Altınbaşak Çevre Proje Olimpiyatında Türkiye 1.si oldu

ABONE OL
Nisan 8, 2014 16:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da düzenlenen 22.Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı INEPO’da öğrencimiz Furkan Yavuz altın madalya aldı. Çevre bilincinin geliştirilmesi, çevreye duyarlı, olumlu ve kalıcı davranış değişikliklerinin kazandırılması, doğa, kültürel, tarihi, sosyo-estetik değerlerin korunması amacıyla düzenlenen INEPO’ya bu yıl Türkiye genelinden 533 proje katıldı.

Akademisyenler tarafından değerlendirilen biyoloji, kimya, fizik, sağlık ve enerji alanında 142 proje finale kaldı.vLise projeleri arasında Altınbaşaklı öğrencimiz Furkan Yavuz “Ultrases. Schmidt Çekici’yle Sertlik (Geri Sıçrama) ve Elastisite Modülünün Tayini Yöntemleriyle Geri Dönüştürülmüş Agreganın Yol Betonunda Kullanımının Araştırılması” adlı proje çalışmasıyla liseler arasında “Çevre ve Fizik” alanda altın madalya aldı. Isı yalıtımından gıdaya, çevre kirliliğinden geri dönüşüme, kozmetikten sağlık sektörüne kadar birbirinden farklı projelerin katıldığı Ulusal INEPO yarışmasında çevreye dost fikirler görücüye çıktı.

Doğal afetlerde ve şu anda ülkemizin gündeminde olan kentsel dönüşüm sonucunda açığa çıkan beton atıkları hem çevreye zararlı, hem de depolaması çok zor ve maliyetli olan atıklardır. Öğrencimiz bu proje çalışmasında çevreye zararlı olan beton atıklarının zararsız bir şekilde geri dönüştürülmesini amaçlamıştır. Geri dönüşüm alanı olarak beton yol seçilmiştir. Bu kapsamda çeşitli karışım oranlarında üretilen betonlar zerinde çeşitli deneyler yapılmıştır. Sonuç olarak yol betonlarında %50 oranında geri dönüştürülmüş malzemenin kullanılabileceği görülmüştür. Bu sayede beton atıklarının çevreye vereceği zararlar azaltılabilecek ve beton yollar daha ucuza yapılabilecektir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0