Aynı kafa devam ediyor

Yazarlar - Temmuz 22, 2015 11:24 am A A

Ağızlarında sadece “doğa”yı koruma sloganı. “Ne yapılacağını bilmezler, sadece istemediklerini” söylerler. Bu kafa Türkiye’ye çok şey kaybettirdi

Bu ülkede belirli bir kesim vardır; her zaman “istemezleri” oynarlar. Bahaneleri ise “doğa” ve “doğayı koruma” sloganlarıdır. Sanırsınız ki, doğayı sadece onlar seviyor, sadece onlar koruyor, yapılacak yatırım ve çalışmalar doğayı katledecek.

Yatırım yapılır, önce bunlar kullanır, unutarlar önceki yaptıklarını.

Aynı durum bu günlerde Gölcük için geçerli. Orman Milli Parklar Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk. Bu ismi Ispartalı bir çok insan bilir. Çalışkan, vizyoner, memleket sevdalısı, proje üreten bir bürokrat. Isparta ve bölgeye de önemli hizmetleri var.

Uzun süredir de Gölcük üzerinde çalışıyor. Tek derdi var Gölcük gibi bir tabiat harikasını Isparta ve Türkiye’ye kazandırmak; marka yapmak. Yani memleket için, Isparta için çalışıyor.

Proje Gölcük ve Isparta açısından çok ama çok önemli. Abant Türkiye’de nasıl bir marka ise bu proje ile Gölcük Abant’ın önüne geçecek noktada.

Proje “koruma – kullanma” dengesini sağlamak amaçlı. Yani doğa – çevre – ağaç katliamı yok. Tam tersi koruma var.

Peki bizim adı “Çevreci – doğa sever” olanlar ne yapıyor. “Gölcük’te doğa katliamı yapılacak, proje hayata geçmesin.”

Sorsanız, projenin ne olduğunu bilmezler, ne yapılacağını bilmezler? Projenin Isparta ve Türkiye’ye katacağını bilmezler. Sadece “yapılmasın” derler. Çünkü dertleri başkadır.

Doğa ile ilgili “koruma – kullanma” dengesi gözetiliyorsa sorun yoktur. Ancak bu zihniyet sadece “koruma” kapsamındadır. Tabii ki korunsun, tabii ki doğa katledilmesin. Ancak, insanların yaşam standardı ve yatırım için sınırlı oranda “kullanmayı” da düşünmek zorundasınız. Denge kurulduğu sürece yatırımlar yapılmalı.

Malum zihniyet gibi düşündüğünüz de insanlara yaşama hakkı dahi vermezsiniz.

Ayrıca, projede doğa katliamı yok, ağaç katliamı yok. Gölcük’teki mevcut yapı korunarak yapılacak yatırımlar var. Kimse kusura bakmasın; bir – kaç ağaç kesilecekse kesilir. Yerine binlerce dikilir.

“Her şeyi koruyalım” diye bakarsanız, ülkeyi yaşanamaz hale getirirsiniz. Yapılacak şey “koruma – kullanma” dengesini sağlamaktır.

Yaptıkları sadece konuşmak, slogan atmak, çevreci geçinmek olan bu insanlara sormak gerekiyor:”Siz doğayı korumak için ne yapıyorsunuz?”diye.

Bu yazıdan sonra sosyal medya ve basın üzerinden bana karşı saldırıya geçeceklerini biliyorum. Ama şimdiden söyleyeyim: Umurumda değil.

Bu ülke bugüne kadar sizin gibiler yüzünden çok çekti.

Dengeyi bozmadan, bir iş yapılacaksa – yapılır ve gerekirse telafi edilir. Sayın Adnan Yılmaztürk, Sayın Fevzi Özdemir ve proje üzerinde çalışanları tebrik ediyorum. Isparta kamuoyunun sesini yükseltmesi ve bu yatırımlara destek olması gerekiyor.

Hiç kimsenin “doğanın” korunması noktasında endişesi olmasın. Ancak sloganlarla “insanlara eziyet” çektirmenin de bir anlamı yok.

Aynı kafa İstanbul’a üçüncü köprüye de, üçüncü havalimanına da, otoyollara da, kısaca her şeye karşı. Biz “doğayı” da koruruz, yatırımlardan da faydalanırız. Sizin niyetiniz “ilk çağlarda” kalmaksa bizce mahsuru yok.

Yazarlar - 11:24 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER