1999 öncesi yapılar Kentsel Dönüşüme girmeli

ABONE OL
Kasım 6, 2015 21:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 yıl önce yıkılan Isparta Orma Evlerinin olduğu alan üzerinde yapılacak olan Metropolitan Evlerinin temeli atıldı. Ancak devletin kira yardımında süre bitti.
48 daireli Gülistan Orma Evleri, Isparta’nın ilk kentsel dönüşüm projesi ama projenin temelini atmak en sona kaldı. Nedeni ise 48 hak sahibinden 47’sinin kabul edip, 1’inin konuyu mahkemeye taşımasından kaynaklanıyor. Mahkeme nedeniyle 1 yıl geciken kentsel dönüşüm süreci diğer 47 hak sahibini mağdur etti. Devletin kira yardım süresi biti. Vatandaşlar taşındıkları evin kirasını 11 ay cepten ödeyecekler.
Kentsel Dönüşüm Projesi Müteahhidi İnşallah Mühendisi Mustafa Özaydın, “işgüzarın birinin yüzünden yaklaşık 1 yıl işin başlaması gecikti. Burada hep garip-gureba insanlar var. Biz hızla davranarak o mağduriyeti mümkün olduğunca gidermeye çalışacağız” dedi.
ZOR OLDU AMA BAŞARDIK
Gülistan Orma Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nde temel  atma sevinci yaşandı. Metro Mühendislik, işin başlaması nedeniyle Orma Evleri sakinleri ile şantiye çalışanlarına yemek verdi.
Metropolitan Temel Atma
Orma evlerinin kentsel dönüşüm sürecine dahil edilmesi için öncülük eden Rüştem Hoşgör ile İsmail Yiğit, burada yaşanan mağduriyetin diğer sitelere örnek ve ibret olması gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşümün vatandaş için çok faydalı olduğunu belirten Rüştem Hoşgör, “Orma evlerinde üyelerimizi ikna etmeye çalıştık. Bazı sorunlar yaşadık. Isparta’da ilk kez kentsel dönüşümde yaşadık ama zorluklar yaşadık. Üyelerimizden birisi itiraz etmesi nedeniyle mahkemelik oldu. Neticede kazandık ama üyelerimiz 11 ay mağdur olacaklar, ceplerinden kira parası vermek zorunda kalacaklar. Bu durum örnek olsun. Kimse böyle itiraz yollarına gitmesinler, insanları mağdur etmesinler. İnşaatımız başladı. Metro Mühendislik sahibi Mustafa bey çok mücadele verdi, üyelerimize bu daireleri en kısa sürede teslim etmek için çalışıyor. Çok zorlandık ama sonunda başardık. Şimdi temelimiz atıldı. İnşallah 18 ay gibi kısa süre içerisinde evlerimizi teslim edecek. Kendisi çok vicdanlı ve saygılı bir insan. Belki de daha kısa süre içerisinde bitirecek” diye konuştu.
ALMANYA’DAN GELİP-GİTTİLER BURADAKİ ADAMI İKNA EDEMEDİK
4 İsmail Yiğit ise mahkeme sürecinin hak sahiplerini mağdur ettiğini belirtti. Yiğit, şöyle konuştu: “Kentsel dönüşümde ilk işe başlayan bizdik. Fakat zorlandık. 3 ay gibi kısa sürede bütün ortaklarımızla anlaştık fakat bir ortağımızla anlaşamadık. Mahkemelik olduk. Mahkemeyi kazandık. Hem Isparta’da hem Antalya’da davamız sürdü. Fakat Türkiye’de bürokraside şikayetçiyiz. Bir evrağımız Tapu’dan Çevre Müdürlüğü’ne 1.5 ayda gitti. Mahkeme nedeniyle ortaklarımız mağdur oldu. Ortaklarımızın çoğu emekli. Şimdi devletin kira desteği bitti. Ceplerinden ödeyecekler. Şirketin de suçu yok. Bu işin güle oynaya bitmesini isterdik. Fakat anlatamadık, ayağına 10 kez gittik. Anneleri razı oldu fakat çocukları razı olmadı. Allah’a şükür başardık, ortaklarımıza hayırlı-uğurlu olsun. Metro Mühendislik şirketine çok teşekkür ederiz. Bize çok yardımcı oldular. Mustafa beye çok çok teşekkür ederiz.
Dövmeye kalktılar, sövmeye kalktılar. ‘Bizi tehdit ettiniz’ diye iftira attılar. Ama biz başarıya ulaştık, mutluyuz. İnşaatlarımız başladı ortaklarımız memnun. Emekli ortaklarımız var şimdi ev kirası vermek zorunda kalacaklar. Bizim durumumuz bundan sonra kentsel dönüşüme girecek vatandaşa hem örnek hem ibret olsun. İnsanları inandırmak çok zor. Almanya’da, Fransa’da ortağımız var. Heryerde var. Almanya’daki arkadaşa telefon açıyoruz adam uçağa binip geliyor, sözleşmeyi imzalayıp gidiyor. Ama buradaki vatandaşı getiremedik.”
1999 ÖNCESİNDE YAPILAN EVLER KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMELİ
Kentsel Dönüşüm Müteahhiti Metro Mühendislik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Mustafa Özaydın, halkın yaşadığı mağduriyeti mümkün süre kısaltacaklarını söyledi. Özaydın, şöyle konuştu:
“Isparta’ya hayırlı-olsun. Isparta’da kentsel dönüşüm anlamında ilk başlayan projedir. Ancak işgüzarın birinin yüzünden yaklaşık 1 yıl işin başlaması gecikti. Burada hep garip-gureba insanlar. Onlar 1 yıl kadar mağdur oldular. Biz hızla davranarak o mağduriyeti mümkün olduğunca gidermeye çalışacağız. Burada 48 daire var idi. O binalar yıkıldı yerine 168 tane modern ve dayanıklı evler yapacağız. Evleri yıkarken toz-buz oluyordu. Zemindeseniz aynı. O binalar nasıl ayakta durdu, Allah korumuz. Fore kazıklarımızı çaktık. Bu deprem anlamında çok çok güvenli. İnşallah Isparta’nın her yerinde kentsel dönüşüm gerçekleşir. Özellikle 1999 öncesi yapılan binalar deprem sırasında çok ciddi sıkıntılar yaratabilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0