Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

180 Bin Kayıp Seçmen Nerede?

İYİ Parti Antalya Milletvekili

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, deprem bölgesinde cep telefonları cevap vermeyen 180 bin kişinin durumunu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, GSM operatörlerinin açıklamalarıyla ortaya çıkan180 bin aboneden 6-7 Şubat’tan itibaren hiçbir sinyal alınamadığı hatırlatarak, bu kayıp seçmenlerin akıbetini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.  Subaşı, isimleri belli bu abonelerin listesi GSM operatörlerinden alınarak, ölüp ölmedikleri ve seçmen kütüklerinden çıkarılıp çıkarılmadıklarının belirlenerek kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Antalya Milletvekili Subaşı, TBMM Başkanlığına, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından cevaplandırılması istemi ile verdiği soru önergesinde; AFAD verilerine göre, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık şiddetli iki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının son olarak 50 bin 96, yaralananların sayısının ise 107 bin 204 olarak açıklandığını hatırlattı. Subaşı, yine resmi verilere göre deprem deprem bölgesinden tahliye edilenler ile kendi imkanları ile gittiği illerde valilik ve kaymakamlıklara başvurarak kayıt yaptıran kişi sayısının 1 milyon 971 bin 589 kişi olduğunu belirterek, kayıt yaptırmayanlar ile bu sayının 2 milyonu aştığı söyledi.

Ulaşılamayan kayıp vatandaşlarımız var

Milletvekili Subaşı, bölgeden ayrılan, hayatını kaybeden ve yaralananların yanı sıra ulaşılmayan ve kayıp olduğu tespit edilen vatandaşların olduğunu İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz ve GSM operatörlerinin açıklamalarıyla öğrendiklerini belirterek, şunları söyledi:

“180 bin aboneden 6-7 Şubat’tan itibaren hiçbir sinyal alınamadığı basına yansımıştır. Bu abonelerin ad ve soyadlarıyla kimler olduğu GSM operatörlerin bilgisindedir. Kamu kurumları da talep doğrultusunda bu listelere erişebilmektedir. Adalet Bakanlığı ve YSK’nın, 180 bin abonenin akıbeti, nerede oldukları, oy kullanma durumları, öldükleri tespit edildiyse seçmen listesinden çıkarılıp çıkarılmadıkları konusunda hangi çalışmaları yaptığını kamuoyu ile paylaşılmadı”

Kamuoyu bilgilendirilmezse seçime şaibe karışır

Adalet Bakanlığı’nın ve YSK’nın seçimlerde parmak boyası uygulamama kararı aldığını da hatırlatan Hasan Subaşı, “Seçmen listelerinden öldüğü veya kayıp olduğu tespit edildiği için kaç seçmenin listelerden çıkarıldığını da açıklamadınız. Tüm bu yaşananlar seçim sandığı üzerine gölge düşürecek, şaibe yaratacaktır” diyerek bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

  1. 2023 seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin ilan edilen listelerinden ölüm ve kayıp nedeniyle çıkarılan kaç vatandaşımız vardır?
  2. GSM operatörlerinin sinyal alamadığı 180 bin vatandaşımızın akıbeti, nerede oldukları, oy kullanma durumları hakkında başlattığınız bir çalışma var mıdır?
  3. Bu 180 bin abonenin kim olduklarını, ad ve soyadlarını GSM operatörlerinden talep ettiniz mi?
  4. Bu 180 bin abone, 2023 seçimlerinde oy kullanacak seçmen listelerinde hala yer almakta mıdır? Yoksa listelerden çıkarılmış mıdır?