2 bin 500 kişi başvurdu !

ABONE OL
Mayıs 14, 2014 08:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nün açtığı 23 kişilik geçici işçi kadrosuna bir haftada yaklaşık 2 bin 500 kişi başvurdu. 20 Mayıs’a kadar devam edecek olan başvuruların daha da artması bekleniyor. Durumu değerlendiren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, özel sektörde 250’ye yakın iş bulunduğunu belirterek, “Bazen işsizlik var deniliyor ama insanlar seçicilik yapıyorsa buna işsizlik diyemeyiz” dedi.

Ormanların korunması, kollanması, kaçakçılıkla mücadele, rehabilitasyon, orman yangınları ile mücadele etmek ve orman zararlarının en aza indirilmesi konusunda hizmetlerin etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla Orman Bölge Müdürlüğü, 6 ay çalıştırılmak üzere 23 kişilik işçi kadrosu açtı. Çalışma ve İş Kurumu’na 5-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan başvurular, bir haftada yaklaşık 2 bin 500 kişiyi buldu. İnsanların kamuda çalışmak istediğini belirten Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüseyin Ergin, “Orman Bölge Müdürlüğü’nün 23 kişilik işçi talebi vardı. Başvurular hala yapılabiliyor. Şu anda 2 bin 500 kişiyi bulmuş durumdayız. Başvuru süresinin dolmasına henüz bir hafta kadar süre var. Bu sayının artmasını bekliyoruz. Ama özel sektörde de 250’ye yakın elimizde iş var. İnsanlarımız hep kamuda çalışmak istiyor. Bazen işsizlik var deniliyor ama insanlar kamuda çalışmak istediği için bekliyor. Ben buna işsizlik var diyemem çünkü elimizde bekleyen işler de var. Daha iyi şartlarda çalışmak elbette herkesin hakkıdır. Fakat özel sektöre gitmeyip de kamuyu bekleyenler benim gözümde işsiz değiller.” ifadelerini kullandı.

İŞGÜCÜ PİYASASI TALEP ARAŞTIRMASI BAŞLADI

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Isparta’da faaliyet gösteren 10 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerine yönelik 12 Mayıs – 27 Haziran 2014 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması yapılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Ergin, “İşgücü Piyasası Talep Araştırması başladı. Isparta’da 10 ve daha fazla istihdamlı 675 işyeriyle görüşeceğiz. İşletme sahipleriyle, eleman ihtiyacına yönelik sorunları değerlendireceğiz. Esas amacımız yerel düzeyde ve kısa dönemde hangi meslekte nasıl bir elemana ihtiyaç var bunu açığa çıkaracağız. Yaptığımız analizden elde edilen rapor doğrultusunda eğitimler düzenleyeceğiz. Yani yerel düzeyde arz-talep içeren bir rapor hazırlayacağız.” diye konuştu.

GARSONLUK KURSU DÜZENLENECEK

Geçen yıl yapılan İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nda garson ihtiyacının da ön palana çıktığını vurgulayan Ergin, “Biz geçen yıl elde ettiğimiz verilere göre bu ay garsonluk kursu düzenleyeceğiz. Bununla ilgili olarak 25 kişilik istihdam garantili bir kurs düzenleyeceğiz. Garsonluk kursu için başvurular hala alınıyor. 20 Mayıs’ta seçimlerimizi yapıp, kursa hemen start vereceğiz.” dedi.
Kursa katılanlara 20 lira kurs ücretinin yanı sıra genel sağlık sigortası yaptıklarını da ifade eden Ergin, “’Ben işsizim, iş arıyorum, iş kuracağım’ diyen herkesi kursa bekliyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0