Antalya – Isparta arasına duble içme suyu hattı

ABONE OL
Aralık 16, 2013 17:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Isparta arasında Dereboğazı yolu üzerinden duble yol yapılması isteklerine cevap verilmezken Isparta ve Burdur’a önemli zararlar vereceği belirtilen Karacaören Barajında Antalya’ya içme suyu verilmesi yönünde ki çalışmalar hızlandı.Dereboğazı yolu kenarında dev borularla yapılan çalışmanın iki yıl içinde tamamlanacağı ve Karacaören barajından Antalya’ya içme suyu verileceği belirtiliyor.

YAPTIRIMLAR YOLDA

2009 seçimlerinden sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın talebi ile Oymapınar barajı yerine Karacaören barajından içme suyu alınmak istenmesine Isparta’da dönemin valisi Ali Haydar Öner ve İl Genel Meclisi ol ur vermişti. Karacaören Barajının Antalya’ya içme suyu kaynağı olarak verilmesinin ardından başlayan tartışmalarda Isparta ve Burdur’un bu nedenle ciddi zarar görecek olmasına rağmen kararda bir değişiklik olmadı. Su borularının döşenmesinin Karacaören’i deri organize sanayi bölgesi ve diğer atık suların tahliye kanalı olarak kullanan Isparta’dan arıtma tesisleri kurması, bölgede balık çiftliklerinin ve Karacaöreni besleyen su kaynakları etrafında tarım hayvancılık faaliyetlerinin engellenmesi gibi bir takım yaptırımlarında geleceği belirtiliyor.

YAŞANAN SÜREÇ

Karacaören baraj gölü ile ilgili koruma planı çalışmalarının da başlaması ile birlikte 6 bin 625 ton kapasiteli alabalık üretim tesislerinin kira süreleri uzatılmadı. Toplam 32 işletmenin bulunduğu Karacaören Türkiye’deki balık üretiminde yüzde 10 paya sahip. Türkiye’nin Avrupa’ya ihraç ettiği tek hayvansal ürün olan balık ve bunlardan en önemlisi olan alabalık konusunda ki faaliyetlerin 2 yıl içinde sona ereceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Karacaören baraj gölünde faaliyet gösteren Ispartalı alabalık işletmelerine tahliye etmeleri yönünde yazılar gelmişti. Dava açarak haklarını arayan işletmelere beş yıl süre ile boşaltma yapılmayacağı söylenmesine rağmen Karacaören’den Antalya’ya doğru dev içme suyu boruları döşenmeye başlaması tedirginliğe yol açtı. 2 yıl sonra boruların döşeme çalışmalarının bitmesi ile birlikte tekrar boşaltma kararı verilebileceği belirtiliyor.

SU KALİTESİ BOZULUYOR

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Antalya’ya içme suyu getirilmesi planlanan Karacaören 1 ve 2 barajının rezervuar alanındaki su kalitesinde bozulmalar tespit edildiğini söylemişti. Bayram Özçelik, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya’ya Karacaören 2 Barajı’ndan su getirilmesiyle ilgili sürecin başlatıldığını ve gerekli protokollerin yapıldığını belirterek Antalya’ya Manavgat ilçesinden su getirilmesinin gündemde olduğunu, ancak bundan vazgeçilip Karacaören Barajı’na dönülmesine anlam veremediğini söylemişti.

Karacaören Barajı’ndan elektrik de üretildiğine değinen Özçelik, açıklamasında şunları belirtmişti: “İçme suyu ile Karacaören 2 Barajı’ndaki elektrik üretiminde azalma olacak mı? Bölgede hiçbir tarımsal faaliyete izin verilmeyeceği ve suni gübre ile tarım ilaçları kullanmamak şartıyla kontrollü otlatma ve diğer tarımsal faaliyetlere bakanlığın kontrolünde devam edileceği söyleniyor. Bölgedeki insan bu durumla ilgili ne düşünüyor? Bu gibi soruların yanıtları vatandaşlarla konuşulmalı. Yapılacaklar vatandaşlara anlatılmalı.”
Karacaören 1 ve 2 barajlarında kurulmuş çok sayıda balık çiftliği olduğuna değinen Özçelik, Sav Deresi aracılığıyla Isparta Kentsel Atık Su Arıtma Tesisi Deşarjı, deri ve mermer işletmelerinin atık sularının da baraja ulaştığının altını çizdi.

Özçelik, barajın balık çiftlikleri, tarımsal faaliyetler ve meyve suyu fabrikaları tarafından da kirletildiğine dikkati çektiği açıklamasında, “Antalya’ya içme suyu getirilmesi planlanan Karacaören 1 ve 2 barajı rezervuar alanındaki su kalitesinde bozulmalar tespit edildi. Barajı kirleten unsurlara karşı kalıcı yatırımlar uygulanmadı” dedi.

Kirliliğe rağmen barajın önemli bir balık üretim merkezi olduğunu ifade eden Özçelik, Isparta sınırları içinde kalan Karacaören 1 Barajı’nda 12 alabalık üretim tesisi bulunduğunu, bu çiftliklerin yıllık kapasitesinin bin 613 ton olduğunu vurguladı. Karacaören 1 Barajı’nın Burdur sınırlarında ise 32 alabalık tesisi bulunduğunu ve bu tesislerde yılda 6 bin 445 ton balık üretimi yapıldığını anlatan Özçelik, Karacaören 2 Barajı’ndaki 32 alabalık tesisinde ise yılda 6 bin 625 ton balık üretildiğini, balıkçılığın yasaklanmasıyla bu milli gelirin kaybolacağını savundu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0