Asgari ücret tepkisi

ABONE OL
Ocak 5, 2015 20:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Mehmet Arabacı yeni asgari ücrete tepki gösterdi. Arabacı’nın açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere 2015 yılı asgari ücret tutarları belirlendi. Yapılan görüşmelerde ne yazık ki yine asgari ücretli çalışanı memnun edecek bir sonuç çıkmadı.

Hükümet işveren temsilcileri ve işçi temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu kendileri çalıp kendileri oynamıştır. Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949.00 tl dir. İkinci altı ay için 1000 tl dir. Türkiye’de yaklaşık 5 milyonun üzerinde asgari ücretli bulunmaktadır.Aileleri ile bu rakam 15 milyonu bulmaktadır.Bu kadar insan açlık sınırının altında yaşamını idama ettirmeye mahkum edilmiştir.

Türkiye’de açlık sınır 1400 tl yoksulluk sınırı 4000 tl ye yaklaşmıştır. Asgari ücret ise bu rakamların çok altında kalmıştır. Türk işçisi aldığı asgari ücret ile ev geçindirmek çocuk okutmak ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak başarısını göstermektedir.

Ülkücü İşçilerAncak AKP hükümeti Türk işçisini adeta kaderi ile baş başa bırakmış açlığa mahkum etmiştir. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir.

Yapılan 58 tl lik zamla asgari ücret her zaman olduğu gibi sefalet ücreti olmaya devam etmektedir. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü milyonlarca emekçinin asgari ücreti söz konusu olduğunda unutulmakta ve ekonomiyle ilgili bütün parlak sözlerin üzerindeki yaldızlar dökülerek “ekonomimiz ancak bu kadarına yetiyor” sözlerinin arkasına sığınılmaya çalışmaktadır

AKP hükümeti milyarlarca liralık saray yapmaya gelince para var sarayın ödeneğini yüzde yüz artırmaya gelince var ama yaklaşık 5 milyonun üzerinde çalışan söz konusu olunca para yok diyerek Türk işçisine verdiği değeri göstermektedir

4 kişilik ailenin yaşam maliyeti 2014 yılının başına göre 350 tl artış göstermiştir. Gıda harcaması tutarına sekiz ayın sonunda gelen ek yük ise 93 tl olmuştur. Asgari ücretin bu düzeyde belirlenmesinin sefalette ısrar anlamına geldiğini ifade ederek işçilerinin talebinin asgari ücretin bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulması gerekmektedir*. Asgari ücret bir sosyal politika tedbiri görülmeli ve asgari ücret en azından açlık sınırından az olmayacak şekilde 1600 tl olarak belirlenmelidir.

*Asgari ücretten alınan vergilerin tamamı kaldırılmalıdır. Sonuç olarak Türkiye’de yaşanan bunca yolsuzluğa ve hırsızlığa rağmen emeği ile geçinmekten başka çaresi olmayan milyonlarca insanımızın hayatını etkileyen asgari ücret ile ilgili açıklanan rakamlar hayal kırıklığı yaratmıştır. Türk işçisinin alın terinin karşılığını vermekten imtina eden hükümet kendi lüksü ve saltanatı için halkın vergilerini kullanmaktan çekinmemektedir. Türk işçisinin her daim yanın da olan ve mücadelesini bu temelde sürdüren ülkücü işçiler derneği olarak biz bu haksızlığın karşısında susmayacak ve işçi kardeşlerimizin haklarının savunucusu olacağız.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0