ALTIN 238,9587
DOLAR 5,8190
EURO 6,5481
BIST 96.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 12°C
Hafif Sağanak Yağışlı

Terörle topyekün mücadele genelgesi

28.12.2015
A+
A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzaladığı ve valiliklere gönderilen özel genelgenin tüm detaylarına ulaşıldı.

Hükümetin değişiklikler yaptığı terörle mücadele konsepti, sadece silahlı güvenlik güçlerine değil, bu güçlerin dışında kalan tüm devlet kurumlarına sorumluluklar yüklüyor. Hükümet, bilindiği gibi Suruç ve Ceylanpınar’da yaşanan olayların ardından terörle mücadele konseptini değiştirmişti.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre; Bu değişim sırasında, hükümet PKK’yla daha aktif mücadele edilmesi çerçevesinde özellikle valiliklere ve güvenlik güçlerine bazı yeni talimatlar verdi.

AĞUSTOS’TA BİR KISMI KAMUOYUNA YANSIMIŞTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu’da kamu güvenliğinin sağlanması için valiliklere özel bir genelge göndermişti. Geçen Ağustos tarihini taşıyan genelgenin, terörle mücadele operasyonlarına askeri unsurların katılımının sağlanmasıyla ilgili bölümü daha önce kamuoyuna yansımıştı. Şimdi ise Davutoğlu’nun imzasını taşıyan özel genelgenin tamamına ulaşıldı.

19 MADDEDEN OLUŞUYOR

Bugün halen bölgede devam eden operasyonların dayanağı olarak tanımlanabilecek “Terörle Mücadele ve Vatandaşlarımızın Huzur ve Güvenliği” başlıklı genelge, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlandı ve 19 maddeden oluştu. 

Genelgenin, valiliklere ve güvenlik güçlerine aktif hareket kabiliyeti veren maddeleri şöyle özetleyebiliriz: 
 
– İl İdaresi Yasası kapsamında güvenlik birimlerine yetki verilirken bilerlenecek sürelerin, operasyonların etkinliğini ve devamlılığını sağlamaya yeterli olmasına dikkat edilecek. 
 
– Terör saldırılarıyla toplumsal şiddet olaylarının yoğun olduğu il ve ilçelerde, vatandaşlarımızın huzur ve güvenilğini temin etmek için gerekli durumlarda İl İdaresi Yasası kapsamında sokağa çıkma yasağı ilanı dahil önleyici kolluk yetkileri kullanılacak.
 
– Vatandaşlarımızın seyahat özgürlüklerini de dikkate alarak, bölgedeki huzur ve güven ortamının sürdürülmesi amacıyla, gerektiğinde diğer il ve ilçelerle koordineli bir biçimde yol kontrolleri artırılacak. Gümrük kapıları dahil illerde yapılacak aramaların çap ve süresi dengeli biçimde belirlenecek. 
 
– Terör örgütlerinin şehir yapılanmalarını çökertmeye yönelik operasyonların başarılı olması ve terör örgütleri ile bunlarla bağlantılı kişi ve grupların istismarına neden olabilecek uygulamalara meydan verilmemesi için önceden ilgili tüm güvenlik ve istihbarat birimleri ile koordineli çalışılıp planlamalar yapılacak. Gerekli takviye birlik ve teçhizat sağlanacak. 
 
Terör örgütleriyle bağlantılı devlet görevlileri

– İl İstihbarat Koordinasyon Merkezleri, istihbarat zafiyetinin oluşmasını engelleyecek biçimde etkin olarak çalışması için gerekli tedbirler alınacak. Elde edilen duyum ve istihbari bilgiler ivedilikle mülki idare ve güvenlik birimleriyle paylaşılacak. 
 
– Terörle mücadeleyi engelleyen kamu görevlileri ile terör örgütlerini destekleyici tutum ve davranışları tespit edilen kamu görevlileri ve kamu kurumlarında hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler hakkında gerekli idari ve adli işlemler mülki ve kurum amirlerince yapılacak. 
 
– Yerel yönetimler ile kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü kamu kaynağının terör faaliyetlerini desteklemeye yönelik kullanımını engelleyici önlemler alınacak. Sorumlular hakkında gerekli idari ve adli işlemler yapılacak. 
 
– İnşası tamamlanmayan karakol ve yol (üs bölgelerinin yolları dahil) yapımları takip edilecek. Tamamlanmayan yol ve karakolların kamu kurumları ile yerel yönetimlerin personel ve ekipmanları kullanılarak tamamlanması sağlanacak. 
 
– Terör saldırılarının yoğun olduğu il ve ilçelerdeki havaalanlarının güvenliğinde yaşanan sorunlar ivedilikle tespit edilecek. Fiziki ve teknik güvenliğin sağlanması için ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli çalışılacak. 
 
Cenaze törenlerine dikkat

– Terörle mücadeleyi destekleyen aileler, toplumsal kesimler ve gruplar, gaziler ve şehit aileleri ile geçici ve gönüllü köy korucularının ihtiyaçları olması halinde sosyal yardımlardan yararlandırılacak. 
 
– İş makineleri başta olmak üzere kamu ve özel kişilere ait tüm araçların terör eylemlerinde kullanılmasını engeleyici tedbirlerin alınacak ve sorumluları hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapılacak. 
 
– Cenaze törenlerinin, terör örgütleri ve terörle bağlantılı kesimlerce terör propagandası amacıyla kullanılması engellecek. 
 
– Uluslararası sivil toplum kuruluşları bünyesinde ülkemiz menfaatleri aleyhine veya terör örgütü lehine faaliyette bulunanlar yakından takip edilecek. 
 
– Terörle mücadele görev alan güvenlik güçleri ile diğer kamu görevlilerinin motivasyonunu artırıcı önlemler alınacak. 
 
– Terör örgütlerine yönelik operasyonlarda ve bölgede huzur ve güven ortamını sağlayacak, devlet otoritesini hissettirecek önlemlerin uygulanmasında; vatandaşları devletten soğutacak ve teröristlerin ve terörle bağlantılı kesimlerin istismarına yol açacak uygulamalara kesinlikle izin verilmeyecek. Devlet şefkatinin gösterilmesiyle devletin her zaman vatandaşların yanında olduğu hissettirilecek.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.