Acil’de ücret dönemi başlıyor!

ABONE OL
Mayıs 1, 2014 19:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun süredir konuşulan acil serviste ücret alma uygulaması hayata geçiyor. Buna göre acile her başvuru yine tedavi edilecek ancak acil sayılmayan ve yeşil alana dahil olanlardan tedavi masrafları talep edilecek. Emekliler olarak tedavi konusunda muzdarip olduklarını ifade eden Isparta İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Abdulkadir Ersal, taleplerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı acil servislerdeki yoğunluğu, vakaları kırmızı-sarı-yeşil alan uygulamasıyla aşmayı planlıyor. Buna göre acile her başvuru yine tedavi edilecek ancak acil sayılmayan ve yeşil alana dahil olanlardan tedavi masrafları talep edilecek. Birçok ilde bu uygulamaya geçildiğini belirten İşçi emeklileri Derneği Şube Başkanı Abdulkadir Ersal, “Önümüzdeki günlerde bu sistem ısparta’da da uygulanacak. Acil durumlarda vatandaşlardan bir ücret alınmayacak fakat sarı çizgiden muayene olanlardan yüzde 50 ücret talep edilecek. Küçük sebeplerden dolayı acile gidildiğinde de ücretin tamamı alınacak. Emekliler olarak; gerek devlet hastanesi gerek üniversite gerekse de özel hastanelerde yapılan ayakta ve yataklı tedavilerde muzdaripiz. Emeklilerden alınan katkı payının kaldırılmasını ve gerek ayaklı gerekse de yataklı tedavilerde emekliden ücret alınmamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Kırmızı, sarı ve yeşil alanlara ne giriyor? İşte cevabı;

KIRMIZI ALAN: Havayolu tıkanıklığı riski, major çoklu travma, sadece ağrıya yanıt veren veya yanıtsız olan hastalar, devam eden veya uzamış nöbet, ilaç aşırı alımı olan hastanın yanıtsız veya hipoventilasyonda olması, kardiyak ağrıya benzer göğüs ağrısı, dolaşım bozukluğu, ciddi ağrı, önemli sedatif veya diğer toksik maddelerin oral alımı, şiddet içeren agresif davranışlar, kendine veya diğerlerine zarar veren davranışlar.

SARI ALAN: Orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme öyküsü (uyanık), ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, inatçı kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, kardiyak öykü ile uyumlu olmayan göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, ekstremite yaralanması, suistimal riski veya şüphesi olan çocuk , stresli ve kendine zarar verme riski olan hasta.

YEŞİL ALAN: Sarı ve Kırmızı alan dışındaki rahatsızlıklara sahip olan acile girebilecek. Ancak bunun karşılığında para talep edilecek.

DOĞALGAZA GEÇİŞ SÜRECİ UZATILMALI

Geçtiğimiz günlerde Isparta’da kömür kullanımının yasaklanmasına ilişkin talepte bulunan Ersal, doğalgaza geçiş sürecinin uzatılmasını istedi. Dernek olarak alınan kararın çok doğru olduğunu fakat şuan ki şartların buna el vermediğini ifade eden Ersal, “Mahalli Çevre Kurulu’nun kararını üzüntüyle karşıladık. Türkiye Emekliler Derneği olarak emeklilerimize taksitli kömür temin ediyoruz. Emeklimiz şuan da kömür almakta bile zorlanıyor. Kömür fiyatları her geçen yıl artarken, emeklinin maaşında herhangi bir gelişme olmuyor. Elektriğini suyunu zor ödeyen emeklimizin doğalgaza geçmesi çok zor. Sayın Valimizden bu konuyu tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz. Alınan çok güzel bir karar fakat şartlar buna el vermiyor. Doğalgaza geçiş sürecinin biraz daha uzatılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0