Fatih İkinci El Kitap Pazarı

Okunuyor | Fatih İkinci El Kitap Pazarı

Onu bir arkadaşım aracılığıyla tanıdım. İsmi Bedrettin AYKAN, eski Çarşamba pazarı yanındaki fatih çarşısında Fatih İkinci El Kitap Pazarının sahibiydi.

Kitabı bu kadar sevmeme ve içli dışlı olmama rağmen dükkândan içeri girdiğimde yaşadığım şaşkınlığımı anlatamam. Böylesini anlı-şanlı kütüphanelerde bile görmemiştim. Gözümün gördüğü her yer kitapla doluydu. Önce durup bir seyrettim, bu muhteşem manzarayı iyice içime çektim. İki tarafının kitap kuleleri ile çevrelendiği küçük masasında yine bilgisayarının başındaydı.

Karşılıklı çayımızı yudumlarken o anlattı, ben gözlerim dalgın dinledim.1956 yılında Gelendost doğumlu olduğunu, liseyi Şaik de bitirip 1972-73 döneminde diploma aldığını, on yıl kadar halıcılık yaptığını, sonra çay ocağı işlettiğini anlattı. 1998 yılında emekli olunca Sultanahmet Kitapevinin dikkatini çektiğini, ilimizde ikinci el kitap satışının ilk kez onun yaptığını, kendisinin de her zaman kitap okumayı sevdiğinden, esnaflık yaparken bile boş zamanlarında kitap okuduğundan bu işi yapmayı düşünmüş. O zamanlar bakanlık ders kitaplarını vermediğinden öğrenciler kendi kitaplarını verip bir üst sınıfın kitaplarını alırlardı. İyi para kazandık ama Sultanahmet daha sonra Antalya’ya taşındı, şimdi orada hizmet veriyor diyor.

Dükkanda ortalama yirmi beş bin kitap bulunmakla birlikte, ilk baskılar, imzalı kitaplar Osmanlıca kitapların varlığını belirterek, hemen kalkıp Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin 1847 yılında yapılan taş baskı nüshasını, cumhuriyetin ilk yıllarında Osmanlıca çıkarılan Resimli ay mecmuasını gösteriyor. Bunları nereden bulduğunu sorunca geçenlerde üç tırtır (üç tekerlekli araç) kitap aldığını ölen bir adamın varislerinin 1930-40-50 yıllarda basılmış bu kitapları hurdacı çağırıp sattıklarını anlattı. Hemen arkasında elle yazılmış Osmanlıca bir yazı görünce soruyorum ne ararsan bulunur, derde devadan gayri anlamında kendisinin yazdığını, Osmanlıcayı da kitaplardan kendi kendine öğrendiğini söylüyor.

Hiç unutamadığı ve hala hatırladıkça güldüğü bir anısını benimle paylaştı. ‘’İki oğlumla kitapları düzenliyorduk, bir bayan gelerek bir maniniz yoksa, annemler size gelecek dedi. Ben şaşırdım ve elimde olmadan buyursun gelsinler dedim. Oğlum baba bu bir kitap adı deyince düştüğüm durumu anladım.’’ Karşılaştığımız sorunlara gelince, ara sıra polis eşliğinde kültür müdürlüğünden baskına gelir ve korsan kitap araması yaparlar. Bandrolü olmayan kitaba korsan muamelesi yapıp, mahkemeye sevk ediyorlar. Yasa 1996 yılında çıkmasına rağmen o zamanın kültür müdürü bizimle toplantı yapıp 2002 baskılarından sonrasına bakarız demişti.

Âmâ ekip geliyor söz gelimi 1980 baskılı kitapta neden bandrol yok diye soruyor. Şimdi bunu nasıl anlatırsınız, karşınızdaki bunu nasıl anlar? Bir de bir şey söyleyeyim böyle bir durumda bizi koruyacak meslek kuruluşumuz yok. Biz Isparta’daki Bakkallar Odası içinde yer alıyoruz. Sanırım il genelinde 70-80 kitapçı esnafı olmamıza rağmen neden bakkallar odası içindeyiz onu da bilmiyorum. Yaptığımız işten dolayı mahkemelik olsak arkamızda bir meslek kuruluşumuz yok deyişim bundan. Bu sıkıntıları anlamak mümkün değil ama her şeye rağmen kitabı seviyorum ve bu işi zevk alarak yapıyorum.

Burada kitaplarımın bakımını-temizliğini tek tek yaparım. Her gün sabah 08.30-19.00 arası kesintisiz, sadece Pazar günleri 15.00 gibi kapatmak şartıyla sürekli sevdiğim bu işle uğraşıyorum. Bir de içimdeki bir ukdeyi söyleyeyim, Ben on yedi yıldır burada ve bu dükkanda ikinci el kitap ticareti yapıyorum, çayımı içmeye kültür müdürlüğünden hiç gelen olmadı.

Kitapları sevenler, kitap sohbeti yapmak isteyenler, kitap arayanlar yada tanışmak isteyenler sizleri Fatih İkinci el Kitap Pazarına bekliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın