Milli Diş Macunu

Yazarlar - Mayıs 26, 2017 9:07 am A A

Geçenlerde milli bir diş macunumuz var mı diye merak etmiştim. Tahmin ettiğim markaları sorguladığımda hayal kırıklığına uğradım. Her gün kullandığımız bu ürün için yaptığım araştırmada bileşimlerinin yani yapımının basit olduğunu öğrenmiştim.

Üzüntümü çevremde paylaştığımdan takip eden gün akşam buluşmamızda eşim sana iyi bir haberim var dedi. Müjde Denizli’de Ersağ diye bir firma var, hem diş macunu yapmışlar, hem de aklına gelebilecek her temizlik kimyasalının Türk malı olanını üretiyorlar. Ama şimdilik internet üzerinden satış yapıyorlar dedi.

Temizlik ürünlerinde en çok kullanılan sabunun yapımında kullanılan yağın pahalı olması nedeniyle 1950 yılından sonra kimyasal maddeler kullanılmaya başlandığını öğrendim. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, leke sökücü gibi kimyasallarda ciddi oranda sağlığımıza zararlı maddeler içermektedir. Hatta şampuan gibi masum görünenlerde bile kimyasallar bulunmaktadır. Bu zararlı maddeler toprakta, yeraltı sularında hatta vücudumuzda birikmektedir. Bu durumdan en çok etkilenenler de küçük çocuklar olmaktadır. Biriken zararlı maddeler kanser ve alerji hastalıklarının yanı sıra kalp, böbrek ve bağışıklık sistemlerinin bozulmasında etkilidirler.

Bilenler bilir, evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ya yabancı sermaye yada dışarıdan ithal edilmektedir. Dışarıdan alınan bu ürünlerin içinde çevreye- sağlığımıza zararlı maddeler bulunabilmektedir. Firmalar kendi ülkelerinde kullanmadıkları kimyasalları bizim ülkemizde rahatlıkla kullanabiliyorlar. İşimiz kalmadı da deterjanla mı uğraşacağız? Adamlar aya gidiyor biz şampuanla uğraşıyoruz diye aldatıcı laflara kanmayın. Bir kere mili bir ekonomi oluşturabilmemiz, kendi kendimize yetebilmemiz bu küçük ürünlere bağlı olabilir. Ne kadar küçük olursa olsun milli ürünlere kullanmaya özen göstermeliyiz. Onurla dalgalanmasını gururla seyrettiğimiz bayrağımızı bu kalelerde de kullanılmasına yer açmalıyız.

Ersağ ciddi bir yönetim anlayışı takip ederek çalıştırdığı mühendislerle sorumluluk duygusuyla araştırma ve üretim yapmaktadır. Yönetim kurulu başkanı Bekir Sarı,1966 Denizli doğumlu olup,1990 yılında Ege ordu Mühimmat Bölüğünde teknisyen olarak görevine başlar.2009 yılında ise işinden istifa ederek eşinin firmasında çalışmaya başlar. Dürüst çalışmasıyla dikkat çeken Bekir Sarı Yalanın, yeminin ve nikâhın şakası olmaz demektedir. Çalışmalarına tam gaz devam eden Ersağ, kozmetik ve gıda takviyesi konularında da araştırmalarına devam edip ürünlerini insanımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Yazarlar - 9:07 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Osman Mart 9, 2018 12:34 pm

    Haftada üç gün sirkeli su ve diş fırçası kullanarak dişlerinizi temizleyin. Tabii, sirke, elma sirkesi olacak. Geri kalan zamanlarda sadece fırça ile fırçalayın. Macun veya başka bir şeye gerek yok.

SON TWEETLER