Restorasyon bitti, Eğirdir Belediyesi devrede

Isparta - Ağustos 24, 2017 8:37 pm A A

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yürütülen Eğirdir Dündar Bey Medresesinin restorasyonu bitti ama Eğirdir Belediyesi tarafından Medrese girişinde ve çevresinde çalışmalar devam ediyor.

Akdeniz Bölgesinin en eski tarihi kültür mirası olan Eğirdir Dündarbey Medresesinde Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yürütülen restorasyon çalışmaları sona erdi, fakat Eğirdir Belediyesi medrese ve çevresinde düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

12 oda ve büyük avludan oluşan 750 yıllık tarihi medresenin restorasyonu Boyut Grup Restorasyon Ticaret ve Limitet Şirketi tarafından Haziran 2016’da başlayan çalışmaların bir yılı aşkın süredir devam ediyordu. Şirket restorasyon çalışmalarının bittiği gerekçesi ile Medresenin inşaat kalıntılarını, giriş kapısını ve girişteki demir korkuluk ve benzeri işlerini yarıda bırakınca Eğirdir Belediyesi harekete geçti ve Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün talimatları doğrultusunda çevre düzenlemesi, tarihi medresenin girişine korkuluk, taşların yenilenmesi çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl ; Tarihi Medresemize yapılan restorasyon sonrasında bir çok eksiklikler olduğunu fark ettik ve yine devletimizin yarım kalan bir işini belediye olarak üstlendik ve tamamlamaya çalışıyoruz. Korkuluk, taş döşeme ve giriş kapısının tamirat ve yapım işlerine başladık. Güzel bir tarihi eseri korumak, güzelleştirmek ve restore edenlerden kalan parçaları tamamlayarak gelecek nesillere aktarabilmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

Isparta - 8:37 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER