DOLAR 15,9297 0.15%
EURO 16,7797 0.06%
ALTIN 926,69-0,17
BITCOIN 4771261,23%
Isparta
16°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avcı, Gazetecilerle Biraraya Geldi

ABONE OL
Nisan 16, 2015 13:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rektörlük seçimlerine bir haftadan az bir zaman kaldı. Rektör adayı Prof. Dr. Nazmi Avcı basınla bir araya gelerek rektörlük seçimi sürecinde yaşanan ve üniversitenin genel durumunu değerlendirdi. Rektör adaylığı sürecinde bir araya geldiği öğretim üyelerinden aldığı izlenimleri aktaran Prof. Dr. Nazmi Avcı “çok çetrefilli bir seçim süreci yaşıyoruz” diyerek özellikle bayan akademisyenlere yapılan baskı ve zulmün acı verici olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Avcı “üniversitenin başına ne geldiyse bu grup ve ekip kafasından geldi” dediği açıklamada ekip ve grup yönetimi yerine tüm paydaşların içinde yer aldığı bir yönetim anlayışı benimsediğine dikkat çekti.

KUMPAS, ENDİŞE VE KORKU

SDÜ rektör adaylarından Prof. Dr. Nazmi Avcı basınla buluşmasında “Üniversitemizin rektörlük seçimleri artık 20 Nisan’da yapılacak ve zamanda yaklaşmış durumda. Çok çetrefilli bir rektörlük seçim süreci yaşadık. Çok sıkıntılı bir süreçti. Tüm adaylar bu süreci iyi yönetmek için elinden geleni yaptı ama her zamanki gibi önceki basın toplantımda söylediğim 3 temel başlık vardı. Kumpas, endişe ve korku demiştik. Onu ne anlamda söylediğimiz, ne için söylediğimiz ortadaydı. İnşallah bundan sonraki süreçte üniversitenin rektör adayı belirleme sürecinde hem de üniversitedeki yönetim sürecinde yaşanmaz. Hiç kimsenin hiç bir rektör adayının elbette art niyetli bir çalışması olacağını kabullenemeyiz.  Hiç bir aday arkadaşımızın o şekilde bir yaklaşımı da olmamıştır. Maalesef bu seçim üniversitemizde kendi içerisinde pek çok sorgulanması gereken alanları da bize göstermiştir. Bu kadar fazla hırs, tamahkarlık ya da çok fazla üniversiteyi biz ulusal basına kadar taşınacak bir takım haber değeri olan bizim istemediğimiz üniversitemizin istemediği konularda taşınmasının her yönüyle sorgulanması gerekiyor” diye konuştu.

MOBİNG DEMEK ZULÜM DEMEK

Mobingin zulüm kelimesi ile eş anlamlı olduğunu söyleyen Avcı “Biz kazanımlarımızı artılarımızı bundan sonraki süreçte hem yerel hem de ulusal düzeyde paylaşacağımızı bu arkadaşlarımızın bu şekilde bir düşüncesi olacağını biliyorum. SDÜ’nün kendi içerisinde ciddi anlamda akademik boyutta ve idari boyutta yaşadığı sorunları da bu adaylık çalışması sürecinde gördük. Kendi içerisinde ciddi şekilde sorunları derinleşmiş alanların varlığından söz edebiliriz. Özellikle akademik hayatta bir küskünlüğün, bir isteksizliğin daha fazla göze çarptığını söyleyebiliriz. Bunlar tabi ki üzüntü ile karşılaştığımız konular. Yarın korkusu, gelecek korkusu artık akademik çalışma yapanların da hayatında önemli baskın bir yer almış.  Buna göre en dikkat çekici noktası da bu. Mobbing zulüm kelimesini basitleştiriyor. Mobbingten öte zulme uğradığından ciddi anlamda söz eden arkadaşlarımız var. Baskıdan ötesi zulümdür” dedi.

KADIN AKADEMİSYENLER YOK SAYILMIŞ

SDÜ yönetiminde kadın akademisyenlerin yok sayıldığını söyleyen Prof. Dr. Nazmi Avcı “Kadın akademisyenler uzak bırakılmış, yok sayılmış bir hale bürünmüş. Zaten yönetim anlayışına baktığımız zamanda kız öğrencimiz erkek öğrencimizden fazla. Yönetimde bir tane hem öğrencilerimizi anlayacak hem de kadın akademisyenlerimizi anlayacak bayan arkadaşımıza yer verilmemiş.  Kadın arkadaşlarımızın mutlaka hatta çalışanlarımız da dahil olmak üzere ciddi bir endişe korku içerisinde bir takım yaşantılardan kaynaklanan duygular yaşadığını gördük. İki yerde kendimde ağladım. İki kadın akademisyen ikisi de artık ciddi depresif hale dönüşmüş. Ben evde çocuğumla konuşamıyorum deyince ben çok üzüldüm. Çünkü çocuk denilince benim için her şey biter. Hayat onlar için zaten. o zaman çok üzüldüm. Bir başka arkadaşımızda ağlarken yüzü şişti. Ben bu hastalığa yakalandım dedi. Ağlarken yüzü hemen şişmeye başlıyor. Bunlar bizim insanımız bunların nereli olduğu, kim olduğu hiç önemli değil. Alanlarında da olmazsa olmazımız dediğimiz alanlarında da yetkin insanlar. Bunları şunlar için örnek veriyorum. Biz uluslararası bazda biz yerel basında bile en çok haber edilen konularımıza bakın” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE TÜM RENKLERİYLE VAR

Üniversitelerin farklı görüş ve yapıdaki kişileri bir arada tutan ortak bilim çatısı olduğunu söyleyen Avcı “Çalışmam boyunca bu ekip grup ifadelerinden zaten nefret ediyordum. Hele hele akademik hayatta da bu ekip grup anlayışı kadar tehlikeli netameli ve aslında hiç konuşulmaması gereken ve haklı olduğumu gördüm. Üniversitenin başına ne geldiyse ekip mantığından geldi. Halbuki bizim her arkadaşımız duyarlıdır. Bizim kadar yetkin bir yönü vardır. Bundan dolayı biz kesinlikle kararlıyız. Bu konuda hiçbir endişem yok. Artık kendi kararlarımızı kendi paydaşlarımızla üniversitenin sahip olduğu zenginliklerle alarak hedefe kilitlenmeliyiz. Böyle bir anlayışı mutlaka getirmeliyiz. Üniversite renkleriyle bir üniversitedir. Sadece siyah bir üniversite olmaz” dedi.

YARIN NEYİ DEVRALACAĞIMIZI BİLMİYORUZ

Üniversitede şeffaflık olmadığını belirten Prof. Dr. Nazmi Avcı “Yine kesinlikle eleştirilere açık, şeffaf ve kayırıcılığın olmadığı bir yönetim anlayışıyla biz üniversitemize sahip çıkacağız. Bu arkacılık, kayırıcılık, adamcılık ifadeleri bunları gördük. Bu çalışma sırasında hocamız kime oy verin derse biz grup olarak oraya gideceğiz. İnsanlığa akademik çalışmalarla bilgi sunacak kişiler falan abimiz, falan hocamız diyor. Çok üzülüyorum bunlara. Bu kararlarınızı verirken her şeyden önce çalıştığınız bu mekanın üniversitenin menfaatleri çıkarları açısından düşüneceksiniz. Üniversitemizin en çok konuşması gereken konu, hesap verilebilirliliği olmalıydı. Muhakkak hesap verilebilirlilik olmalıdır. Ben adayım diye geziniyorum. Üniversiteyle ilgili ekonomik duruma dair hep duyumlarla hareket ediyoruz. Bir rektör geldiğinde karşısında nasıl bir tablo bekliyor bilmiyoruz. Belediye seçimlerinde bile adaylar bu bilgiye ulaşabilir. Ama bizim daha kolay ulaşmamız gereken bilgiye ulaşamıyoruz. Ben araştırdım elindeki kaynaklar nedir, inanın bilmiyorum. Söylenenler şu kadar denilenler de hep duyumlar. Resmi bilgiler yok. Açıkçası benim böyle bir resmi bilgiye ulaştığım yok. İstesek oradaki memuru sıkıntıya sokarız. Kimseye de bu konuda zorda bırakmıyoruz” diye konuştu.

TEK ONKOLOG GİTMEYİ PLANLIYOR

Üniversitede alternatif arayan öğretim üyesi sayısının giderek arttığına dikkat çeken Avcı açıklamasında şunlara yer verdi. “Bir tane Onkologumuz var elimizde. Şuanda Isparta’da bir tane onkolog arkadaşımız var. O da seçimden sonrayı bekliyor. Onkolog deyip geçmeyin. Bu bölge kanser vakalarının yaşandığı bir bölge. her giden bizim kaybettiğimiz bir değerdir. Biz üniversitemize onkoloji enstitüsünü kazandıralım. O da hocam hayalimizi söylüyorsun. Bu üniversitenin vitrini olacaktır. Akdeniz Üniversitesi organ naklinde vitrin. Bizimde kanser vakasının en çok yaşanıldığı bir bölge burası. Onkoloji enstitüsüne ihtiyacı var. Burada tek başınayım. Eğer böyle bir şeye yaklaşırsanız, dünyanın her bölgesinden en iyi arkadaşlarımızı buraya getireceğim. Bunları atlayamayız. Çocuk kardiyologu yok. Bunlar basit gibi görünen ciddi problemler bunlar. Benim ekibim yok, bir grubum yok. Ama elbette her şekilde alanında yetkin herkesle iletişim kabiliyeti olan herkese eşit mesafede yaklaşan insan odaklı bir anlayışı taşıyan arkadaşlarımızla bir olacağız. Olmayan bir şeyi söyleyeyim. Biz üniversiteyi kesinlikle evli olarak akademik çalışma yapan öğrencilerimize her türlü burs hatta kirasına kadar karşılayabilecek çalışmalar düşünüyoruz. Dünyada bunun örnekleri var. O üniversitelerin bünyelerinde bu kişilerin gelecek kaygısı olmamalıdır.

Artık özetle ben ne yaptım da başıma bunlar geldi diyen ya da acaba ben şunu yaparsam başıma ne gelir diye bir düşüncenin olmadığı, yarın korkusunun olmadığı, huzur ve güven esaslı olduğu bir yönetim anlayışı için yola çıktık. Hiç bir marjinal grupla hiç bir ilişkim daha olmadı. Hiç bir pazarlığın içinde olmadım. Kimseye bir makam sözü vermedim. Bunlar bu üniversitenin kalitesini ve huzurunu bozuyor. Bunlar artık zarar veriyor. Başarılı olan insanlar gelsin. Daha yetenekli arkadaşlarımız var. Nazmi Avcı olarak sessiz kitlelerin rektör adayı olduğumu net söylüyorum.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • bahattinyılmaz

    sayın NAZMİ hocamız rektörlüğünde üniversitemiz yeni DEĞER kazanır hocama başarılar dilerim.


HIZLI YORUM YAP