CHP’nin tercihi ne olacak?

Yazarlar - Ocak 26, 2015 9:46 pm A A

Parti tabanından gelen isimlerle mi, yoksa sağ kökenli isimlerle mi? Yola devam edilecek. Her ikisinin de ciddi riski var.

Son günlerde CHP’de Haziran seçimleri için milletvekili sıralamasının nasıl belirleneceği tartışılıyor. Aynı tartışma MHP için de var. Ama MHP’de Genel Merkezin alacağı karara tabanın itirazı fazla olmaz.

CHP’de ise durum farklı. CHP’de tam bir yol ayrımı söz konusu. Ya parti tabanından gelen isimlerle yola devam edilecek, ya da merkez sağdan gelen isimlerle milletin önüne çıkılacak.

Kararı genel merkez verecek. Büyükşehirler için önemli bir durum değil. Ama Isparta ölçeğindeki şehirler için çok ama çok önemli.

CHP tabanı ön seçim istiyor. Üye bazlı ön seçim yapılsın, sıralamada kim çıkarsa aynen uyulsun. Demokrasi için, parti bilinci için olması gereken bu.

Ancak, tamamen parti teşkilatları, partililerin kararları ile verilecek kararlar CHP’nin Isparta’da milletvekili çıkaramama gibi bir riskini ortaya çıkarıyor. Ön seçimde daha önce başka siyasi partilerde siyaset yapmış isimlerin listeye girmesi veya listenin üst sıralarında yer bulması mümkün değil.

Tamamen CHP tabanına kilitlenmiş bir liste ve yapı ile CHP vekil çıkaramayabilir.

Çünkü özellikle geçmişte “merkez sağ” olarak nitelendirilen DP oylarına ihtiyaç var. 2011 seçimlerinde CHP bu oyları ciddi oranda aldı ve vekil çıkardı.

Bugün de durum aynı. Merkez sağın liberal oylarına ihtiyacı var CHP’nin.

Tersine baktığınız zamanda sıkıntılı bir durum söz konusu. Geçmişte başka siyasi kulvarlarda bulunan isimlerin ön plana çıkması, listenin tepesine konulmasına bu kez parti tabanı tepki verecek.

Parti tabanının kabul etmeyeceği bir isim de milletvekili çıkarma açısından CHP’ye sorun yaratır. CHP bugün itibariyle bir çıkmaz içinde görünüyor.

Hiç kimse CHP’nin 2011 seçimlerinde aldığı 56 bin oya göre hesap yapmasın. 56 bin oyu ikiye bölsünler ve hesabı ona göre yapsınlar. Yani 56 bin oyun neredeyse yarısı CHP’nin kemik oyu olmayan, DYP kökeninden gelen oylar. 2011 süreci ve Ali Haydar Öner’in adaylığı hem tabanı hem ödünç oyları bir araya getirmişti.

2015’te durum tamamen farklı. Hem tabanı tutacak, hem ödünç oyların CHP’de kalmasını sağlayacak bir model bulunmadığı, iyi isimler listeye konulmadığı sürece CHP’nin vekilliği ciddi risk taşıyor. CHP Genel Merkezi “sağ” kökenli adaylara sıcak bakıyor gibi.

CHP’nin genel merkez yönetimi tercihini hangi yönde kullanacak bilmiyoruz ama CHP’de sular kısa sürede durulmayacağa benziyor.

NOT: Siyaset ve siyasi gelişmelerle ilgili yazılarımızla ilgili olumlu – olumsuz görüşler alıyoruz. Hepsine saygı duyuyorum.

Ancak herkes şunu iyi bilsin. Yazılarımızın tamamı bir tespit ve vatandaşın görüşlerinin yoruma dökümüdür. Herkes bilir ki; her gün tabir yerinde ise “altı yok pabuç gibi” toplumun her kesimi ile görüşür, her yere girer – çıkarım. Elhamdülillah nabzı da iyi tutarım. Bu nedenle tespitler taraflı değildir.

Yazarlar - 9:46 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER