Hendeklere bomba yığınağı yapılmış

İstihbarat raporlarına göre PKK, Yüksekova, Nusaybin, Cizre ve Silvan’a silah ve patlayıcı yığınağı yaptı. Operasyonları önlemek için de hendeklerle pusu kuruyor. Raporlarda 80 bin silahın istiflendiği bilgisi de var.

İstihbarat raporlarına göre PKK, güney doğudaki illerde kazdığı hendeklere patlayıcı yerleştirdi. Amaç, silah yığınağı yapılan evlere güvenlik güçlerinin ulaşımını engellemek.

Vatan’ın haberine göre Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet ve MİT’in hazırladığı raporlara göre terör örgütü PKK, ‘özerklik provası’ yaptığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesi başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçeye kazdığı hendekleri patlayıcılarla doldurdu. Terör örgütünün, Yüksekova’da sözde özerkliğin altyapısını oluşturmak maksadıyla çok sayıda yere, yüksek infilak gücüne sahip C4 tipi patlayıcı, el yapımı bomba, tuzaklanmış tüpler yerleştirdiği tespit edildi.

‘80 bin silah istiflendi’

Ayrıca raporlara göre, ‘Çekiliyoruz’ dediği dönemde silahlanmaya devam eden PKK’nın şehir yapılanması YDG-H’li teröristler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da şehir merkezlerinde bulunan evlere 80 bin silah ve patlayıcı yığınağı yaptı. PKK’nın bu silahları nerede depoladığı, hangi mahallelere yığınak yapıldığı, hangi örgüt mensuplarının evlerinde silah saklandığı, silahların adedi, markası ve diğer mühimmat türleri saptandı. Özellikle Hakkâri, Şırnak, Ağrı gibi iller ve Yüksekova, Nusaybin, Cizre, Silopi gibi ilçelerde PKK yığınağı var. Hendeklerin amacı da polisin silah ve patlayıcı yığınaklarına yönelik operasyonlarını engellemek. Mahalle girişi, sokak araları ve ana yollara hendek kazan teröristler, operasyonları yavaşlatıyor.

Mahalle girişi ve sokaklara bariyer

Örgüt asker ve polisin operasyonlarına karşı da ‘hendek’ yöntemini kullanıyor. Mahalle girişi ve sokak aralarına hendek kazan teröristler operasyonları yavaşlatıyor. Hem de mutfak tüpleriyle tahrip gücü artırılan patlayıcı düzeneği hendeklere yerleştirilerek pusu kuruyor.

Kritik 4 ilçeye yığınak yapmışlar

PKK’nın silahları nerede depoladığı, nerelere yığınak yaptığı, hangi teröristlerin evlerinde silah saklandığı, silahların adedi, markası ve diğer mühimmat türleri tespit edildi. Özellikle Hakkâri, Şırnak, Ağrı gibi iller ve Yüksekova, Nusaybin, Cizre, Silopi gibi ilçelerde yığınak var.

‘Mutfak tüpüyle pusu’

Hem de mutfak tüpleriyle tahrip gücü artırılan patlayıcı düzeneği hendeklere yerleştirerek askere pusu kuruyor.

Polis yaklaşınca patlatıyorlar

Mardin’in Nusaybin ilçesinde polis önceki gün açılan bir hendeği kapatmak isterken içine yerleştirilen bombalar uzaktan kumandayla patlatılmış, iki polis yaralanmıştı.

Şehirde 80 PKK’lı

İstihbarat raporlarına göre, hendeksiz sokağın olmadığı Yüksekova merkezinde, 70-80 PKK’lı var.

Kaynak: Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hendeklere bomba yığınağı yapılmış için yorumda bulun

    Hendeklere bomba yığınağı yapılmış için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hendeklere bomba yığınağı yapılmış için ilk yorumu yapabilirsin.