Sakin Şehir Oluklacı’da buluştu

Isparta - Mayıs 16, 2017 11:10 am A A

Eğirdir Belediyesi tarafından geleneksel halde 15. defa düzenlenen Oluklacı Şenliği hafta sonu Oluklacı Mevkiinde gerçekleştirildi. Şenliğe Eğirdirliler akın ederken, Eğirdirli olmayan misafirlerin ilgisi de yoğun oldu.

Oluklacı’ya tırmanışta Belediye tarafından katılımcılara sakin şehir logolu şapka ve su dağıtıldı. Anneler Günü olması sebebiyle Belediye tarafından bütün kadın katılımcılara karanfil hediye edildi. Eğirdir’de yapılan Oluklacı Şenlikleri kapsamında katılımcılar, yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından tırmanarak Oluklacı yaylasına ulaştı.

Havanın güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar, unutamayacakları bir gün geçirdiler. Türkiye’nin dördüncü büyük Eğirdir Gölü’nün manzarasını izleyen vatandaşlar, mevlit ve Kur’an-ı Kerim’in okunduğu şenlikte, yoğurt içinde altın bulma, çuvalla ilerleme, kaşıkla yumurta taşıma ve halat çekme gibi geleneksel yarışmalara katıldı. En yaşlı ve en küçük katılımcılar ise her yıl olduğu gibi bu yılda altınla ödüllendirildi. Belediye tarafından katılımcılar yemek ikramında bulunuldu.

15. Oluklacı Şenliklerinde 1928 doğumlu 89 yaşındaki Zühtü Dikmen en yaşlı katılımcı ödülünü alırken, 16 Aylık Ayten Yorgacıoğlu ise en küçük katılımcı ödülünün sahibi oldu. Şenliğin en çok ilgi çeken yarışmalarında biri olan Halat çekme yarışmasında ise bu yıl Dingilspor ipi göğüslerken, bayanlar kategorisinde ise Mardin’in gülleri bu yıl hediyeyi Okutanlarspor Büyükler takımına kaptırdı. Ayrıca Şenlikte Eğirdir Belediyesi tarafından yarışmalarda dereceye girenlere Altın ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Şenlikte konuşan Başkan Ömer Şengöl ” Oluklacı Tepesi asırlık bir geçmişe sahip. Geçmişte insanların toplu halde ibadet etmek için buraya geldiklerini biliyoruz. Süreç içerisinde bizde her yıl Anneler günü haftasında gerek hıdrellez gerekse de Anneler gününü halkımızla burada şenlik şeklinde kutlamaya başladık. Benim çocuk olduğum dönemde şenliklere katıldığımı hatırlarım. Burada herkesin birlik ve beraberlik içerisinde eğlendiğini, çeşitli geleneksel yarışmalar düzenlenerek, sosyal bir kaynaşmanın sağlıyoruz”dedi.

Şenliklerin son 15 yıldır belediyenin katkılarıyla gerçekleştiğini vurgulayan Şengöl, ‘Sakin Şehir’ olmanın gerektirdiği şartlardan birisi de geçmişle bugün arasında bir bağ oluşturabilmek. Biz bu şenliklerde onu yapıyoruz. Eski bir geleneği halen devam ettiriyoruz. En yaşlısından bebeğine kadar insanlar buraya geliyor.’ dedi. Şengöl, şenliğe katılanların sadece geçmişi yaşatmadığını aynı zamanda Eğirdir Gölü manzarasında doğanın da tadını çıkardığını sözlerine ekledi.

Isparta - 11:10 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER