Stratejik işbirliği güç kazanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ortak basın toplantısı düzenledi.

Okunuyor | Stratejik işbirliği güç kazanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev’in 2013’te resmi ziyaret ve 2014’ün Haziranı’nda Bodrum’da düzenlenen Türk Konseyi Zirvesi dolayısıyla Türkiye’ye geldiğini, kendisinin de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaretlerinden birini Azerbaycan’a yaptığını hatırlatan Erdoğan, Aliyev’in 2015’in ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin kardeş Azerbaycan ile siyasi, ekonomik, ticari, askeri, kültür ve eğitim alanındaki tüm ilişkileri çok daha ileri seviyelere taşıyacağını kaydeden Erdoğan, “Bu mekanizmanın başarıyla işlemesi atacağımız adımların çok daha güçlü olacağının sinyallerini veriyor” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki siyasi ilişkilerin sorunsuz sürdüğüne dikkat çeken Erdoğan, askeri alandaki işbirliğinin artarak devam ettiğini, iki ülkenin ticaret hacminin 5 milyar dolara kadar ulaştığını, asıl hedefin ise 2023’te 15 milyar dolar seviyesine çıkmak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnanıyorum ki bu azim, bu kararlılık, bu siyasi irade her iki ülkede de mevcuttur. Bunu başarmak, bu kadroların elinde. İnşallah bunu da başaracağız” değerlendirmesini yaptı.

Stratejik işbirliğinde artık savunmanın çok büyük önem arz ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki bir diğer önemli konunun da enerji olduğunu belirtti. Bir dünya projesi haline gelen TANAP ile ilgili adımların atıldığını, gerek boru üretiminde ve temininde gerekse müteahhitlik hizmetlerinde Türk firmalarının ağırlıklı bir yer teşkil ettiğini kaydeden Erdoğan, “TANAP’ın hayata geçmesiyle Azerbaycan’ın konumundan tutunuz, Türkiye’nin konumu ve buradaki stratejik önem çok daha fazlasıyla artacaktır. Bununla ilgili adımlar atıldı. 2015, bu noktada büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin bu yıl G-20 başkanlığını üstlendiğine ve zirveye de ev sahipliği yapacağına işaret ederek, “Bizler de, bizim hakkımız olan bir yetkiyi Azerbaycan için kullandık ve G-20’de bu yıl Azerbaycan da bizim davetlimiz olarak yerini alacak. G-20’ye kadar, şu anda ön hazırlık çalışmalarından tutunuz, G-20 müzakerelerinde Azerbaycan bizimle birlikte olacak” ifadelerini kullandı.

24 Nisan’ın Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yılı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Nisan’da da dünyada birçok devlet ve hükümet başkanlarına davet çıkardık. Ama hassasiyetimiz, özellikle İlham Aliyev kardeşimle beraber inşallah 24 Nisan’da Çanakkale’de beraber olacağız” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın