Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“100. Yılında Çanakkale Ruhu ve Çanakkale Türküleri”

Dünya tarihinin müstesna kahramanlık

Dünya tarihinin müstesna kahramanlık mücadelelerinden biri olan “Çanakkale Zaferi”, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen bir programla kutlandı. “100. Yılında Çanakkale Ruhu ve Çanakkale Türküleri” isimli etkinlik kapsamında Çanakkale şehitleri saygıyla anıldı.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Okutman Turgut Ermumcu ve Grup Bergüzar konuk olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Topluluk Başkanı Emrah Yıldız, bu tür organizasyonların millet olarak ortak duyguları paylaşmaya vesile olduğunu belirtti.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız ise programda yaptığı konuşmada, Çanakkale şehitlerini, savaşın 100. Yıl dönümünde saygı, minnet ve şükranla andıklarını ifade etti.Çanakkale sadece Türklerin değil, tüm dünya tarihinin bir parçası olduğunu söyleyen Akyıldız, “14 yaşındaki çiçekleri orada olduğu gibi soldurmak istemiyorsak yapmamız gereken dersliklerde derslerimize çalışmak, laboratuvarlarda bilim yapmaktır. ”dedi.

Daha sonra konferansını vermek üzere kürsüye gelen  Okutman, Çanakkale Savaşından bahsederek 18 Mart kahramanlarının hikâyelerini anlattı. Ermumcu,  “Bizler vatanımızda barış ve huzur içinde yaşıyorsak, toprağın altındaki şehitler sayesindedir. Çanakkale’de dünyada eşi- benzeri olmayan bir savaş yaşanmıştır. Çanakkale’yi anlamak, şanlı ecdadımıza minnet duygularımızı arz etmek için onları anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Grup Bergüzar, eşsiz müzik dinletisiyle dinleyenlerin beğenisini topladı.

Programın sonunda Topluluk Başkanı Emrah Yıldız, Okutman Turgut Ermumcu’ya ve Grup Bergüzar’a plaket takdim etti.