42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:24
42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluborlu Belediyesi tarafından her yıl Haziran ayının sonunda yani kiraz sezonunda düzenlenen “Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Pehlivan Güreşleri”nin bu yıl 42.si yapılıyor.

42.Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivalinin başlangıcı Demokrasi Şehitleri Meydanında düzenlenen etkinliklerle başladı. Etkinliklerde yöresel sanatçı Doğan Arıkan konseri ve İncesu Halk Oyunları Ekibinin gösterileri sahne aldı.

Uluborlu Belediyesi tarafından katılımcılara Gül Şerbeti, Osmanlı Macunu ve Pamuk Şeker ikram edildi. Katılımın yoğun olduğu ilk günkü program gecenin sonuna kadar devam etti.

42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

Festivalin ikinci gününde Uluborlu Demokrasi Şehitleri Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayan programa Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, Uluborlu Kaymakamı Cem Gümrükçü, Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, çevre ilçelerin Belediye Başkanları, protokol üyeleri ve Uluborlu Halkı katıldı. Çelenk koyma merasiminin ardından Isparta Mehteran-ı Şehri Gül mehter takımı eşliğinde tüm katılımcılar festival alanına yürüdüler.

42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

Burada ilk olarak Isparta Mehteran-ı Şehri Gül mehter takımının konseri yer aldı. Hemen akabinde ise Süleyman Demirel Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterileri yer aldı. Protokol konuşmalarında ise ana gündem kirazın sorunları oldu. Açılış konuşması için kürsüye çıkan Başkan Ünverdi buruk bir festival geçirdiklerini söyleyerek kirazın sorunları hakkında konuştu. Bu yıl mahsulün çoğunun dalında kaldığına değinen Ünverdi, geçtiğimiz yıllarda yaşanan afet olaylarındaki gibi üreticiye destekleme çıkarılması gerektiğini söyledi.

EN İYİ KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Protokol konuşmalarının ardından en iyi kiraz yetiştiriciliği ödül törenine geçildi. Kurulan değerlendirme komisyonunca yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen ve dereceye giren üreticilere ödülleri verildi. Yarışmada birinciliği Ergün Ceylan, ikinciliği Nedime Kıvrak, üçüncülüğü ise Fatime Türkmen kazandı.

42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

Festivalin üçüncü gününde ise Yağlı pehlivan güreşleri  Uluborlu Er Meydanında yapıldı. Güreş maçlarında yaklaşık 600 güreşçi boy gösterdi. Ata sporu güreşte güreşçiler kıyasıya mücadele etti.

Kıran kırana geçen güreşler nefes kesen anlara sahne oldu. 13 başpehlivanın katıldığı güreşlerde finale kalan isimler Salih Dorum ve Ali Yanatma oldu. Final güreşinde rakibini tuşa getiren olmayınca müsabaka puanlamaya kaldı. Puanlamada ise rakibine üstünlük sağlayan Ali Yanatma Uluborlu Er Meydanında Başpehlivan oldu. Salih Dorum ikinciliği alırken, üçüncüler ise Mustafa Batu ve Serkan Serttürk oldu.

42. Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

2019 yılı için güreş ağalığı ihalesi ise 3 isim arasında geçti. Dönem dönem üstüne Uluborlu Er Meydanında güreş ağalığı yapan iki isim Selim Demirelli ve Ahmet Nedim Karasoy ile Koçular Eski Muhtarı İsmet Özdamar ihaleye katılan isimler oldu. Belediye Başkanı Ünverdi ağalık ihalesini 20.000 TL’den açtı. Artarak giden rakam 52.500 TL ile Selim Demirelli’de kaldı. Böylelikle 2019 yılı güreş ağası Selim Demirelli oldu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0