Site icon Gazete32

“6. Tekstil Günleri” sona erdi

"6. Tekstil Günleri" sona erdi

SDÜ Tekstil Kulübü tarafından düzenlenen, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün temsilcileri ile öğrencileri bir araya getiren “6. Tekstil Günleri” sona erdi.

Aksa Akrilik Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Melih ÇınarDesign House Temsilcisi Tarık Doğru, Kadife Tekstil Ar- Ge Mühendisi Mahir Torsun, Mavi Jeans Yetenek Çekme ve İnsan Kaynakları Müdürü Canan Emgen, Çalık Denim İşletme ve Ar- Ge Direktörü Ahmet Serhat Karaduman ve SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun yer aldığı etkinlikte öğrenciler, geleceklerine yönelik kariyer planlaması yapma fırsatı bularak sektörde olup bitenler hakkında bilgi edindi.

Tekstil Günlerinin son gününde öğrencilerle buluşan Çalık Denim İşletme ve Ar- Ge Direktörü Ahmet Serhat Karaduman “Denimin Tekstil Sektöründeki Yeri” adlı sunumuyla sektöre yönelik bilgi verdi. Karaduman, 2015 yılında devam eden ekonomik durgunluğun kendini 2016 yılında da göstermeye devam ettiğini belirterek Türkiye İhracatçılar Meclisinin verilerine istinaden konfeksiyon ihracatı miktarından bahsetti.

Tekstilde Ar-ge’nin önemine de değinen Karaduman konuşmasının devamında “Ar-gede en önemli hususlardan birisi de fikir üretmektir. Şu an dünyaca ünlü şirketler bile Ar-ge merkezinde fikir üretmekte zorlanıyor. Biz de Ar-ge merkezlerimizde hem çalışmalar gerçekleştiriyor hem de sürdürülebilirlik ile ilgili faaliyetlere devam ediyoruz. Merkezimizde sizden gelen her türlü fikre açığız ve gelen fikirleri araştırırız. ”dedi.

Tekstilde Dünya’da Şu An Türk Bayrağı Dalgalanıyor

6. Tekstil Günleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesinin konuğu olarak Isparta’ya gelen SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, şu an ürün kalitesi ve tasarımda Türkiye’nin İtalya ile yarıştığını söyledi. “Dünyada şu an tekstil alanında Türk Bayrağı dalgalanıyor” diyen Konukoğlu, üniversite öğrencilerine de “Mevki olarak sizden aşağıda olanlara bakıp mutlu olun. Yukarıdakilere bakın, hırslanın. 69 yaşındayım. Ben hâlâ ‘neden Sabancı kadar değilim’ diyerek hırslanırım. Başarı için çok çalışın, mütevazi olun, doğru iletişim kurun, sakın kibirli olmayın, yılmamayı, bıkmamayı öğrenin, hayal kurun, ileriyi görün, araştırın, cesaretle soru yöneltin, iş dünyasında asla panik yapmayın. Korktuğunuz, tereddüt ettiğiniz an durun” şeklinde seslendi.

6. Tekstil Günleri’nde Final: Hayat Dersleri

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün düzenlediği “6. Tekstil Günleri” kapanış oturumu ile tamamlandı. Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen son oturumda SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, SDÜ öğrencilerine tekstil yatırımları ve kişisel deneyimlerinden oluşan önemli bir seçki sundu. Final oturumunda ilk konuşmayı Tekstil Kulübü Başkanı Berk Yavuz yaptı. 6. Tekstil Günleri’nin hazırlanmasında emeği geçen öğrenci arkadaşlarına, akademisyenlere, sponsorlara teşekkür eden Yavuz, Sanayici Abdulkadir Konukoğlu’nun paylaşacağı bilgi ve deneyimlerden önemli dersler çıkaracaklarını söyledi.

SDÜ Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Funda Cengiz Çallıoğlu da yaptığı konuşmada tekstil ve hazır giyimin ülke kalkınmasının ana motorlarından biri olduğunu söyledi. Emek yoğun bir sektör olan tekstilde rekabet şartlarının da çok sarp olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çallıoğlu, Türkiye’nin tekstil sektöründeki geleceğinden çok umutlu olduğunu dile getirdi. Ürün kalitesi ve tasarım açısından global ticarette Türkiye’nin adından çok sık söz ettirmesi için bilim insanlarına da çok büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü kaydeden Çallıoğlu, “Sektörün çıtasını yükseltecek, dinamik, inovatif genç mühendis yetiştirmek bizim görevimizdir. Türk tekstil tarihinde büyük öneme sahip, eğitime büyük destekler veren SANKO Holding’in Onursal Başkanı Sayın Abdulkadir Konukoğlu’na, Rektörümüze, sponsorlarımıza, hocalarımıza ve emek veren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

Anadolu Sanayileşmesinin Önderi

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen de SDÜ’de Isparta tarihi açısından çok önemli bir gün yaşandığını söyledi. Konukoğlu’nun Isparta ve SDÜ açısından çok önemli bir kişilik olduğunu ifade eden Başdeğirmen, şöyle dedi:

“Sayın Konukoğlu’nun Isparta ve SDÜ açısından da çok önemi var. Biz Isparta olarak SANKO Holding’in ürettiği iplikler ile halı dokuduk. Üniversitemizde daha önce de ders vermişti. Isparta’da dertleştiği, yakın arkadaş olduğu insanlar var. Sayın Konukoğlu, doğup büyüdüğü şehre, Isparta’ya, Türkiye’ye ve dünyaya hitap eden bir kişilik. Isparta olarak ondan ilham almalıyız. Isparta 427 bin nüfuslu bir kent. Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde 1 şirketimiz var. SANKO Holding’in ilk 500’de 12 şirketi bulunuyor. Kalkınma, istihdam, ihracat açısından sayısız desteği buunuyor. 115 yıldır ayakta olan bir kurum. Şu an 4. kuşak yönetimde. Türkiye’de 2 kuşak devam eden şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ama SANKO Holding’in 17 bin çalışanı var. Böyle ailelere, girişimcilere ihtiyacımız var. Sayın Konukoğlu hepimize örnek olacak. SDÜ’de onur konuğu olarak konuşma yapacağını duyduğum an koşa koşa geldim.”

Cumhurbaşkanı’nın İstihdam Çağrısına 3 Bin Kişi İle Destek Verdi

Konukoğlu ile bir hatırasını da paylaşan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Konukoğlu’na İstihdam Politikası için kaç kişilik destek vereceğini sordu. Konukoğlu da 3 bin yeni istihdam sözü verdi. Anadolu sanayileşmesinin önderlerinden biri SANKO Holding’tir ve hepimiz için de ilham kaynağıdır” dedi.