Bu konu herkesi aşar

Yazarlar - Temmuz 6, 2016 9:59 pm A A

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın açıklamasına bakılırsa; yaklaşık 4-5 milyon Suriyeli ye Türk vatandaşlığı verilecekmiş.

Bu karar çok önemli ve riskli bir karardır. Bu kararı ne Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne hükümet, ne meclis tek başına veremez anayasa ya aykırıdır ayrıca büyük risk taşır. Bu kararı ancak referandumla Türk Milleti vatandaşı karar verebilir. Çünkü kararın sonuçları kültürel, politik, ekonomik ve sosyal olarak doğrudan ve her yönüyle milletin kendisini etkileyecektir.

İşsizliğin korkunç boyutlara ulaştığı, gelir dağılımının adaletsizleştiği, milyonlarca Suriyeli’nin sayısal büyüklük bakımından tüm dengeleri alt üst edeceği aşikardır. Bu bazı bölgelerde demografik yapıyı bozacak kadar ilerde önlenemez sıkıntı ve sorunlara yol açacaktır.

Bu kararı almak % 50 ‘ yi bırakın % 60-70 oy ile seçilmiş hükümet veya Cumhurbaşkanı bile olsa yetkilerini aşacak bir durum olup kesinlikle halk tarafından refere edilerek halkı referans almış bir oylanmış karar ile mümkündür.

Bugün bazı siyasi edinimler ve çıkarlar için alınacak bu karar İleri de tarihe kara harflerle geçecek milletin çok ağır ödeyeceği bedellerle doludur. Sadece çoğunluk oyunun bile yetmeyeceği bu kararda önce stratejistler, akademisyenler, sosyologlar, siyaset bilimciler halkı karar öncesi eğrisi doğrusu, getirisi-götürüsü açıkça aydınlatılmış,yön gösterici kafa yorması gereken konuda; “ben yaptım oldu ” diyemezsiniz bu kararın vebali ağırdır.

Secattin Büyükdavraz – Hedef Tv-Gazete32.

Yazarlar - 9:59 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER