Akdemisyenler gereğini yaptı sıra milletvekillerinde

ABONE OL
Haziran 24, 2014 23:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi akademisyenleri ve sektör temsilcilerinden oluşŸan Isparta Gülü İhtisas Komisyonu, 6 aylık çalışŸma sonunda hazırladığŸı raporu kamuoyuyla paylaşŸtı.

Raporla ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Karlı, dünya yağŸ gülü üretiminin yüzde 90’lık kısmının Türkiye ve Bulgaristan tarafından karşŸılandığŸını belirtti. İki ülke arasındaki rekabette Türkiye’nin payının giderek azaldığŸını söyleyen Karlı, “Gülün, Türkiye’de 22 bin dekar olan ekim alanı Bulgaristan’daki ciddi oranda artmışŸ ve 40 bin dekara ulaşŸmışŸ. Ayrıca Isparta’daki gül bahçeleri gittikçe yaşŸlanıyor ve verimi düşŸüyor. Bulgaristan sürekli yeni yatırım ve teşŸviklerle ön plana çıkıyor. ֖nlem alınmazsa gül sektöründe ciddi sıkıntılar söz konusu olacak.

Parfüm ve kozmetik sanayisinin gelişŸmesini sağŸlayacak Gül Vadisi Projesi hayata geçirilmelidir. Sektörde üretim projeksiyonlarının olmaması sebebiyle her 10 yılda bir kriz görülüyor. Bu sebeple Isparta gülü için stratejik üretim planlaması yapılmalıdır. Dünya uçucu yağŸ pazarındaki büyüme oranı esas alınarak gül üretim alanlarını artırma ve gençleşŸtirme programı oluşŸturulmalıdır. Mevcut gül bahçelerinin çoğŸu ekonomik verim yaşŸını aşŸmışŸ yaşŸlı gül bahçelerinden oluşŸmaktadır. Bu yüzden çay tarımında uygulanan ‘gençleşŸtirme budama tazminatı’, gül tarımı yapan işŸletmeler için de uygulanmalıdır” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0