Pazar yerinde klasik müzik konseri

Isparta - Temmuz 28, 2017 7:52 pm A A

Pazar harçlarını, klasik müzik dinleyerek yapan vatandaşlar ve konser eşliğinde meyve ve sebzelerini satan esnaf,etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Isparta’nın Sakin Şehir unvanına sahip Eğirdir İlçesinde Belediye tarafından düzenlenen Klasik Müzik Festivali kapsamında ilçenin semt pazarında müzik dinletisi gerçekleştirildi. İzleyenlerin meraklı bakışları arasında sunulan mini konserin sonunda konser veren müzik sanatçılarına ve eğitmenlere esnaf tarafından karpuz ikram edildi.

Eğirdir Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Klasik Müzik Festivali kapsamında, ilçenin en büyük semt pazarında keman ve acapella dinletisi sunuldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Nevzat Kalender ve Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencilere tarafından verilen mini konserde Gesi Bağları, Gelavera Deresi ve Isparta türküsü Evlerinin Önü Mersin türkülerini seslendirildi. Alışveriş yapmak için pazara gelen vatandaşlar meraklı gözlerle konseri izlerken cep telefonlarıyla bu anı görüntülediler, pazar esnafı da bir yandan satış yaparken, bir yandan da konseri dinledi. Konserin sonunda dinleyiciler, grubu alkış yağmuruna tuttu.

“Eğirdir’i klasik müzikle de tanıtmak istiyoruz”

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, bu yıl 3. kez Klasik Müzik Festivali’ni düzenlediklerini belirterek, “Eski köye yeni adet getirdik. Mesele küçüklere klasik müziği öğretmek, hocalarımıza Eğirdir’i tanıtmak. Bu festival çok küçük bir bütçeyle gönüllülük esasına göre işliyor. Bu pazar yerinde olmanın gayesi hem klasik müziği insanımıza tanıtmak hem de ilçede böyle bir etkinliğin olduğunu kafalara yerleştirmek. Küçük fidanlara müzik öğretecek hocalarımız özveriyle geliyorlar. Bize yardımcı olup Eğirdir’i tanıtıyorlar. İkincisi de bu arkadaşlarımız gidecekler okullarında diğer arkadaşlarını buraya yönlendirecekler. Bu şekilde devam etsin diyoruz. Derdimiz çocuklar. gençler ve Eğirdir’in tanıtımı. Tepkiler çok olumlu. 100 kişiden 51’i olumlu şey söylüyorsa mutlu oluruz” dedi.

“Beğendiğim Yerde Çalarım” projesini Eğirdir’de sürdürdü

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Nevzat Kalender, pazar yerinde böyle bir etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Beğendiğim Yerde Çalarım diye bir projem var. Halka açık tarihi ve kültürel yerlerde ücretsiz konser veriyorum. Klasik müziği halkımıza tanıtıyorum. Burada düzenlenen festivale de katkıda bulunmak istedim. Burada genç arkadaşlarımla birlikte enstrüman dersi veriyor, klasik müzik öğretiyoruz. Eğirdir’e geçen yıl konser akşamı gelmiştim. Çok uzun kalamadım. Bu yıl, 4-5 gündür buradayım. Çok güzel bir yer burası. Çalışma yaparken ‘sese geldik. burada ne oluyor’ diyen, fotoğraf çekenler oluyor. Onlara ne yaptığımızı anlatıyoruz. Mutlu oluyorlar. Mutlaka eksiklikler vardı. Ama biz elimizden geleni yapacağız ve ülkemizin barışı içinde diğer kentlerde de klasik müzik festivalleri görmek istiyoruz. Müzik bir çok alanda kendimizi ifade edebileceğimiz bir aktivite. Daha önce hiç pazar yerinde çalmadım. Domateslerin, karpuzların yanında değişik bir düet oldu. Ama ben burayı çok beğendim ve burada çaldım.” diye konuştu.

“Koro Eğitimi de vermek istiyoruz”

Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Cansu Bayram da “Bu festivale ilk kez geliyoruz. Beşimizde aynı bölümdeyiz. Hepimiz farklı bir enstrüman dersi veriyoruz. Burada olmaktan çok mutluyuz. Aldığımız tepkiler çok güzel. Halka klasik müziği dinletmek amacımız. Önümüzdeki Cumartesi günü çok sesli koro dediğimiz acapella gösterisi sunacağız. İnsanımız böyle şeylere alışkın değil. Amacımız bu aktivitelere halkı alıştırmak. Bir dahaki senelerde de gelip enstrüman dışında koro eğitimini de aşılamak istiyoruz. Bu tür projelere hazırız” şeklinde konuştu.

Konserin ardından, gruba esnaf tarafından karpuz ikram edildi.

Eğirdir Klasik Müzik Festivali kapsamında 29 Temmuz 2017 Cumartesi akşamı Eğirdir Yeşilada’da bulunan Kilise’de kapanış konseri yapılacak.

Isparta - 7:52 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER