Açık

Kitaplar gül açacak

Yazarlar - Nisan 10, 2020 12:42 pm A A

Isparta Belediyesinin 4. Kitap fuarı 28 Şubat-8 Mart 2020 günleri arasında yapılacaktı. Bende geçen sene olduğu gibi bu defa da okuyucular ile görüşmeyi düşünüyordum. Bir gece Isparta’da Şair ve Yazarların yakından tanıdığı Zeki ÇELİK bir mesaj göndererek kitap fuarında yer almak istiyorsam Kültür Müdürlüğüne başvurmam gerektiğini bildirdi.Bir dilekçe ekinde kitaplarımızdan birer örnek istiyorlardı.Tabi ilk fırsatta başvurdum.Fuar günü yaklaşırken bir telefonla, kültür müdürlüğüne toplantıya davet edildim.O gün daha çok yazarlarla tanışmak arzusuyla binanın en üst katındaki toplantı salonuna ulaşınca bir koltuğa iliştim. Belediye başkan yardımcısı Fahrettin Gözgünü beklerken kültür müdürümüz sorularımıza cevap verdi. Derken Fahrettin Bey gelince merakımızı giderdi, evet kitap fuarında Ispartalı yazarlara da bir yer ayıracaklardı. Ancak şehrimizde kırk beş civarında yazar-şair vardı. Sekiz gün için günlere paylaştırmak gerekiyordu. İlk çatlak burada çıktı, bazı arkadaşlar görevlendirildikleri günün dışında da gelmek istiyorlardı. Ama bu asıl görevlilerin rollerini çalmak anlamına geliyordu. Açılış günü biraz rahatsız olduğumdan ancak ertesi gün kitap fuarına gidebildim. Hem standı görecek hem de tanıtım kimliğimi alacaktım. Oğlum bir test kitabı sipariş etmişti. Biraz gezdim, kimliğimi aldım, Ispartalı yazarlara ayrılan standı buldum. Tam tahmin ettiğim gibiydi, belki 30 kişi stant ta oturuyordu, halbuki görevli yedi-sekiz kişi civarında olmalıydı. Bu arada sipariş edilen kitabın yayınevini bulayınca, geri döndüm. Asıl görevim Perşembe, Cuma, cumartesi günleriydi.

Perşembe günü iki kitabımdan yeteri kadar alarak Gökkubbe fuar alanına gittim. Standın iki ucu kapılmıştı, ben de orta taraftaki alanı kitaplarımla düzenledim. Öğrenciler belediye otobüsleriyle fuar alanına taşınıyor, heyecanla koşuşturan gençleri görmek mutluluk veriyordu. Sanki şekerci dükkânındaki çocuklar gibilerdi. Muzaffer Beyle Eğirdir’den tanışıyorduk, merakla birkaç yayınevine ziyaret yaptık. Serde gazetecilik olunca onları konuşturuyordum. Hepsi fuarın bu yıl daha çeşitli, daha güzel, daha dolu olduğunu söylüyorlardı. Isparta kitap fuarıyla aynı tarihlerde Ankara kitap fuarı olduğundan kıyas yapabiliyorlardı. Oradan Isparta belediyesine ait standa uğradım, bu kitap fuarının milli mücadele kahramanı Hafız İbrahim Demiralay anısına düzenlendiğini, anı kitabının tekrar basılıp halka ücretsiz dağıtıldığını öğrenince bir tane aldım. Etraf kitap ayracı doluydu, görevli istediğim kadar alabileceğimi söyleyince bir avuç aldım. Sürekli insan seline şahit olduğundan vakit çabuk geçiyordu. Arkadaşlarımdan bazıları sırf beni ziyaret etmeye gelmişlerdi. İmza ve söyleşi yapan yazarların programlarına katılabildiğim kadar destek verdim. Ama bir yazar olarak en çok kıskandığımız Aslan Kral kitabını yazarıydı. Çünkü herkes birbirine onu soruyordu. İsmet Eryılmaz, Fatma Uçarlar gibi yazar arkadaşlarla tanıştım. Zeki Çelik bir ara kurduğu kültür evini görmek ister misin, deyince teklifi kaçırmak istemedim. Kendi arabasıyla yakındaki eve gittik. Binlerce kitap, gazetenin yanında basılmayı bekleyen eserlerini de gördüm. Tertemiz çekyatları, çarşafları sorunca şehir dışından gelen misafirlerini ücret almadan burada ağırladığını söyledi.

Isparta Belediyesi 4. Defa düzenlediği kitap fuarında birçok artılarla dikkat çekti. Yayınevleri ve ziyaretçilerden tam not aldı. Emeği geçenleri gönülden kutluyorum. Ancak son bir ricam yetkililer bazı istatistik bilgileri paylaşabilirlerse sevinirim. Aynı zamanda bu bilgiler gelecek senelere de ışık tutacaktır. Örneğin günlük toplam ziyaretçi sayıları, dağıtılan su, poşet miktarı, toplanan kitap bağış miktarı, yayınevlerinin doldurduğu anket formlarından ilgi çekici olabilir. Son söz olarak kitap fuarı sayesinde edindiğim dostlukların ömür boyu süreceğine inanıyorum.

Yazarlar - 12:42 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER