Kış aylarında cilt sağlığınıza dikkat edin

Abdi İbrahim, kamuoyunu kış aylarında cilt sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda bilgilendirdi.
Sağlık - Ekim 31, 2015 8:20 am A A

İnsan sağlığına yönelik ilaç ve ürünleri, öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla tıbbın hizmetine sunan Abdi İbrahim, kış aylarında cilt sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.

Kış aylarında soğuk havalarla birlikte vücut ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan damarlarını kasarak çapını daraltır. Böylelikle iç organ kanlanması artarken, deri yüzeyindeki kan dolaşımı azalır. Yeterli kanlanamayan deride soyulma ve kuruma oluşur. Özellikle ileri yaş döneminde derinin nem ve yağ oranının azaldığı düşünülürse, bu yaş grubunda cilt kuruluğu daha da ciddi seyreder.

Vücudu koruyan derinin kurumuş, yıpranmış ve hasar görmüş üst cilt katmanı, görevini yapamadığında alerjenler ve deterjan gibi kimyasal maddelerle kolayca tahriş olur. Bu durum alerjiye ve egzamaya zemin yaratır.

Kış aylarında cilt sağlığı için nelere dikkat etmek gerekir?

Sıcak su cilt üzerindeki koruyucu yağ tabakasına zarar verir. Sıcak su yerine ılık suyla banyo yapılmalı. Banyo (duş) süresi en fazla 10 dakika ile sınırlanmalı. Uzun süreli sıcak banyo deri hücrelerindeki su kaybını arttırdığından cilt kurumasını arttırır. 

Kuru cilt tipine sahip olanlar yoğun nemlendiricili kremler kullanmalıdır. Banyo sonrasında eller ve ayaklar kurulandıktan sonra, henüz ıslak vücuda uygun nemlendirici sürülmesi kremin etkisini artırır. 

Sabun cildi kurutur. Bu nedenle ph değeri 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler, sabun kullanılacaksa ph değeri 5,5 olanlar tercih edilmelidir. Yağlı sabun ve jeller cilt sağlığının korunması için tercih edilebilir.

Kışın ısıtılan ev veya çalışma ortamları havayı kurutur. Bu durumda cilt nemsiz kalır. Bulunulan ortamın nem oranının yüzde 50 civarında olması gerekir. Nem makineleri kullanılarak ortamın nem oranı ayarlanabilir.

Aşırı alkol tüketimi cildin su kaybetmesine ve böylelikle cildin kurumasına neden olur. Alkolden mümkün olduğunca uzak durmak cilt sağlığı açısından da önemlidir.

Sadece güneşli havalarda değil, kış aylarında da ultraviole ışınlar cilde ulaşır. Bu yüzden kış aylarında da SPF faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. 

Ayrıca cilt sağlığı için doktora danışılarak antioksidan tedavi olarak çinko, A,E,C vitaminleri kullanılabilir.

Sağlık - 8:20 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER