ALTIN 175,2677
DOLAR 4,0795
EURO 5,0103
BITCOIN $8.900
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 16°C
Çok Bulutlu

ŞARKİKARAAĞAÇ 150 YAŞINA GİRİYOR

10.06.2012
A+
A-

Yerleşim merkezlerinin genellikle bir tarihi vardır ve bu tarih mihenk noktasıdır. Genel değerlendirmeler yapılırken bu tarihler baz alınır. Nereden-nereye geldik anlamında.. Böylelikle de normatif değerlendirmeler yanında tedbirler de gündeme alınır ve belki de takipler başlar. Neden buradayız? Ne yapılabilirdi de yapılmamış? Halâ yapılabilecek bir şeyler var mı? Kimlere hangi rol ve görevler verilmeli? Hangi kişi ve kurumlardan ne tür katkılar alınmalı/alınabilir? Vb.

Bakın, hiç suçlu arayan bir sorum yok! Çünkü ben geçmişle hesap görülürken kişilere dayalı suçlamaların şık olmayacağını ve hatta bir anlamı da olmayacağını düşünenlerdenim. Zira geçmişi yerinde bırakıp-yeni mecralara yönelmenin yararına inanırım. İllâki de geçmişle bağlantı kurulacaksa, ders çıkarılmasını öneririm.

Hepinizin bildiği gibi ben Şarkikaraağaçlıyım. Herkes gibi memleketi için iyi duygular besleyenlerdenim. Memleketseverim. Ülkemi sevdiğim kadar da memleketimi severim. Aynı duyguları herkes yaşar mı bilmem ama küçük kırgınlıkların memlekete küskünlüğe dönüşmemesi temennimdir.

Başlıktaki 150 yıl kavramını soracaksınız, biliyorum.

2013 Şarkikaraağaç’ımızın ilçe oluşunun 150. Yılı.

Gerçi 100.yılı ihtilal sonrasına denk geldiği için kimsenin bunu düşünecek hali yoktu belki ama bugün 150. Yıl için beklentilerim var. Tabii ki ilçe Kaymakamı ve ilçe Belediye Başkanından..

Bu konu ile ilgili bir planlamaları var mı öğrenmek için Şarkikaraağaç Kaymakamlığı resmi internet sayfasına not bıraktım ama geri bildirim alamadım. Bu sebeple de konuyu buradan gündeme getirmek istedim.

1.Şarkikaraağaç’ın ilçe oluşu ne kazandırdı?
2.Şarkikaraağaç’la birlikte ilçe olan yerleşim yerleri nereleridir?
3.Şarkikaraağaç emsal tarihte ilçe olanlarla aynı durumda mı?
4.Şarkikaraağaç’ta 150 yıllık Kaymakam, Belediye Başkanı kimler olmuş?
5.Bu insanlar ne tür hizmetler üretmiş?
6.Şarkikaraağaç’ta nüfus artışı ne durumda?
7.Şarkikaraağaç’ta insan mutluluğu için neler yapılıyor?
8.Kazandırılmış-kaybedilmiş tesisler nelerdir?
9.SBS_ÖSS başarıları nelerdir?
10.Okullaşma ve okur-yazarlık ortalamaları nerelere gelmiştir?
11.Ekonomik kazanım kaynakları ne durumdadır?
12.Yatırımlardan gerekli payı almakta mıdır? Vb artırılabilecek konularda bir dökümantasyon hazırlığı ve hatta sunumu hazırlığı en çok beklediğim çalışma olacaktır. Geçen haftayı Şarkikaraağaçta geçirdim. Tabii ki Kızıldağ’a da yolumu düşürdüm. Oradaki prefabrik evlerin ağır kış şartlarına boyun eğmişliğine üzülerek şahit oldum ama Belediye hızlı bir tadilat gerçekleştiriyordu, sevindim. Lokantada fırından çıkacak yiyecekleri beklerken Mart-2012 yayını bir renkli basım kitap/broşür gördüm. Belediye yayını. Hiç haberim olmamıştı ama en garibi de benimle birlikte orada olan kütüphane görevlisinin de haberinin olmaması ve orada görmüş olmasıydı. İçinde çok az bilgi ama çok fazla reklam vardı. Hangi maksatla yayınlandığı sayfaları çevirdiğimde belli oldu.

Herneyse konum bu değil. Umarım ne demek istediğimi doğru anlatabilmişimdir.

ŞARKİKARAAĞAÇ 150 YILDA NEREDEN-NEREYE GELDİ?
KİMLER NE HİZMET ÜRETTİ?
DAHA NELER YAPILABİLİR?

Bu işe kafa yoran herkese selam ve sevgilerimle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevgili hemşehrim! “Başlıktaki 150 yıl kavramını soracaksınız, biliyorum” diyorsunuz.
    Şimdi ben bu 150. Yıl kavramı” ve “2013 Şarkikaraağaç’ımızın ilçe oluşunun 150. Yılı” ifadeniz itibariyle soruyorum: Şarkî Kara Ağac’ın ilçe oluşu 2013-150=1863’te midir?
    Hayır.. Niye? Çünkü bu tarihte Anadolu’da ilçe olan bir şehir yoktur ki Kara Ağac olsun. Konya Vilayet Salnamelerine bakılacak olursa Kara Ağac 1964’te değil, 68’de ilçe ve 1875’te de ilk defa belediye olmuştur. Bütün bunları sarkikaraagaclim.com sitemizde açıklamama rağmen bir türlü 1864 yanlışından kurtulamadık..
    İnşallah bir gün bu yanlışlardan kurtuluruz da doğru tarihlerde buluşuruz.. Dua ve selâm ile..