Osmanlının Ispartası

Yazarlar - Temmuz 12, 2018 6:21 am A A

Yaşadığımız yerle ilgili tarihi bilgiler hep ilgi çekici olmuştur. Size özelmiş gibi gelen çınar ağacınız, köprünüzün yada mescidinizin önceden de var olduğunu kabullenmek insana büyük bir varlığın parçası olduğunuz hissini verir. İlk kim yapmıştı, acaba nasıl olaylara sahne olmuştu soruları ile hayaller gölüne dalarsınız. Sağlıklı bilgilerle oluşmuş tarih bilinci bir taraftan özgüven aşılarken bir taraftan da bunlara ayrı bir anlam yüklediğimizden oraya sevgiyle bağlanıveriyorsunuz.

Bizde tarih deyince hep kupkuru bilgilerin dizilmesi aklımıza geliverir. Şu tarihte şu olay olmuştu, bu falancaya sebep olmuştu. Olaylar ve tarihlerin bir resmi geçidini izlersiniz. Her şey sırasıyla önünüzden geçerler. Ama insanlar o olay olduğunda neler hissetmişlerdi, acaba nasıl karşılamışlardı. Bizim tarihlerimizde insan eksiktir. Tarihimiz insanların sevinçleri yada yaşadıkları acılardan bahsetmez. Gökçay kenarında kendi halinde yaşlı bir çınar ağacını görürsünüz. Karayolunun kenarındadır ve bulunduğu yerde araba yolu hafifçe daralmakta olduğunu fark ettiğinizde canınız sıkılabilir. Ama birisi yapılan araştırma sonucunda bu ağaç altı yüz yaşında derse büyük saygı duyar, belki döner tekrar çınarımıza bakarsınız. Peki, Türkler şehrimizi aldıklarında günün anısına bu çınarı dikmişlerdi denirse neler hissedersiniz? Neden yeterince insanımıza duyurulmuyor, ağacı koruma tedbirleri acaba yeterli mi diye mi düşünürsünüz?

Bayram Aygün gazetelerde yazılarını severek okuduğum bir yazardır. Yazılarından emekli öğretmen olduğunu bildiğim Bayram Aygün yakın tarihimize ait verdiği bilgileri ilgiyle takip ederdim. Karınca Grafikte Erdoğan Ünser’le koyu bir sohbet yaparken bir ara masadaki kitap dikkatimi çekti. İzin isteyip hemen incelemeye başladım. Osmanlının Ispartası isimli kitapta Bayram Aygün, Emre mahallesinde Lozan mübadilleri derneği vasıtasıyla daha önce Isparta’mızda yaşayan Rumların karşılıklı yer değiştirmesi esasınca Yunanistan’a göç edenlerin izini sürmüş. Onların çocuklarını, torunlarını bularak hüzünlü hatıralarına ve yazılı anılarına ulaşmış.  Kibar insan başka oluyor, ‘’götür, rahat oku’’ sözünü ikiletmeden kitabı çantama koydum.

Kitaplar her zaman vazgeçilmezlerim arasında olmuştur. Ama sevgilinizden bahseden başka aşıklar dikkatimi çekmiştir. Kitapta, bir çok bilmediğim konuyu hikayesi ile birlikte öğrenmek öyle etkilemiş ki elimden bırakamadım. Ulu caminin şehrimizin ilk camisi olduğunu, şehre gelen ilk Türklerin Karaağaç mahallesine yerleşmelerini, Rumların ve Ermenilerin Isparta’mıza katkılarını, Kaymakkapının hikayesini, halıcılığın gelişmesinin ekonomik hayatı nasıl parlattığını, Isparta Ticaret Odasının emsallerinden çok önce kurulmasını,1918 yılında elektriğin elde edilip sokak aydınlatmasında nasıl kullanıldığını, cami–kilise ilişkilerini, Isparta Mevleviliğini, Sülübey mahallesinde 1909 yılında kurulan Gül gazoz fabrikasını bir solukta okudum.

Kitapta uluslar arası fuarlara katılan Ispartalı esnafların mübadele ile birlikte nasıl büyük bir şok yaşadığını, bir Denizli, bir Kayseri olma savaşında gerilere düştüğünü anlıyoruz. Sıcacık Isparta tarihi hikayelerini okumak isterseniz Bayram Aygün’ün Osmanlının Ispartası kitabını tavsiye ediyorum.

Kitap temini için   bayramel.32@gmail.com

Yazarlar - 6:21 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • mehmet güngör Temmuz 21, 2018 7:23 am

    bir yoruma ilave yapmak isterim.
    — “Emre mahallesinde Lozan mübadilleri derneği vasıtasıyla daha önce Isparta’mızda yaşayan Rumların karşılıklı yer değiştirmesi esasınca Yunanistan’a göç edenlerin izini sürmüş.”
    cümlesine bir katkım olsun. prof.dr. mehmet eröz’ün hıristiyanlaşan türkler kitabında 57-58 ve 59. sayfalarda ısparta’da yaşayan ırk olarak türk din olarak hırıstiyan olan türkler hakkında bilgi verir.

SON TWEETLER