Erdoğan: Millet pazar günü noktayı koyacak

Türkiye - Nisan 14, 2017 4:00 am A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tvnet, Beyaz Tv ve TGRT Haber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

16 Nisan’da yapılacak olan referandumla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan: “Pazar günü bu ülkede hakikaten sandıklardan ‘evet’ çıkarsa ekonomide çok ciddi bir sıçrama olacaktır. Niye? Türkiye’nin artık bileklerindeki prangalar koparıp atılacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararsızların çok olduğu yönünde söylemlerin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Ben artık kararsızların falan pek kaldığına ihtimal vermiyorum. Yani bunlar artık çok çok düşük bir seviyede olsa böyle bir durum olabilir. O da belki, siyasi partili olmak ve siyasi partisinde beklediklerini bulamamış olmak gibi, bundan dolayı bir kararsızlık olabilir. Tabii kamuoyu araştırmalarına da bakınca, artık şunu görüyoruz ‘evet’de çok çok ciddi bir tırmanma söz konusu.

‘Hayır’la ilgili de bir inişin burada olduğunu görüyoruz. ‘Evet’e olan ilgi, alaka gayet iyi bir konumda ve tabii bir milletvekili seçimi olsa, bazı şeyleri açıklamakta fayda olur ama bir referandum öncesinde böyle bir durumu şu anda açıklamak pek de doğru olmaz. Bunu özellikle bu tür araştırmayı yapan şirketlerin açıklaması belki çok daha isabetli olur. Ama bildiğim, inandığım şey şu anda gördüğüm ve bizim de bu konuda müşterek hareket ettiğimiz bazı araştırmacı şirketler ‘evet’in çok çok iyi bir konumda olduğudur. Kararsızlar ‘evet’ lehinde daha çok.”

“PKK terör örgütüyle bu konuda verdiğimiz mücadele, üniter yapının en güzel örneğidir”

Bugüne kadar üniter yapı üzerinde olumsuz bir açıklamalarının olmadığını ifade eden Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın “Anayasa değişikliğinin üniter yapıdan federasyona geçişin ilk aşaması olduğu” iddialarının sorulması üzerine, “Onlar zaten al birini vur öbürüne, birbirlerinden farkı yok.” dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“14 yıllık yönetimimizde PKK terör örgütüyle bu konuda verdiğimiz mücadele, üniter yapının en güzel örneğidir. Onlar, bizim Güneydoğu, Doğu illerimizde üniter yapıyı sıkıntıya düşürecek açıklamalar yaptığı zaman onların karşısında aslanlar gibi dikilen biz olduk. Bayrağımıza yönelik bir şey olduğu zaman aslanlar gibi onların karşısında dikilen biz olduk. CHP, Hakkari’ye gitti, miting yaptı, bir tane Türk bayrağını o mitingde gösteremedi. Onların çünkü oradaki güç kaynağı HDP’ydi. Onları arkalarına aldılar, onlarla beraber orada miting yaptılar. Bu konuyla ilgili olarak danışmanımın bir açıklaması olmuş, almışlar onu çarpıtmışlar, ki danışmanım sonra değişik şekilde onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı. Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok. Bir defa ‘Rejimle ilgili kim herhangi bir olaya giderse karşısında ilk defa ben dururum’ dedim. 1923’te rejim meselesi bu ülkenin bitmiştir. Ondan sonraki süreç sadece yönetim sistemleri meselesidir, şu anda da değişiklik yapılan konu, bir yeni yönetim sisteminin gelmesidir.”

Cumhurbaşkanının bir yere gitmesi veya belli bir süre makamından ayrı kalması durumunda yanındaki yardımcılarından birini görevlendireceğini ve yerine o kişinin vekalet edeceğini anlatan Erdoğan, “Bunun da suistimalini yapıyorlar. ‘Meclis Başkanı yapsın’ diyorlar. Seçimle gelen bir cumhurbaşkanı var ve kabinenin parlamenterlerden oluşmadığı bir yapı var. Bu yapının içerisinde yanındaki yardımcılarının içinden vekalet edecek insanları (seçer). Başbakan bir yurt dışı seyahate giderken başbakan yardımcılarından birini yerine vekaleten koyuyor. Artık cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık birleştirildiğine göre, yeni yapı içerisinde de cumhurbaşkanı bir yere giderken, yerine yardımcılarından -bu 1 mi olur 2 mi olur 3 mü olur, şu anda bu konuda herhangi bir şey söz konusu değil- birini oraya vekaleten koyabilir.” diye konuştu.

Türkiye - 4:00 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER