dışa bağımlığı azaltacak laboratuvar projesi başladı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) güdümlü proje desteğiyle Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) Isparta ve Göller Bölgesi’nin lokomotif ve stratejik sektörlerinden başta gül, lavanta, zambak olmak üzere tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, ıslahı, çeşitlendirilmesi ile kozmetik ürünleri geliştirilip kalitenin yükseltilmesi amacıyla hazırladığı Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı Projesi başladı. Proje protokolü; Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkan Vekili Şehmus Günaydın ile SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı tarafından imzalandı. İlaç sanayinden kozmetik sanayine kadar birçok alanda fayda sağlamayı, gelir getirip üretici sayısını artırmayı, ithalatı azaltmayı hedefleyen hem tarım, hem araştırma geliştirme, hem de sektör için çok değerli çalışma olacak laboratuvar projesinin Isparta Valiliği’ndeki imza törenine BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, oda borsa yöneticileri, akademisyenler, kozmetik sektörü ile üretici birlik ve derneklerin temsilcileri katıldı.

BAKA’nın güdümlü proje desteğiyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından yürütülecek Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı Projesi tanıtım toplantısı Isparta Valiliği’nde gerçekleştirildi. BAKA Yönetim Kurulu toplantısı öncesindeki tanıtım toplantısının açılış konuşmasında Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkan Vekili Şehmus Günaydın, “Uzun süredir peşinden koştuğumuz, büyük emek verdiğimiz projeyi nihayete erdirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Göller Bölgesi tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden son derece zengin bir bölge. Bölgede üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerin çeşitlendirilmesi anlamındaki çalışmalar son yıllarda çok büyük bir değişim ve gelişim gösterdi. Ekonomik olarak bölgemize ve ülkemize büyük katkıları olan bu üretiminin çok daha üst noktalara taşınması için de böylesine bir projeye ihtiyaç vardı. Projenin bölgeye kazandırılmasında emeği geçen başta Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Plan Bütçe Komisyon Başkanı Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’e, milletvekillerimize, yönetim kurulumuza, üniversitemize, destek ve katkı veren herkese huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” dedi.

SDÜ tarafından yürütülecek projenin ortaklarının Isparta TSO, ITB, Gül Yağı ve Tıbbi Aromatik Yağ Üreticileri Derneği, Isparta Kozmetik Aromatik Yağlar ve Gül Üreticileri Derneği ile GÜLBİRLİK olduğunu belirten Vali Günaydın, “Projemizin değeri 8 milyon lira ve 7.2 milyon lirasını Kalkınma Ajansımız karşılıyor. Sadece Ispartamız için değil bölgenin tamamına yönelik bir yatırım. Yatırımın merkezinde üniversitemiz var. Üniversitemizde projenin altyapısı hazırlanmıştı bu nedenle işimiz daha kolay oldu. Isparta ve göller bölgesinde bütün olarak 700’e yakın endemik takson yetişiyor, şimdiye kadar bilim dünyasında tanımlanan sadece 80 endemik bitkimiz var. Bunların daha çok kullanıldığı sektörler tıp alanında, parfüm ve baharat sektöründe çok yoğun olarak kullanılıyor. Doğal olarak yetişenlerin yanında tarımsal üretimi yapılanlar var. Proje ile hem tarımsal üretimi yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin kalitesini iyileştireceğiz, verimliğini artıracağız aynı zamanda tıbbi aromatik bitkilerin çeşitliliğini artıracağız” diye konuştu.

‘DIŞARIYA DÖVİZ ÖDÜYORUZ’

Laboratuvarın amacının bölgede bilinen gül, lavanta, zambak dışında çeşitliliği artırırken de klasik ve yeni teknolojik yöntemler kullanarak yüksek kalite ve verimlilikte hammadde üretimini gerçekleştirmek olduğunu belirten Vali Şehmus Günaydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Hammadde üretiyoruz ama bu hammaddeyi de işleyerek izole edilmesi saflaşılması sayesinde de bir takım aktif maddeler elde edeceğiz yani esans koku gibi. Bunlar şimdiye kadar ülkemizde yüksek kalitede üretilmeyen ürünler ve bunlar için de dışarıya dünya kadar döviz ödüyoruz. İthalatını gerçekleştirdiğimiz aktif maddelerden özellikle bunlardan daha çok gıda, kozmetik ve tarım alanında kullanılan aktif maddelerin üretimini de inşallah gerçekleştirilecek yöntemlerini laboratuvarda arkadaşlarımız ortaya koyacaklar. Laboratuvarımızda ürünlerin kalite kontrolünü de yapacak. Bu konudaki ciddi sıkıntıyı da ortadan kaldırmış olacağız. En önemli faydalardan birisi de hocalarımızın, bu alanda çalışan personel ve eğitim alan öğrencilerin de yeterli donanıma kavuşmalarıyla sektördeki kalifiye personel ihtiyacı da karşılanmış olacak.”

GÜLAR VE YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER MERKEZİ

Proje destekleri için Isparta Valisi Şehmus Günaydın, BAKA ve üniversitenin proje ekibine teşekkür ederek laboratuvarın üniversite, Isparta ve bölge açısından çok çok önemli olduğunu vurgulayan SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı da, “Bu laboratuvarın içinde olduğu Gül Araştırma Merkezi GÜLAR bölge için çok önemli merkez. Çünkü gül temalı çalışan Türkiye’deki tek araştırma merkezi. Aynı zamanda Kalkınma Bakanlığı desteğiyle kurulan Yenilikçi Teknolojiler Merkezimizin içinde yeralıyor. Bu merkezimizde Kalkınma Bakanlığı’nın çok önemli oranda fon aktardığı önemli bir yenilik inovasyon merkezi olacak ve yeni laboratuvarımız da bu merkezin içinde yer alacak. Bu açıdan Isparta’nın sanayi ile bütünleşmesi ekonomisine katkı, araştırma geliştirme, akreditasyon çabaları açısından çok çok önemli bir proje” dedi.

Türkiye’de tıbbi aromatik bitkiler ve gülle ilgili ilk olacak laboratuvarın altyapısının çok iyi olacağını, ismiyle tek bir laboratuvar gibi algılanmasına karşın içinde 80 küsür farklı cihazın bulunacağı kaliteden kozmetik test laboratuvarına kadar 13 ayrı laboratuvardan oluşacağını belirten Rektör Prof.Dr. İlker Çarıkçı, şöyle devam etti:

LABORATUVARLAR VE 50 DEKAR AROMATİK BİTKİ SERASI

“Sadece laboratuvar ile kalmıyor 50 dekarlık bir alanda tıbbi aromatik bitkiler serası tam otomasyonlu ve yarı otomasyonlu kısımlarıyla yaklaşık olarak da 8 milyonluk bütçesiyle önemli bir laboratuvar haline gelecek. Bu laboratuvarın 3 temel ayağı var. 50 dekarlık alandaki serada ileriye dönük ıslah projeleri yapacağız. Bölgemize endüstriyel değeri daha yüksek yeni aromatik bitkiler kazandıracağız. Herşeyden önce ziraat ile ilgili bir ayağı var. İkinci ayağı araştırma geliştirmeyle ilgili. Tarımı yapılan ürünlerin modern distilasyon ve ekstraksiyon çalışmaları, yüksek kalite ve verimlilikte ürün elde etme çalışmaları yapılacak. Bizi çok heyecanlandırıyor çünkü bunun farmakoloji ile de bağlantısı var. İnşallah bölgemiz farmakoloji alanında da söz sahibi olacak, üniversitemiz bu konuda da katkı yapacak. Burada çok çeşitli analizler yapılacak ileri teknoloji kullanıyoruz, fiziko kimyasal analizler, çeşitlik ve kalitenin artırılmasına yönelik farklı analizler yapılacak. Ve üçüncü sektör temsilcileri de yeralacak. Isparta ve bölgede hizmet veren 40’a yakın firma var. Firmalarımızın herbiri için de iyi üretim kapsamında kalite kontrol ve akreditasyon çalışmaları yapacağız. Üniversite sanayi işbirliğine yönelik de doğru bir çaba olduğu kanaatindeyiz. Yani hem tarım hem araştırma geliştirme hem de sektör için çok değerli bir çalışma olacak. İnşallah uzun vadede tarım, ilaç, kozmetik sanayi açısından da bölgenin en önemli laboratuvarı olacağı konusunda da iddialıyız. Tekrar projenin Isparta’ya, bölgeye ve ülkemize fayda sağlamasını hayırlı olmasını diliyorum, proje ekibime katkı sağlayacak herkese teşekkür ediyorum.”

Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkan Vekili Şehmus Günaydın ile SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı, Gül ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Ürünlerini Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı Projesi’nin protokolünü imzaladı. Isparta Valiliği’nde tanıtım ve imza töreninin ardından BAKA Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. BAKA Yönetim Kurulu’nun Başkan Vekili Isparta Valisi Şehmus Günaydın başkanlığındaki Mayıs ayı olağan toplantısına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ve uzmanlar katıldı. Toplantı gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasıyla tamamlandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP