Kitap fuarı izlenimleri

Yazarlar - Mart 22, 2018 8:39 pm A A

9 Mart Cuma günü ikincisi düzenlenen kitap fuarın gezdim. Şehrin baya dışına yapılan Gök kubbenin ev sahipliği yaptığı alana girdiğimde ilk önce arabamı park edeceğim alana girdiğimde ağzımdan dakka bir-gol bir sözleri döküldü. Büyük bir toprak alan düzeltilerek otopark yapılmıştı. Alana girdiğimde dört-beş portatif dükkan dikkatimi çekti. Belediye herhalde kalabalığı tahmin ederek hazır yiyecek esnafına kiralamış olmalı dedim. Bahçede iki büyük gurup halinde öğrenci topluluğu vardı. Öğrenciler gezdirilmeye getirilmiş olmalıydı. Binaya Cuma günü gelmemin sebebi hafta sonu kalabalığı dışında ziyaret edebilmekti.

Gördüğüm öğrenci ve öğretmenlerin dışında çok az ziyaretçi vardı. Çadır şeklinde yapılan binanın ana direği etrafına minderler konularak dinlenme alanı oluşturulmuştu. Sere serpe dinlenen gençlerin yanında bir anons sistemini fark ettim. Stantları gezerken seslerin geldiği yere yönelince paravanalarla çevrilen bir alanda sohbet yapıldığını anladım. Merakımı yenemeyip oturup izledim. Coğrafya- felsefe ilişkisini inceliyordu. Bir taraftan düşünüyordum, Belediye sanki fuarı tam hazırlanamadan yapılmış gibi geldi. Belediye bu kadar geniş kesimli ziyaretçinin geleceği alana bir stant açmayı düşünememiş olması tuhaftı. Şehrin kültürünün tanıtımının yapabilecek böyle bir alan ne kadar iyi olurdu. Ayrıca hafif bir müzik yayını, dolaşan birkaç palyaço kıyafetli (Keloğlan- Nasrettin hoca gibi)tanıtımcı, pamuk şeker, elma şeker-macun-şerbet ikramı yapılabilirdi. Kitap fuarını tanıtan kitapçık da hiçbir bilgi yoktu. Bir de kafama takılan imza günü için ilimize gelen bu kadar kıymetli yazar programının dışında şehrimize bir şeyler katabilecek düzenlemeler yapılabilirdi dedim.

2. düzenlenen kitap fuarı bile derken utanıyorum. Kitap okumayı seven birisi olarak bu kadar geç kalınmasını kabul edemiyorum. Kitap fuarı düzenlemek sadece stant kiralayıp, para kazanmak olmamalıydı. Fuar şehrimize yeni bir soluk katabildi mi sorusunun cevabını sizlere bırakıyorum. Eleştirilerimi belki gelecek kitap fuarı düzenlenirken belki daha hazırlıklı olmak adına dikkate alınır ümidiyle not alıyorum.

Yazarlar - 8:39 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER