Site icon Gazete32

Atıklardan süs eşyası yaptılar

Isparta Gönen İlçesi Güneykent Kasabası ve buna bağlı Baradız Mahallesinde bu gün Halk Eğitim Merkezi’nce açılan 2 ayrı kurs merkezinde üretici kadınların bir kurs dönemi boyunca yaptıkları el sanatları, oya ve yazma, halı kilim ve minyatür halının yanı sıra hat sanatı, kum resim sanatı ve de doğaya zarar veren plastik ve cam atıkları, çelik, alüminyum gibi atıklara anlam ve sanat kazandırıp değerlendirerek süs eşyası sergisi vardı.

İlk açılış ve tören saat:15:00’da Güneykent Merkez Mahallesinde mevcut Üretici Gül Kadınları Derneğinin binası olan “Gül Evinde” yapıldı. Açılış Törenine Güneykent Belediye Başkanı Fahretdin Gözgün’ün davetlisi olarak; Eşleri ile birlikte; Gönen Kaymakamı Coşkun Öztürk, Gönen Belediye Başkanı Ahmet Doğan, Gönen İl Genel Meclisi Üyesi Kamil İçöz, Gönen Ak Parti İlçe Başkanı C.Tayyar Alaca, Chp İlçe Başkanı Yusuf Şengül, Gönen ve Güneykent Belediye Meclisi Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Altındal Daire Amirleri, Gönen ve Güneykent’ten yoğun halk katılımı ile başladı. Tören de İstiklal Marşı ve Protokol konuşmalarının arkasından kursiyerlere belgeleri takdim edildi. Kursiyerlerde protokol üyelerine el sanatı hediyelerini sundular.

Yapılan törenin arkasından Güneykent İlkokulu minik öğrencilerinin muhteşem halk oyunları gösterileri sergilendi. Daha sonra sergi yerinin açılışı yapıldı. Gezilen sergide; Kursiyerler, ev ve mutfaklarda kullanılan yoğurt kabı, plastik şişe ve cam ürünleri ile atık otomobil cant kapaklarından, çizme eskilerinden; sabunluk, taraklık, tokalık, telefon şarj lığı, akvaryum, duvar saati ilaç kutusu yaparak değerlendirirken, eskiyen çoraplarından da bez bebek yaptıkları, ayrıca minyatür halılar, halı ve kilimler, oyalı yazmalar, biblolar, panolar, hat sanatı, kum ve ince çakıldan resimler yaparak akla gelen hemen hemen bütün hünerlerini sanata dönüştürdükleri gözlendi. Kursiyerler bir kurs dönemi boyunca yaptıkları ürünlerini el sanatları sergisinde teşhir etti.

Törende konuşan Güneykent Belediye Başkanı Fahretdin Gözgün; öğrencilerin bir yıl boyunca katıldıkları el sanatları, resim ve ebru kurslarında sadece becerilerini geliştirmediklerini, aynı zamanda atıkları sanata dönüştürerek doğa bilincini de kazandıklarını söyledi. Güneykent’li Gül Kadınlara artık balık tutmasını öğrettiklerini ürettiklerini fuarlarda sergileme imkânı sunduklarını ve sergilenen ürünleri maddi gelire dönüştürmenin yollarını öğrettiklerini söyledi. Bundan sonra da inşallah Güneykent’li Üretici Gül kadınlarımızın ününün ve ürünlerinin tüm Türkiye’de satışa sunmanın yollarını araştırdıklarını bunu da Fuar organizasyonlarının yanı sıra Güneykent’te 30-31 Mayıs’ta yapılacak olan

Uluslararası Gül Festivali ile bütün Dünya’ya ürettiklerimizle, geleneklerimizle, gülümüzle, Yunus Emre’mizle bir Dünya Markası olmayı hedeflediklerini söyledi. Kurs öğretmeni Fatma Çakar Çevikbaş ile yaptığımız röportajda kurs öğrencilerinin plastik şişe ve cam ürünleri, alüminyum gibi atıkları değerlendirmeyi öğrettiklerini belirtti. Çevikbaş, “Her türlü atık maddesini değerlendirerek duvar saati, şemsiyelik, anahtarlık, sabunluk, tokalık, telefon şarzlığı, akvaryum vesaire haline dönüştürerek adeta atığı sanat eseri haline getiriyoruz. Cam olanlarını da taşlarla süsleyip şekerlik yapıyoruz, çiçek vazosu veya biblolara dönüştürüyoruz” dedi. “Kursiyerlerimize tasarrufu ve doğayı korumayı öğretiyoruz. Tabi bu atıkları değerlendirerek te doğaya zarar vermemiş oluyoruz. Biz bunları hobi olarak, severek yapıyoruz, hobisi olmayan insanlar mutsuz insanlardır.

Amacımız topluma mutlu bireyler kazandırmak.” dedi. Daha sonra yeni adıyla Baradız mahallesine geçildi ve oradaki tören-açılış ve serginin gezilmesinde de görüldü ki bir kurs dönemi boyunca muhteşem sanat eserlerinin yapıldığını ve kadınlarımızın imkân verildiği takdirde gerçekten de her birinin birer yaratıcı sanatçı olduklarının bir kez daha ispatladıklarına şahit olduk. Biz bu başarılı çalışmaların tüm Dünya’ya duyurulması ve hatta örnek olması umuduyla; Daima Güneykent’li Kadınlara her türlü imkân, cesaret ve desteklerini esirgemeyen ve konukseverliği, tanıtıma, kültüre, üretime en önemlisi de kadınlarımıza önem veren değerli Güneykent belediye Başkanı Fahretdin Gözgün’ü örnek bir belediye başkanı olması münasebetiyle, Kadınların birer sanatçı olduklarını gösteren değerli kurs usta öğreticilerini, Örgütlü Kadın ve Toplum olmanın bireysel olmaktan çok daha büyük işlere imza atacağını bir kez daha gösteren; Üretici Gül Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerine ve Dernek Başkanı Havva Okkan, GÜL-DER Güneykent Kültür ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Üyelerine ve Başkanını, Güneykent Belediye Meclisi ve çalışanlarını, kursiyerleri, misafirperver Güneykent halkını tebrik ediyoruz. 30 ve 31 Mayıs günlerinde yapılacak olan Uluslararası Gül Festivalini de bu komple ekibin başarı ile organize edeceği umudunu taşıyoruz.

Secattin Büyükdavraz-Hedef Tv-Gazete32