DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3627880,57%
Isparta
17°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Gazete32
  • Isparta
  • 'Aybatılı kredi getirdi, ben geliştirdim Balaman harabeye çevirdi' (Video)

'Aybatılı kredi getirdi, ben geliştirdim Balaman harabeye çevirdi' (Video)

ABONE OL
Nisan 20, 2013 01:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nce işletilen sıvı atık tesislerindeki yenileme çalışmaları tamamlandı. 10 milyon liralık yatırım dün düzenlenen bir törenle kamuoyuna tanıtıldı. Törene Vali Memduh Oğuz, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Süleyman Tüyer, MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve çok sayıda davetli katıldı.
Eski Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı döneminde Alman Kalkınma Bankası KWF’den 26 milyon lira tamamı hibe olarak alınan krediyle temelleri atılan Sıvı Atık Tesisi, yenilenen hali ile Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından kamuoyuna tanıtıldı.
Başkan Aybatılı döneminde tesis için gelişmiş bir seviyede kredi geldiğini belirten Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, kendi döneminde geliştirilen tesisin Hasan Balaman tarafından harabe hale getirildiğini söyledi. Günaydın, yaptıkları son yatırımla tesiste yüzde 100 kapasiteye ulaştıklarını belirtti.
Tesis için Eski Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı döneminde Almanya’dan gelişmiş bir seviyede kredi geldiğini belirten Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, bir önceki başkanlığı döneminde de tesisin geliştirildiğini, Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman döneminde tesisin harap hale getirildiğini söyledi. Başkan Günaydın, “Buradaki mühendisleri dağıtmışlar, yerine marangoz koymuşlar” dedi.
Günaydın konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “2000 yılında açılışını yapmıştık. 26 bin mark’a mal olmuştur. Hibe olarak yapılmıştı bizden önceki dönemde de çalışma başlamıştı. Sayın Aybatılı döneminde gelişmiş bir seviyede kredi getirildi. Sonraki dönemde biz geliştirmelerini yaptık. O dönem Alman Heyeti hayran kalmıştı buradaki alt yapıya. Kısa zamanda süper çalışan bir tesis kurduk. 2004 yılında belediye başkanı görevimden uzaklaşmıştım. Bizden önceki dönemde bu tesisin teknik adamlarını başka yerlere aldı. Marangozu ana kumandaya oturtmuştur. Pervole yapmada bir numara ama o tesisi bilmiyor. Alman Mühendis geliyor buraya tesadüfen buraları pislik seli alıyor. Tesis harap hale dönüşüyor. Benim eski belediye başkanlığımdan sonra bu tesis 1 gün çalışmamış.
Yeniden göreve geldik baktık buradaki kapasite %50’ye düşmüş. 8- 10 Milyar maliyet var. Zaten her tarafımız icralık hemen ekibimizi kurduk, burayı adeta yeniden yaptık. Ama ne yaparsak yapalım %50 kapasite ile çalışıyoruz. Yıllardır bunun için uğraşıyoruz. Çevre İl Müdürlüğü buraya ağır cezalar kesti. 126 bin TL ceza var.
Tamamen yenilediğimiz bu tesisimiz örnek teşkil edecek bir düzeydedir. Mekanik Arıtma ızgaraları değişti. Kum tutucu sistem değişti. Terfi istasyon pompalarına ilaveler yapıldı. Ön çökertme havuzları yenilendi. Yakın zamanda bu sudan çay kaynatacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.
İlim şehri Isparta’ya kirliliğin yakışmayacağını belirten Vali Memduh Oğuz ise, “Arıtma çalışıyor ancak önemli olan sürekli olması” dedi. Vali Oğuz, tesisin çalışmadığı gerekçesiyle belediyeye kesilen cezalar için hukuk danışmanlığı yapabileceğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP