DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3561160,26%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ALLAH’IMIZIN HER ŞEYİNE BOYUN EĞMEK

ABONE OL
Ağustos 1, 2012 09:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Allah’tan korkan, ona sığınan bağlanan, güvenen her insan Allah’ın her emrine her hükmüne seve seve razı olur. O, yarattığı her varlığın üzerinde bir kader hükmü koymuştur. Allah, öyle büyük bir hüküm ve saltanata sahiptir ki, hiçbir güç ve kuvvet bu saltanatı yıkamaz.

Her şeyi yoktan var den Allah,insanları bir baba ve bir anneden yaratır. Bebek, annesinin karnında iken, Allah onun bütün dünya ve ahiret hayatı için bir kader tayin eder. Şanlı İslam Peygamberi (Hz. Muhammed A.S.) bu konuda diyor ki:

—Ana rahminde iken insana ne katdir olunmuşsa o olacaktır.
—Kuş da kaderle uçar.

Demekki, kainattaki bütün varlıklar ve yaratıkların en küçük hareketleri bile Allah’ın emri, hükmü ve müsaadesi ile oluyor. Allah, kullarına akıl, irade,zeka gibi üstün yetenekler vermiştir. Bunlar dünya hayatında insan için,iyiyi kötüden, faydalıyı zararlıdan, doğruyu yanlıştan ve güzeli çirkinden ayırmak için berer doğal kabiliyettir. İnsanlar neye niyet ederlerse, Allah ona müsaade eder. Bu davranış ahlaksızlık ve kötülüğe yönelmişse o olur. Fakat o suçu işleyen insan dünya hayatında geçirmekte olduğu ahlak sınavında puan kaybeder. Bu davranış iyiliğe yönelmişse o da olur. Bu iyilik işlendiği için Allah o kulunu çok sever. O insan imtihanda üstün puan alır ve bir de bakarsınız ki, o kimse hem dünyada hem ahirette mutlu olur.

Allah’ın her hükmü doğrudur, gerçektir, güzeldir. Bize çok çirkin, çok acı, çok zor, gelen bir hükmü bile aslında güzeldir. Biz onu aklımızın, idrakimizin, fikir, bilgi ve şuurumuzun yetersizliği sebebi ile anlayamıyoruz ve Allah’ın hükmü bize zor geliyor. Ne olursa olsun bizim vazifemiz Allah’ın her hükmüne razı olmak, sabırla o işin sonunu beklemektir.

Çocuklar daima sabırsız olurlar. Telaş ederler. İsterler ki, istedikleri bir iş ister doğru, ister yanlış olsun mutlaka ve hemen olsun. Akıllı çocuklar kendilerini küçük yaştan sabırlı olmaya alıştırırlar. Her olayda Allah’ın bir hükmünü görmeye ve o hükme razı olmaya gayret ederler. Kendini buna alıştıran bir yavru hayatta çok başarılı olur. Düşüncesi, fikri, iradesi çok kuvvetli olur. Bunun için anne ve babası ona yardım etmelidir. Çocuk, yapacağı her işi büyüklerine sorarak, onların fikrini öğrenerek, ona göre yapmalıdır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP