Site icon Gazete32

7,6 milyon kişi kanserden öldü

Isparta İl Halk Sağlığı Müdürü Meral Kişioğlu, Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamasında “Dünyada her yıl 12,7 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7,6 milyon kişi kanserden ölmektedir.” dedi.Kişioğlu yazılı olarak yaptığı açıklamasında, “Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunudur.” diye konuştu.

Kişioğlu’nun açıklamaları :

Dünyada her yıl 12,7 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 7,6 milyon kişinin kanserden öldüğünü dile getiren İl Halk Sağlığı Müdürü Meral Kişioğlu, “Bu konuda önlem alınmazsa dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni kanser vakası tespit edileceği ve 17 milyonun ölümle sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

KANSERLE MÜCADELE EDİYORUZ

Kanser konusunda farkındalık oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kişioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Erken tanı ile önlenebilir kanserlerin tarama programlarına alınması ile ilgili faaliyetler ülke geneliyle birlikte ilimizde de yapılmaktadır.

Eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserden korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları ve Sigara Bıraktırma Destek Tedavisi danışmanlığı KETEM’ de ( Kanser Erken, Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) yürütmektedir.

İlimizde Toplum Tabanlı Meme Kanseri Taraması, Toplum Tabanlı Rahim Ağzı Kanseri ve Toplum Tabanlı Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanseri Taramalar uygulanmaktadır. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün desteği ile KETEM’ de yürütülen toplum tabanlı tarama programlarında 2012 yılı içersinde 1 kadına meme kanseri tanısı koyulmuş, 34 kadında ise rahim ağzı (serviks) kanseri öncü lezyonları saptanmış ve tedavileri yapılması için gerekli sağlık kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmişlerdir.

Rahim ağzı kanseri ileri tetkik aşaması için KETEM’ de kadın doğum uzmanlarının gerekli gördüğü durumlarda rahim ağzı kanseri teşhis aşamalarında kullanılan bir cihaz olan kolposkopi 2011 yılında kullanılmaya başlanmış ve 2012 yılında 28 kadına kolposkopik uygulama yapılmıştır. Ayrıca 2012 Ekim ayında Müdürlüğümüzün desteği ile başlatılan Kalın Bağırsak Kanseri Tarama Programında 2012 yılı son üç ayında 3 kişiye ön tanı koyulmuş ve onlarda gerekli sağlık kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmişlerdir.

Bunların yanı sıra Sigarayı Bıraktırma Destek Tedavisi Programı çerçevesinde KETEM Sigara Polikliniğinde 720 kişiye danışmanlık hizmetleri verilmiştir. KETEM’ de,  30-65 yaş kadınlara serviks (rahim ağzı) kanseri taraması,  40-69 yaş kadınlara meme kanseri taraması,  50-70 yaş kadın ve erkeklere kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taraması,  Sigarayı Bıraktırma Destek Tedavisi Programı danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır. KETEM (Kanser Erken, Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) ilimiz Isparta Kadın, Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Girişindeki Yeni Hizmet Binasında ücretsiz olarak hizmet vermektedir.