YPG, Türkiye’nin ‘kırmızı çizgi’sini geçti

Okunuyor | YPG, Türkiye’nin ‘kırmızı çizgi’sini geçti

YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri Türkiye’nin ‘kırmızı çizgimiz’ dediği Fırat’ın batısına geçti.

Türkiye’nin Suriye sınırının büyük bölümünü eline geçiren PKK ile bağlantılı YPG güçleri, Fırat Nehri’nin batı yakasına geçerek ilerlemeye başladı. Türkiye daha önce “Fırat’ın batısına geçilmesi kabul edilemez” mesajı vermişti.

ABD’DEN HAVA DESTEĞİ

Büyük bölümünü YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin, önceki akşam Kobani’nin güneyinde bulunan stratejik Tışrin Barajı’nı ele geçirdiği kaydedildi. Muhaliflerin Kobani’nin güneyinde birkaç gündür IŞİD’e karşı operasyonları sürüyordu. Operasyona ABD de hava desteği sağlıyor. Operasyon kapsamında yaklaşık 70 köy ve birçok mezranın IŞİD’in elinden geri alındığı belirtiliyor.

DÖRTTE 3’Ü YPG’Lİ

Kasım ayı başında açıklama yapan Washington, Türkiye’nin kaygılarını dikkatle incelediğini ve ‘YPG’ye artık yardım etmeyeceğini’ duyurmuştu. Bölgeden IŞİD’i çıkarmak için hava desteğini Suriye Demokratik Birlikleri’ne yapmaya başladı. Ekim ayının başında ABD desteğiyle kurulan Kürt-Arap koalisyonu Demokratik Suriye Birlikleri son birkaç aydır bu operasyon için hazırlık yapıyordu. ABD bu birliklere havadan cephane desteğinde de bulunmuştu. Ancak bu birliğin de başını aslen PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri kanadı YPG çekiyor. Birliklerin dörtte üçü YPG’li Kürt savaşçılardan, geri kalanı çoğunlukla Türkmen ve Arap birliklerinden oluşuyor.

ERDOĞAN: KİMSE GEÇEMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da yapılan G20 zirvesi öncesi “Fırat’ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Kimse Fırat’ın batısına bir defa geçemez. Bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konuda hassasiyetlerimiz çok daha farklı bir şekilde devam edecek” demişti.

Ankara, Türkiye sınırında Fırat’ın batısında IŞİD’in elinde bulunan Azez-Cerablus hattının güvenlikli bölge ilan edilmesini talep ediyor. Ancak ABD ve Batı ülkeleri bölgeyi ilk aşamada sadece IŞİD’den temizlemek için harekat yürütüyor. Türkiye, bölgenin ‘temizlenmesi’nin ardından Türkmen ve Arapların yerleştirilmesini istiyor. YPG’nin sınırda Fırat Nehri’nin batısına geçmesi ve şu an IŞİD kontrolünde olan Cerablus’a yerleşmesi, Ankara’nın kırmızı çizgisi.

TIŞRİN’İN ÖNEMİ

Tişrin Barajı, IŞİD’in bölgedeki önemli üslerinden biri. Halep kırsalında IŞİD kontrolündeki bölgeden Rakka’ya geçiş yollarının da üzerinde yer alıyor. Rakka, IŞİD’in Suriye’deki merkezi konumunda. Bu noktayı aşmak, YPG için IŞİD’in bölgedeki güçlü merkezlerinden Mumbuç ve kuzeyde Türkiye sınırında yer alan Cerablus kentlerine yaklaşmak anlamına geliyor. Ayrıca baraj önemli su ve elektrik kaynaklarını da sağlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın