ALTIN 250,6553
DOLAR 6,1047
EURO 6,8293
BIST 84.022
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 28°C
Az Bulutlu

Görmez’den çok önemli Mevlid Kandili mesajı

21.12.2015
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mevlid Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün her türlü iman, akıl ve hikmetten uzak terör şebekelerinin O’nun yüce ismini sözde bayraklarına nakşederek verdikleri zarar, İslamofobi öncülerinin asla kabul edilemez karikatürlerinin verdiği zarardan daha az değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, Mevlit Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında, 22 Aralık Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gecede Allah’ın bütün alemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Hazreti Muhammed’in mevlidi şerifini idrak edileceğini hatırlattı.

“BARIŞA VE BEREKETE VESİLE KILSIN”

Hazreti Muhammed ile gelen vahiy ışığının gönülleri bir kez daha aydınlattığını belirten Görmez, bu ışığın bütün insanlığın muhtaç olduğu manevi huzura dönüşmesini dileyerek, “Vatanımız, milletimiz, gönül coğrafyamız ve topyekun yeryüzü ahalisi için Mevlid Kandili’nin rahmet, merhamet, barış, bereket, ve selamete vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Hazreti Muhammed’i anlatan en güzel kavramın “rahmet ve merhamet” olduğunu vurgulayan Görmez şunları belirtti:

EN BÜYÜK ÖRNEĞİMİZ, REHBERİMİZ: PEYGAMBER EFENDİMİZDİR

“Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Rasul-i Ekrem’e hitaben ‘Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik’ buyrulmuştur. Peygamber Efendimizin rahmet, merhamet ve adalete dayalı kuşatıcılığı ümmetini olduğu kadar bütün insanlığı da kapsamaktadır. Onun bize öğrettiği af, şefkat, insaf, vicdan, sabır ve hoşgörü içimizde bir yerlerde sönmeye yüz tutmuş insanlık kandilini yeniden tutuşturan ve bizi en temel halinde insanlığımıza geri çağıran bir duygu, düşünce, tutum ve davranışlar manzumesidir. Bugün, tüm insanlık Peygamberin çağlar üstü örneklik ve rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Rasul-i Ekrem’in rehberliğini tüm insanlığa tanıtacak olanlar da hiç şüphesiz Müslümanlardır. Ancak üzülerek belirtelim ki bugün, Müslümanların en büyük sorunu örnekliklerini yitirmiş olmaları, Peygamberimizin getirdiği rahmet ve merhamet mesajını hakkıyla temsil edememeleridir. Bugün her türlü iman, akıl ve hikmetten uzak terör şebekelerinin O’nun yüce ismini sözde bayraklarına nakşederek verdikleri zarar, İslamofobi öncülerinin asla kabul edilemez karikatürlerinin verdiği zarardan daha az değildir.”

İslam ve müslüman coğrafyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğine dikkati çeken Görmez, bütün insanlığı saran şiddet, terör, savaş, çatışma ve kaos sarmalı ile karşı karşıya bulunulduğuna işaret etti.

İNSANLIK VİCDANINI KAYBEDİYOR

Müslümanların kanının akmaya devam ettiğini, onların izzet ve onurunun tarihte hiç olmadığı şekliyle bugün bizzat birbirleri eliyle yok edildiğini vurgulayan Görmez, “İnsanlığın vicdanını kaybettiğine acı bir şekilde şahit olmaktayız. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden barkından, hayatından oluyor. Çocuklar umutlarını, hayallerini, geleceklerini yitiriyor. Tefrika ve cehalet bataklığına saplanıyor” değerlendirmesini yaptı.

Görmez, Hazreti Muhammed’in ırk, dil, renk, coğrafya ayrımı gözetmeksizin herkesi aynı Allah’a, aynı kitaba, aynı peygambere inanan, aynı secdeye baş koyan, aynı kıblede istikameti bulan kardeşler olarak ilan etmesine rağmen, insanların kardeşlik ahlakını unuttuğunu belirtti.

Böylesi ulvi bir değerin çoğu zaman cehalet, menfaat, kısır çekişme ve inatlaşmalara kurban edildiğini aktaran Görmez şöyle devam etti:

MEVLİD KANDİLİ’YLE BİR KEZ DAHA HATIRLAMALIYIZ

“Peygamberimiz, bizlere merhameti, şefkati, vicdanı, insafı, affı, sabrı ve hoşgörüyü öğretmesine rağmen bizler, kendimize, ailemize, çevremize karşı bu hasletleri yitirdik. Yüreklerimiz katılaştı. Rabbimizin gönüllerimize yerleştirdiği tertemiz fıtrata tam anlamıyla sahip çıkamadık. İtiraf etmeliyiz ki İslam dünyası, bugün, dahili ve harici sebeplerle Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin mesajlarından, onun eşsiz örnekliğinin, ağızlardan gönüllere indirememekten, zihinlere, dimağlara iyice yerleştirememekten, hayata geçirilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu Mevlid Kandili vesilesiyle bir daha hatırlamalıyız ki, nübüvvetin şifa dağıtan pınarları kıyamete kadar kurumayacaktır. Server-i kainat Efendimizin sünneti, cahiliye karanlığında boğulan sahipsiz bir toplumu nasıl ihya ettiyse, bugünün insanını da öylece sahil-i selamete ulaştıracak kudrettedir. Yeter ki bizler, O’nu mukaddes bir hatıra olarak sevgi ve hürmetle yad etmekle yetinmeyelim, örnek alma çabasında olalım. O’nun hayatını erişilmez bir serap gibi hayranlıkla seyretmek yerine, model almayı deneyelim. O gün, bir baba, bir eş, bir komutan, bir imam, bir devlet başkanı ya da bir muallim olarak konuşan rahmet elçisinin sözleri, nasıl dört koldan akarak hayata karışmışsa bugün de hayatımızın içinde O’nun örnekliğine yer açalım. Unutmayalım ki O bizim için her şeyiyle örnektir.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hazreti Muhammed’in tebliğinin her safhasında yer alan merhamet vurgusunun yeniden okunmayı, üzerinde düşünülmeyi, şiddetin ve vahşetin açtığı yaralara merhem olarak sunulmayı beklediğine değinerek, şunlara işaret etti:

“‘Merhametlilerin en merhametlisi’ tarafından insanlığın son ümidi olarak gönderilen Hz. Peygamber, birbirlerini sevme, birbirlerine merhamet ve şefkat göstererek bütünleşme konusunda ‘bir vücudun organlarından farksız olan’ bir toplum oluşturmakla görevlendirilmiştir. Peygamberimizi anmak bu duygu ve düşünceleri hatırlamaktan bağımsız düşünülemez. Bugün körelmeye yüz tutmuş hassasiyetler, ubudiyeti unutmuş zihinler, hırs, tamah, kibir ve güç tutkusuyla kararmış kalpler, belleğini yitirmiş, medeniyetinin değerlerini heba etmiş toplumlar onun mevlidini idrak ederek Peygamber Efendimizin örnekliği ve rehberliğiyle yeniden bir doğuşa muhtaçtır.Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, başta ülkemiz, gönül coğrafyamız ve İslam dünyası olmak üzere tüm insanlığın Peygamber Efendimizin yüce örnekliğinden hakkıyla nasibdar olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.”

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.